Drewno jest surowcem wykorzystywanym niezwykle często, głównie ze względu na swoją ponadczasowość i trwałość. Schody, meble czy inne elementy wykonane z tego materiału nie tylko nie wychodzą z mody, ale także mogą służyć przez wiele lat. Poza drewnem z polskich lasów coraz chętniej sięga się po drewno egzotyczne. Jakie jego rodzaje są wykorzystywane do produkcji i czym się charakteryzują?
Drewno egzotyczne – czyli jakie?
Drewnem egzotycznym nazywa się te gatunki, które pochodzą z obszarów pozaeuropejskich takich jak Azja Południowo – Wschodnia, Afryka Zachodnia, Środkowa i Wschodnia oraz Ameryka Południowa. Kraje, które są eksporterami tego typu drewna to na przykład Malezja, Indonezja, Kamerun, Nigeria, Senegal, Mozambik i wiele innych. Wśród gatunków, które są chętnie przywożone, znajdują się między innymi:
- drewno meranti
- drewno iroko
- drewno azobe
- drewno bilinga
- drewno bosse
- drewno moabi
- drewno sapeli
Te i inne rodzaje drewna egzotycznego sprowadza się do Europy, w tym także do Polski po to, by tutaj tworzyć z nich niezwykłe projekty: podłogi, schody, tarasy, blaty, meble czy akcesoria.
Czym cechuje się drewno egzotyczne?
Wymienione wyżej gatunki ze względu na swoją oryginalność, nie są jeszcze powszechnie używane. Zmienia się to wraz z biegiem czasu, ponieważ wykonane z nich produkty mają naprawdę wiele zalet!
- Nietuzinkowy kolor
Rodzime drewno jak sosna, buk czy jesion jest piękne, ale dobrze już znane. Drewno eksportowane z egzotycznych zakątków świata ma zupełnie odmienne barwy: drewno samba jest prawie białe, doussie łososiowe, drewno bilinga żółte, a z kolei padouk wpada w czerwień.
- Usłojenie
Nietypowy jest także rysunek słoi – może być niemalże niewidoczny, lekko zarysowany albo mocno rzucający się w oczy, jak np. w przypadku drewna zebrano. Ciekawym usłojeniem cechuje się również bubinga czy iroko.
- Wysoka twardość
Drewno egzotyczne cechuje duża twardość – to dlatego chętnie wykorzystywane jest do tworzenia blatów kuchennych czy podłóg. Ta niezwykła właściwość powoduje, że drewno egzotyczne stosuje się nawet przy budowie łodzi, pomostów czy wytrzymałych elementów konstrukcyjnych w budownictwie.
- Trwałość
Długowieczność egzotycznych gatunków sprawia, że chętnie buduje się z nich nie tylko meble czy akcesoria, ale większe elementy jak tarasy czy elewacje. Mówi się, że egzotyczne rodzaje drewna są w stanie przetrwać bez konserwacji nawet kilkadziesiąt lat.
Wśród przedsiębiorstw, które profesjonalnie zajmują się sprowadzaniem egzotycznych gatunków, jest np. Firma Handlowa ENA, która od lat sprowadza do Polski ciekawe odmiany drewna.