Podstawową zaletą łączenia drewna za pomocą wkrętów jest trwałość. Jednocześnie skręcone elementy łatwo ponownie rozłączyć bez powodowania uszkodzeń. Dodatkowo sam asortyment wkrętów dostępnych na rynku jest ogromny. Różnią się wielkością, materiałem, z którego są wykonane i kształtem łba. Jak wybrać najbardziej odpowiedni łącznik do drewna?
Kiedy potrzebne są wkręty do połączeń drewnianych?
Istnieje wiele konstrukcji, w których ważne jest połączenie poszczególnych elementów w sposób bezpieczny, niezawodny i mało widoczny. Tak konstruuje się na przykład zadaszenia wiat lub tarasów, dachy oraz domki ogrodowe. Również wszelkie prace wykończeniowe i takie, które wymagają mocowania do drewna okuć wykonuje się stosując odpowiednie wkręty.
Większość wkrętów do drewna jest wykonana ze stali, natomiast te do użytku na zewnątrz są zrobione ze stali nierdzewnej. To dlatego są odporne na korozję i warunki atmosferyczne. Wybór łbów wkrętów zależy od rodzaju zastosowania. Jeżeli wkręt ma być zlicowany z powierzchnią drewna, wymagane są wkręty z łbem stożkowym. Przy montażu ozdób łebki wkrętów mogą być wypukłe lub okrągłe i stanowić nawet dodatkowy element dekoracyjny. Przeciwnie jest w meblarstwie, gdzie łby są często maskowane za pomocą plastikowych nakładek lub zaślepek.
Jakie są typy łączników do drewna?
To, jakie łączniki do drewna sprawdzą się najlepiej zależy od zastosowania i rodzaju konstrukcji. Wkręty z łbem stożkowym przydają się tam, gdzie połączenie powinno być niewidoczne. Gwarantuje to ścięty stożek łba. W taki sposób przykręca się okucia ozdobne i elementy dekoracyjne. Łeb guzikowy zazwyczaj jest stosowany w przypadku płyt wiórowych. Kiedy miejsce montażu jest trudno dostępne najlepszy jest łeb sześciokątny. To dlatego, że w takim przypadku wkręt dokręca się kluczem nasadowym zamiast śrubokrętem do mocowań stałych, takich jak belki.
Osobną kategorią są wkręty konstrukcyjne, które muszą spełniać normy budowlane. Są bardzo długie i używa się ich w budownictwie drewnianym. Wkręty konstrukcyjne mają czasem podwójne gwintowanie, co nie tylko ułatwia pracę, ale także znacznie wzmacnia miejsce łączenia. Bardzo długie wkręty mogą mieć nacięty gwint, dzięki temu, jak twierdzą klienci sklepu Śruby24 potrzeba mniej siły do wprowadzenia ich w drewno. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach połączenie jest stosowane. W zależności od tego można wybrać materiał odporny na warunki atmosferyczne, na przykład ze stali nierdzewnej.