Ogród

Wkrótce wiosna – przygotowując ogród na nowy sezon pomyśl o montażu basenu

Wkrótce wiosna - przygotowując ogród na nowy sezon pomyśl o montażu basenu

Sezon na kąpiele w ogrodowym basenie w naszym klimacie rusza w okolicach maja. Dlatego, jeśli planujesz montaż basenu w swoim ogrodzie i chcesz zacząć z niego korzystać wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni, wczesna wiosna będzie idealną porą na prace montażowe. Warto połączyć je z wiosennymi porządkami w ogrodzie. Od czego zacząć?

Wybór basenu ogrodowego

Jeśli zależy Ci na szybkim, sprawnym montażu basenu i ograniczeniu do minimum prac w ogrodzie, dobrym rozwiązaniem będzie gotowy plastikowy basen montowany bezpośrednio w podłożu, najczęściej przez producenta. W przeciwieństwie do basenu betonowego, basen produkowany z vinyloestrowych i poliestrowych żywic jest trwały i szczelny, nie wymaga także zbrojenia. Dodatkowo, niecki basenowe tego typu bez problemu znoszą zimę i w kolejny sezon wiosenno – letni wejdziesz z basenem ogrodowym gotowym do użytkowania. Z pewnością warto tutaj wybrać nieckę basenową wielowarstwową. Znaleźliśmy takie m.in. na https://www.pool-design.pl/baseny-ogrodowe-kapielowe-niecki/. Warstwa pianki poliuretanowej zapewnia dodatkową izolację, dzięki czemu woda w basenie nie traci swojej temperatury.

Wybór rodzaju basenu to dopiero pierwszy krok. Nie mniej ważny jest kształt i oczywiście rozmiar niecki basenowej. Ten musi być dostosowany do możliwości, jakich dostarcza przestrzeń ogrodu.

Wybór miejsca w ogrodzie, pomiar i dobór akcesoriów

Najlepszy teren pod montaż basenu to zdecydowanie ten bez wód gruntowych. Jeśli na Twojej działce występują wody gruntowe, najlepiej będzie teren odwodnić. Po dokonaniu niezbędnych pomiarów można dokonać zamówienia. Jego częścią będą akcesoria niezbędne w eksploatacji basenu, tj. skimmer (urządzenie współpracujące z pompą wodną, wyłapuje większe zanieczyszczenia, które mogłyby zapchać filtr pompy), dysze, zestaw filtrujący (filtr i pompa), armatura, solary, wymienniki ciepła.

Obsadzenie basenu

Aby dokonać montażu niecki basenowej, konieczne będzie wykopanie dołu. Tego typu prace to jeden z powodów, dla których z pewnością warto pomyśleć o obsadzeniu basenu w ogrodzie jeszcze przed wykonaniem wiosennych porządków. Głębokość dołu zależeć będzie od wielkości niecki basenowej – najczęściej wystarczy dodać ok. pół metra. Dno wykopu należy wysypać warstwą piasku i cementu, a następnie ułożyć na takiej warstwie twardy styropian. Kolejny etap to już obsadzenie basenu.

Jeśli planujesz montaż basenu w swoim ogrodzie, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie takiego przedsięwzięcia fachowcom. Wybierając producenta oferującego jednocześnie profesjonalny montaż basenów, na pewno zyskasz na czasie, a prace przebiegną sprawniej. W zakresie porządków wiosennych w ogrodzie, możesz do nich przystąpić zaraz po wykończeniu basenu, czyli ułożeniu płytek, desek drewnianych, czy kostki. Prace wykończeniowe można realizować już następnego dnia po montażu basenu.

Similar Posts