Porady

Jakie cebule kwiatowe sadzimy wiosną?

Jakie cebule kwiatowe sadzimy wiosną?

Cebulki kwiatowe, w zależności od swojego gatunku lub odmiany, mogą być sadzone jesienią lub na wiosnę. Przy czym istnieją również rośliny cebulowe, które można sadzić w obu okresach. Na jesień sadzi się cebule kwiatowe, które są mrozoodporne i bez problemu przetrwają zimę w gruncie. Wiele z nich kwitnie bardzo wcześnie, stając się ozdobą wkraczającej wiosny. Cebulki kwiatowe sadzone na wiosnę kwitną później, najczęściej są one dekoracją ogrodów letnich i jesiennych.

Wiosenne cebulki kwiatowe i terminy ich sadzenia

Do wiosennych cebulek kwiatowych zaliczają się przede wszystkim cebule roślin egzotycznych, których naturalnym środowiskiem są rejony o łagodniejszym, a czasem nawet tropikalnym klimacie. W takiej sytuacji cebulki kwiatowe nie mają szans na przetrwanie w gruncie w czasie ostrych mrozów. Cebule kwiatowe sadzone na wiosnę to przede wszystkim:

  • Begonie
  • Dalie
  • Frezje
  • Mieczyki
  • Lilie
  • Pacioreczniki
  • Zefiranty
  • Krokosmie
  • Tuberozy
  • Tygrysówki

Wiosenne cebulki kwiatowe sadzi się z reguły na przełomie kwietnia i maja. Czasami w celu przyspieszenia okresu kwitnienia, cebule kwiatowe wsadza się do doniczek już w marcu, co pozwala na wcześniejsze wytworzenie systemu korzennego.

Część ozdobnych roślin cebulowych można sadzić zarówno na wiosnę, jak i na jesień. Zaliczają się do nich przede wszystkim cebulki kwiatowe takich roślin ozdobnych jak jaskry, zawilce, liliowce czy oxalisy. Wtedy termin posadzenia poszczególnych cebulek związany jest przede wszystkim z aranżacją ogrodu i tym, w jakim czasie chcemy, aby posadzone rośliny zakwitły.

Cebule kwiatowe wiosenne – kiedy kwitną?

Cebule kwiatowe sadzone na wiosnę odznaczają się późnym czasem kwitnienia. Dlatego też ich piękno można podziwiać dopiero latem i jesienią. Dzięki temu ogród może zachwycać feerią barw nie tylko na wiosnę i na początku lata, ale także przez wiele kolejnych miesięcy. Niektóre odmiany kwiatów, takich jak mieczyki, pacioreczniki czy lilie kwitną dopiero we wrześniu i październiku, inne zaś dekorują ogród w ciągu lata (lipiec / sierpień).

Warto mieć na uwadze, że sadzenie cebulek kwiatowych do gruntu wiosną powinno odbywać się już po ustaniu okresu przymrozków. Cebule kwiatowe wiosenne sadzi się z zachowaniem tych samych reguł, jak ma to miejsce w przypadku cebulek kwiatowych sadzonych jesienią. Należy wcześniej przygotować podłoże – łącznie z jego rozluźnieniem i odpowiednim dla konkretnego gatunku cebulki nawożeniem. A cebulkę kwiatową należy umieścić na głębokości równej jej trzykrotnej wysokości.

Similar Posts