Porady

Czym jest termoizolacja?

Czym jest termoizolacja?

W naszej szerokości geograficznej sezon grzewczy mocno daje się we znaki właścicielom domów i mieszkań. Konieczność ogrzewania budynku odbija się na kondycji portfela. Odpowiednia termoizolacja domu to doskonały sposób na obniżenie kosztów ogrzewania, a inwestycja zwraca się naprawdę szybko! Czym dokładnie jest termoizolacja?

Termoizolacja budynku

Termoizolacja budynku polega na ograniczeniu strat ciepła, czyli zmniejszeniu ilości energii cieplnej, jaka wydostaje się poza ściany. Do skutecznej izolacji termicznej budynku najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną oraz styropian. W użyciu pojawiają się także inne materiały – na przykład wełna drzewna, wełna skalna czy pianka poliuretanowa.

Termoizolacja ścian budynku

Głównym elementem termoizolacji budynku jest izolacja termiczna jego ścian. To przez mury i sufit na zewnątrz ucieka najwięcej ciepła, co znacznie podwyższa koszty ogrzewania domu. O skuteczności termoizolacji decyduje grubość warstwy ocieplenia. Zwykle wynosi ona około 15-25 cm, ale stosuje się także konstrukcje grubsze i kilkuwarstwowe. W budynkach energooszczędnych i pasywnych warstwa ocieplenia powinna być grubsza. Wiele w tej kwestii zależy także od konstrukcji murów. Jeśli są wykonane ze specjalnego materiału charakteryzującego się mniejszym przewodnictwem ciepła, na przykład betonu komórkowego, warstwa ocieplenia może być cieńsza. Chociaż termoizolacja budynku może wiązać się ze sporymi kosztami, warto je ponieść, aby później przez lata płacić niższe rachunki za ogrzewanie, niezależnie od źródła ciepła.

Termoizolacja okien i drzwi

W przeciętnym budynku około 30% ciepła wydostaje się na zewnątrz przez okna i drzwi. Można je uznać za newralgiczne punkty – to właśnie w tym miejscu powstają tak zwane mostki termiczne, czyli miejsca, w których najwięcej ciepła wydostaje się na zewnątrz budynku. Dbając o dobrą izolację termiczną należy zainwestować w odpowiednie modele okien – najlepiej okna pasywne wykonane z PCV bądź drewna. To samo dotyczy drzwi wejściowych. Oprócz wyboru odpowiednich okien, należy zatroszczyć się o ich prawidłowy montaż, by maksymalnie wykorzystać potencjał termoizolacyjny.

Więcej na temat prawidłowej termoizolacji budynku można przeczytać na stronie: https://www.knaufinsulation.pl/.

Similar Posts