Porady

Czym kierować się wybierając płytki do łazienki?

Czym kierować się wybierając płytki do łazienki?

Łazienka jest z całą pewnością pomieszczeniem wymagającym, jeśli mowa o jego wykończeniu. W tym przypadku trzeba bowiem postawić na trwałe rozwiązanie i elementy, które są odporne na wilgoć i parę wodną. Przy okazji powinny być oczywiście atrakcyjne pod względem wizualnym. Wybór w tym zakresie jest na szczęście naprawdę spory, co widać po ofercie samych tylko sklepów internetowych. Jakie zatem płytki do łazienki wybrać?

Rozmiar i kolorystyka

Przy zakupie płytek spore znaczenie ma ich rozmiar. Uzależniony jest on w dużej mierze od planów co do aranżacji całego pomieszczenia. Najprościej jest zakupić wszystkie płytki do łazienki o takim samym rozmiarze. Wystarczy je bowiem dociąć do ściany i gotowe. Jednak obecnie modne są płytki o zróżnicowanych wymiarach. Tworzy się z nich efektowne struktury i oryginalne kompozycje. Do wyboru są płytki zarówno małe, mozaikowe, jak i bardzo duże.

Dla większości osób istotnym elementem jest także kolorystyka płytek łazienkowych. Warto dobrać ją nie tylko odpowiednio do swojego gustu, ale i do ilości wolnej przestrzeni. Jeśli łazienka jest niewielka, lepszym rozwiązaniem są płytki jasne, które optycznie powiększają przestrzeń. Płytki ciemniejsze są zarezerwowane raczej do pomieszczeń dużych, przestronnych. Obecnie w trendach są różnego rodzaju połączenia kontrastowe.

plytki-do-lazienki-2

Antypoślizgowość, nasiąkliwość i ścieralność

Kupując płytki do łazienki, warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe parametry. Pierwszy z nich to antypoślizgowość. Wskaźnik ten informuje o bezpieczeństwie użytkownika w czasie chodzenia po danych płytkach, również mokrych, a także o stopniu jego przyczepności. W przypadku łazienek domowych warto postawić na produkt z symbolem R9 lub R10.

Nasiąkliwość to z kolei parametr określający poziom chłonności. Do łazienek są polecane płytki odporne na pochłanianie wilgoci (E równe lub mniejsze 3%). Dzięki temu można mieć pewność, że płytki nie pękną czy też nie odbarwią się na skutek oddziaływania wody.

Spore znaczenie ma także ścieralność świadcząca o odporności płytek na odbarwienia i uszkodzenia warstwy powierzchniowej. W praktyce wyróżnia się aż 5 klas ścieralności. Do łazienek polecane są płytki z klasy 2 i 3 przeznaczone do pomieszczeń intensywnie użytkowanych.

Idealne płytki do łazienki – jak je znaleźć?

Generalnie w tym przypadku nie należy kierować się tylko aktualną modą. Dobrze jest dobrać płytki rozmiarowo i pod względem kolorystyki odpowiednio do możliwości danej łazienki. Na szczęście obecnie na rynku wybór jest tak duży, że nie powinno stanowić to większego problemu. Na wnętrze należy patrzeć przy tym jak na jedną, spójną całość. Tym samym płytki podłogowe muszą pasować do ściennych i stylistyki całej łazienki.

Największą popularnością cieszą się niezmiennie płytki jasne. Wynika to z faktu, że łazienka to na ogół pomieszczenie niewielkie, a jasne kolory zapewniają optyczne powiększenie. Jednak coraz częściej w sklepach spotkać można również ceramikę czarną, brązową czy z modnymi przetarciami.

Similar Posts