Porady

Dlaczego warto wybierać metalowe osłonki na kwiaty?

Dlaczego warto wybierać metalowe osłonki na kwiaty?

Osłonki na doniczki to bardzo popularny sposób na nadanie roślinom unikalnego wyglądu. Można znaleźć je w wielu sklepach, szczególnie tych dystrybuujących elementy dekoracyjne. Różnią się one od samych doniczek, kwiaty bowiem nie są do nich przesadzane. Bardzo często byłoby to nawet niemożliwe. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to ciekawy dodatek, który warto wypróbować w swoim domu lub mieszkaniu.

Czym różnią się osłonki od doniczek?

Doniczki to naczynia, do których przesadza się kwiaty lub zioła. Mogą być dekoracyjne, ale ich głównym zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie dogodnych warunków dla rozwoju roślin. Z kolei osłonki na doniczki:

  • służą do ochrony doniczki,
  • pozwalają na podwieszenie doniczki na ścianie,
  • pełnią głównie funkcję dekoracyjną – wkłada się do nich doniczki, żeby zasłonić jednolity plastik albo nadać im mu nowoczesny wygląd.

Osłonki na doniczki mogą być jednolite, ale znacznie częściej można spotkać się ze wzorami nadrukowanymi na ich metalową powierzchnię. Czasami można znaleźć także takie elementy dekoracyjne, które mają imitować kamienie. Popularne są także modele z wymyślnymi wzorami, zdobieniami oraz żłobieniami.

Czy metalowe osłonki na doniczki są najlepsze?

Osłonki mogą być wykonane z najróżniejszym materiałów. Najczęściej są to:

  • metal,
  • ceramika, bardzo popularna, ale niezbyt odporna na stłuczenia i uszkodzenia,
  • plastik,
  • beton,
  • plecionka, czyli wysuszona trawa przeplatana w kształt koszyka.

Metalowe osłonki, o ile będą dobrze zabezpieczone przed wilgocią, sprawdzą się praktyczne w każdych warunkach. Ich ogromną zaletą jest także trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i zbicia. Betonowe, ceramiczne, a nawet plastikowe elementy dekoracyjne nie mogą pochwalić się tym samym. Metalowe osłonki często wyglądają jak miednice albo wiaderka, przez co doskonale sprawdzą się w wiejskich domach. Na rynku nie brakuje także modeli pasujących do nowoczesnych wnętrz.

Metolowe osłonki na doniczki można znaleźć w sklepach ogrodniczych lub oferujących elementy dekoracyjne jak PI-SHAPE. Przed zakupem koniecznie trzeba upewnić się, że zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów. Czasami można trafić na osłonkę wyglądającą jak metalowa, ale wykonaną z plastiku albo betonu pokrytego specjalnym wzorem. Istotne jest też zabezpieczenie materiału przed wilgocią. Jeśli się o to nie zadba, dekoracja może pokryć się rdzą. Doniczki często przepuszczają wodę, szczególnie te plastikowe, często nie da się więc uniknąć ekspozycji osłonek na wodę.

Similar Posts