Porady

Ile można zyskać korzystając z dofinansowania na fotowoltaikę?

Ile można zyskać korzystając z dofinansowania na fotowoltaikę?

Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób rozważało inwestycję w odnawialne źródła energii. Pozyskiwanie energii ze słońca czy z wiatru wydawało się wręcz nieosiągalne i nazbyt futurystyczne. Obecnie nikt nie zastanawia się, kiedy nastąpi rewolucja energetyczna, bo można mówić o niej już od przynajmniej kilku lat. Wystarczy przyjrzeć się dachom budynków mieszkalnych, aby dostrzec, że na znacznej części z nich zamontowane są panele fotowoltaiczne. Także i Ty możesz zainstalować je na swoim dachu. Tym bardziej, że do dyspozycji masz liczne źródła dofinansowania.

Dlaczego opłaca się zainwestować w fotowoltaikę?

Zastanawiałeś się kiedyś, jakby to było uniezależnić się od rosnących cen energii i przestać płacić rachunki za prąd? Brzmi nazbyt nierealnie? A jednak – nie jest to wcale tak skomplikowane. Wystarczy jedynie rozejrzeć się wśród dostępnych obecnie rozwiązań na pozyskanie energii z odnawialnych źródeł. Bez wątpienia prym pod tym względem wiedzie fotowoltaika, czyli produkcja energii elektrycznej ze słońca.

Przejście na energię słoneczną to doskonała inwestycja dla właścicieli gospodarstw domowych, która przez długie lata przynosić będzie nam zyski i oszczędności. Projektowany czas życia instalacji fotowoltaicznej to 25 lat i taką gwarancję na moc modułów oferują producenci tego urządzenia. Po tym okresie wydajność modułów jest nie mniejsza niż 80% początkowej mocy. Taka inwestycja więc z pewnością Ci się zwróci i to szybciej niż mogłoby Ci się wydawać. Szacunki pokazują, że okres zwrotu wynosi od 7 do 10 lat w zależności od kosztów instalacji i pozyskanych form dofinansowania.

Fotowoltaika to nie tylko oszczędności, ale i dbałość o ekologię. Produkcja energii ze słońca pozwala uniknąć szkodliwego dla zdrowia i środowiska substancji, a także hałasu. Instalacja fotowoltaiczna nie ingeruje w otoczenie naturalne, jednocześnie podnosząc wartość budynku, na którym jest zamontowana. To nowoczesne i wydajne rozwiązanie na pozyskanie energii. Jak zatem widać, fotowoltaika może przynieść mnóstwo korzyści.

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Rok 2020 to w dużej mierze kontynuacja programów rządowego wsparcia, które rozpoczęły się w ubiegłym roku bądź kilka lat wcześniej. W większości przypadków możliwe jest skorzystanie tylko z jednego z nich. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś złożył wnioski o każdą z dostępnych form dotacji. Prawdopodobieństwo, że otrzymasz środki na inwestycję jest wówczas większe. Jakie formy dofinansowania do fotowoltaiki aktualnie są do Twojej dyspozycji?

Program Mój Prąd

Program Mój Prąd to inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która pozwala pozyskać bezzwrotne dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kWp. Co istotne, dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów zakupu i montażu mikroinstalacji. Ponadto, kwota ta nie może przekroczyć więcej niż 5 tysięcy złotych. Dotację otrzymać możesz wyłącznie na instalacje przyłączoną po 23 lipca 2019 roku. Nabór do programu trwa od 13 stycznia 2020 roku do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania dostępnych środków. Od 31 marca przyjmowane są tylko e-wnioski.

Program Czyste Powietrze

Czyste Powietrze to ogólnopolski program dofinansowania dla domów jednorodzinnych na działania, których celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie lub całkowite uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń. Oznacza to zatem, że wsparcie finansowe możemsz otrzymać także na inwestycję w panele fotowoltaiczne. Program Czyste Powietrze oferuje dwie formy finansowania: bezzwrotną dotację oraz preferencyjną pożyczkę z terminem spłaty wynoszącym 15 lat. Maksymalny możliwy koszt, który kwalifikuje się do dofinansowania i od którego liczona jest wysokość dotacji, to 53 tysięcy złotych, minimalny wynosi zaś 7 tysięcy złotych. Warto abyś wiedział, że jeśli koszty realizacji Twojej inwestycji przekroczą 53 tysiące złotych, to wówczas pozostała ich część może zostać sfinansowana w formie pożyczki. Wsparcie finansowe obejmuje nieukończone inwestycje, które rozpoczęliśmy nie wcześniej niż rok przed złożeniem przez nas wniosku. Realizacja programu przewidziana jest na lata 2018-2029.

Ulga termomodernizacyjna

Co prawda nie jest to dotacja, a ulga podatkowa na fotowoltaikę, niemniej warto o niej wspomnieć, ponieważ także może przynieść Ci spore korzyści finansowe. Ulga wprowadzona została w 2019 roku, jednak po raz pierwszy można było uwzględnić ją w rozliczeniu PIT 2020. Jako podatnik możesz odliczyć od dochodu do 53 tysięcy złotych wydatków, które poniosłeś na zmniejszenie zużycia energii cieplnej w Twoim domu, w tym inwestycję w panele fotowoltaiczne. W zależności, od tego w jakiej skali podatkowej się rozliczasz, możliwe jest zatem zmniejszenie podatku o kilka, a nawet kilkanaście (podatek 32%) tysięcy złotych. Ulga przysługuje w przypadku przedsięwzięć, które zakończyły się nie później niż w okresie 3 lat od końca roku, w którym poniesiono na nie pierwszy wydatek. Jeśli zatem Twoja inwestycja rozpoczęła się w 2019 roku, to powinna zakończyć się najpóźniej w 2022, abyś mógł skorzystać z ulgi. Ponadto, pamiętaj, że możesz odliczyć wydatki na termomodernizację jedynie w tej części, w której w rzeczywistości je poniosłeś. Nie możesz zatem odliczyć wydatków, które zostały sfinansowane dotacją. Jeśli kwota odliczenia nie pokrywa się z Twoim roczny dochodem, wówczas możesz ją odliczać także w kolejnych latach, lecz nie dłużej niż przez okres 6 lat.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – czy warto?

Oczywiście, że warto korzystać z dotacji rządowych bądź unijnych. Takie programy stanowią wsparcie finansowe dla inwestorów w OZE. Pozyskanie dodatkowych środków sprawia, że Twoja inwestycja zwraca się znacznie szybciej. Co ciekawe, większość dotacji skierowana jest dla osób prywatnych, jeśli zatem zastanawiasz się nad zamontowaniem paneli fotowoltaicznych na dachu Twojego domu, to jak najbardziej możesz z nich skorzystać. 

Similar Posts