Porady

Jak wybrać najlepsze oświetlenie do domu?

Jak wybrać najlepsze oświetlenie do domu?

Lampa ścienna, sufitowa i kinkiet ścienny to jedne z podstawowych form oświetlenia, jakie znajdziemy – nie bez powodu – w niemal każdym domu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze i planowaniu oświetlenia wnętrz naszego domu lub mieszkania? O czym pamiętać przy wyborze kinkietów, lamp i innych opraw? Jakie żarówki najlepiej się sprawdzą w domowym zastosowaniu i dlaczego?

 

1. Źródło światła w domu – najważniejsze rodzaje

2. Lampy ścienne i sufitowe – jak wybrać?

4. Na co zwrócić uwagę wybierając kinkiety ścienne i inne oświetlenie do domu?

 

Źródło światła w domu – najważniejsze rodzaje

Oświetlenie domu lub mieszkania jest równie istotne, jak wyposażenie i aranżacja wnętrz. Dobrze rozmieszczone światło powinno zapewnić nam komfort, wygodę, ale także umożliwić wykonywanie różnych precyzyjnych prac, na przykład przy biurku, w kuchni czy łazience. Z tego powodu warto zastanowić się nad tym, jakie lampy wybrać oraz gdzie je umieścić. Do najważniejszych rodzajów oświetlenia zaliczamy:

  • oświetlenie sufitowe lub główne: jego zadaniem jest ogólne oświetlenie pomieszczeń i zwykle przyjmuje ono postać żyrandoli lub lamp sufitowych. Powinno mieć ciepłą barwę i intensywność około 500 lumenów;
  • oświetlenie precyzyjne lub punktowe: z tego typu światła będziemy korzystać przy zadaniach wymagających precyzji, jak na przykład pisanie, gotowanie czy makijaż. Najczęściej występuje w takiej postaci, jak lampki biurkowe i nocne. Jego barwa powinna być ciepła, a intensywność na tyle wysoka, abyśmy mogli spokojnie wykonać nawet najdrobniejsze prace;
  • oświetlenie ambientowe: jego cel to przede wszystkim stworzenie atmosfery i nastroju. Często możemy je spotkać pod postacią podświetlanego podwieszanego sufitu lub schodów. Inna opcja to także kinkiety łazienkowe oraz inne ścienne. Możemy korzystać z niego również w nocy, aby nie budzić innych domowników, a jednocześnie móc bezpiecznie przejść z pomieszczenia do pomieszczenia. Często oświetlenie ambientowe ma inny kolor, niż podstawowe, jak na przykład niebieski, fioletowy etc.

 

Lampy ścienne i sufitowe – jak wybrać?

Wybierając żyrandol lub lampę ścienną skupmy się przede wszystkim na tym, aby wybrany model dobrze oświetlał cały pokój, a także aby jego klosz był wygodny do wyczyszczenia. Warto zwrócić uwagę również na design – dobrze, aby wpisywał się w stylistykę całej aranżacji. Lampy scienne kinkiety pozwalają nam na większą dozę szaleństw pod kątem projektowania. Na rynku znajdziemy zróżnicowane wzory, kolory i odmiany kinkietów, które wpasują się w każdy styl wykończenia wnętrz. Bardzo popularnym rozwiązaniem są kinkiety glamour, minimalistyczne, nowoczesne, a także w stylu retro. Wybierając oświetlenie ścienne skupmy się na tym, aby nie raziło nas w oczy, ale jednocześnie zapewniały dość światła, by stworzyć atmosferę i dać nam poczucie przytulności.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kinkiety ścienne i inne oświetlenie do domu?

Wybierając lampy i inne rodzaje oświetlenia do naszego domu lub mieszkania powinniśmy przede wszystkim postawić na jakość wykonania oraz wygodę czyszczenia. Chropowate powierzchnie łatwiej zbierają kurz, a także trudniej będzie nam utrzymać je w należytym stanie. Istotne jest także to, jakie rodzaje żarówek będziemy mogli wykorzystać do danej oprawy – najlepiej zdecydować się na oświetlenie LED, ponieważ jest wytrzymałe, dostępne w różnych kolorach oraz energooszczędne. Lampy scienne kinkiety powinny być też dopasowane pod względem designu do pozostałych elementów aranżacji każdego wnętrza w naszym wymarzonym M.

Similar Posts