Podłączanie lampy sufitowej nie musi być trudne. Najważniejsze, aby pamiętać, że mamy do czynienia z urządzeniem elektrycznym i absolutnie nie dotykać go, gdy jest podłączone do napięcia. Cała reszta to uważne stosowanie się do instrukcji i pomoc drugiej osoby z którą dzielimy wspólne “M”.
Etap I — narzędzia i czynności do podłączenia lampy sufitowej
Zanim zamówiona lampa sufitowa przyjdzie kurierem, warto zawczasu przygotować niezbędne narzędzia oraz trzymać się zasad postępowania z urządzeniami elektrycznymi. Dzięki nim zamontujemy naszą lampę sufitową sprawnie i bezpiecznie.
Potrzebujemy:
- Wiertarkę
- Śrubokręt z gumową rączką (wyizolowaną)
- Miernik napięcia
- Nożyk techniczny
- Taśma izolacyjna do przewodów
- Kołki rozporowe pasujące do elementu montażowego lampy sufitowej (najczęściej o rozmiarze 6 x 60 mm lub 8 x 80 mm)
- Dedykowane śruby
Etap II — zapewnienie bezpieczeństwa podczas podłączenia lampy sufitowej
Mając już przygotowane narzędzia do podłączenia lampy sufitowej, podejmujemy pierwszą czynność. Uprzedzamy domowników, jeśli tacy są u nas, że przez jakiś czas do odwołania nie będzie prądu. Jeśli mamy podwieszany sufit i wiemy, gdzie biegną kable, wystarczy wcześniej wywiercić wiertarką otwór. Powinien on być mniejszy od podstawy lampy. Następnie wyciągamy okablowanie na zewnątrz.
Następnie idziemy do skrzynki bezpiecznika i wyłączamy prąd. Kolejną czynnością jest identyfikacja i rozdzielenie kabli przed instalacją lampy. W tym celu bierzemy miernik napięcia i upewniamy się, że po dotknięciu każdego z kabli nie sygnalizuje przepływu prądu. Następnie bierzemy nasz nożyk techniczny i zdejmujemy ok. 2-3 cm izolacji w celu odsłonięcia przewodów. Zwykle mamy do czynienia z trzema typami przewodów: zerowym o kolorze niebieskim oraz dwoma fazowymi o kolorach czerwonym i czarnym. Dwa ostatnie po ponownym włączeniu prądu sygnalizują jego przepływ na mierniku napięcia. Czasem ze względu na brak tych kolorów jest to jedyny sposób na poprawną identyfikację.
Etap III — podłączenie lampy sufitowej
Gdy już sprawdziliśmy przeznaczenie poszczególnych kabli i je zapamiętaliśmy, ponownie wyłączamy prąd. Następnie przystępujemy do łączenia kabli lampy z kablami sufitowymi. Standardowo ułatwieniem przy podłączeniu lampy sufitowej jest fakt, że kable lampy mają izolację w kolorze tych umieszczonych w suficie. Dodatkowo często znajdziemy w zestawie z lampą specjalną kostkę, która łączy je ze sobą szeregowo za pomocą zatrzasku lub śruby. Zasada jest prosta: końcówki łączymy ze sobą kolorami przewodów i nie zakładamy jeszcze izolacji na przewody.
Lampa sufitowa podłączona w taki sposób wymaga sprawdzenia poprawności połączeń i oczywiście żarówki, której reakcja będzie dowodem, że wszystko działa. Jeśli wszystko zostało podłączone prawidłowo, to po uruchomieniu bezpiecznika lampa powinna zacząć świecić.
Na zdjęciu lampa sufitowa wisząca Fabbian Olympic
Etap IV — Ostateczny montaż lampy sufitowej
Pozostało nam już tylko dokręcić lampę do sufitu za pomocą kołków rozporowych i śrub. Wspomnieliśmy już, że w zależności od rodzaju sufitu może istnieć konieczność wycięcia otworu (sufit podwieszany) lub nawiercenia otworów na kołki rozporowe w stropie. Na tym etapie szczególnie ważne jest dopasowanie śrub do elementu montażowego lampy oraz jej wagi. Czasami producenci lamp nie umieszczają ich w zestawie lub dołączają takie o nieprawidłowym rozmiarze. Dlatego musimy liczyć się z koniecznością uzupełnienia ich w sklepie budowlanym. Dzięki temu bez problemu dobierzemy śruby o identycznym wymiarze razem z kołkami.
Nic tak nie cieszy, jak zakup idealnej lampy sufitowej do świeżo wykończonego mieszkania lub domu. Jest ono zwieńczeniem jednego z ważniejszych dzieł naszego życia i chcemy, aby było idealnie urządzone. Jak wykazano wyżej jej montaż nie musi być skomplikowany. Gdy po długich poszukiwaniach w asortymencie sklepu z lampami wreszcie znajdziemy nasz ideał, już nie musimy martwić się kosztami montażu. Po prostu sami bierzemy sprawy w swoje ręce!