Porady

Piece kaflowe – najważniejsze informacje

Piece kaflowe - najważniejsze informacje

Piec kaflowy – kiedyś można było go spotkać praktycznie w każdym domu, aktualnie stał się reliktem przeszłości, który ze względu na swoją historię powoli wraca do łask klientów. Piec ten pod kątem konstrukcji, nie wyróżnia niczym szczególnym. Tego typu piec zawiera w sobie zwykłe palenisko do górnego spalania. Warto jednak nadmienić, że jest to piec ceramiczny, dlatego nie liczy się tylko sam sposób rozpalania, ale równie ważna jest jego codzienna obsługa. Obsługa ta różni w sposób diametralny od obsługi klasycznych kotłów i kominków. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć temat piecy kaflowych. Jeśli interesujesz się tym tematem, ten artykuł jest z pewnością dla Ciebie! Zapraszamy serdecznie do lektury!

Piec kaflowy akumulacyjny

Proces rozpalania w piecu kaflowym jest bardzo prosty. Piec ten jest piecem akumulacyjnym, oznacza to, że rozpala się go raz, po czym następuje nagrzewania pieca, a następni wypalanie. Po wypaleniu piec nadal oddaje ciepło na zewnątrz. Warto przypomnieć, że piec kaflowy nie może być nagrzany cały czas. Palenie w nim przez długi czas może spowodować przegrzanie, co z pewnością doprowadzi do uszkodzenia pieca. Naprawa tego typu uszkodzeń może być bardzo kosztowna.

Piec kaflowy a zdrowie

Piece kaflowe wyróżniają się bardzo mocno na tle zwykłych grzejników i innych form ogrzewania. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pieca z kafli, warto wspomnieć o jego zaletach prozdrowotnych. Wiele badań, które zostały przeprowadzone mówią jasno, że piece kaflowe, dzięki swojej budowie i dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budulcowych, wydzielają ciepło, które pozytywnie wpływa na otoczenia. Piece kaflowe w sposób stały emitują promieniowanie cieplne, co nie przekłada się na konwekcyjne ruchy powietrza z dołu do góry. To właśnie te ruchy odpowiadają za podnoszenia się kurzu z podłogi, który bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Kolejnym plusem zdrowotnym jest to, że piece kaflowe nie jonizują pomieszczenia. Dzięki temu w całym domu poprawia się jakość powietrza. To przekłada się na lepsze samopoczucie domowników.

Piec kaflowy czy warto w niego inwestować?

Ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na tak zadane pytanie. Każda osoba, która rozważa zakup tego typu pieca powinna kierować się przede wszystkim swoim gustem. Pod uwagę warto również wziąć rodzaj lokalu mieszkalnego, do którego rozważasz zakup pieca kaflowego. Być może, w danym miejscu jest już stary piec kaflowy i wystarczy go trochę odnowić. Wtedy tego typu rozwiązanie jest bardzo dobrym pomysłem. 

Piec kaflowy to element, który mocno wpłynie na wygląd danego pomieszczenia. Wprowadzi do mieszkania specyficzny klimat, który nie każdy będzie w stanie zaakceptować. Natomiast, jeśli piec ma być jedynym źródłem ciepła w Twoim domu lub mieszkaniu, warto zastanowić się, czy jest to najlepszy pomysł. Na rynku istnieje wiele innych, bardziej efektywnych sposobów na ogrzanie domu. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przed ostatecznym wyborem warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy.

Similar Posts