Porady

Czy warto kupić mieszkanie do remontu? Proste, a jakże ważne pytanie i nasza odpowiedź, czyli poradnik, z którego dużo się dowiecie

Ceny mieszkań na rynku wtórnym są niejednokrotnie bardzo wysokie. Nie zawsze odpowiada nam to, jak poprzedni właściciel urządził mieszkanie i chcemy przemalować ściany czy nawet wymienić podłogi. Bywa również tak, że cena jest atrakcyjna, jednak mieszkanie nadaje się do gruntownego remontu. Wtedy należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Dziś zrobimy to za Was i podpowiemy, czy warto kupić mieszkanie do remontu.

Zalety nowego mieszkania

W życiu każdego człowieka następuje ten moment, że postanawia się usamodzielnić. Wtedy też pojawia się chęć zakupu mieszkania. Najbardziej atrakcyjne wydaje się kupienie nowego, w którym można bardzo szybko zamieszkać, szczególnie jeżeli ma opcję „pod klucz”. Oczywiście takie mieszkania są zdecydowanie droższe, szczególnie jeżeli kupujemy je od dewelopera. Alternatywą wydaje się wybudowanie własnego domu, ale jeżeli nie zrobicie tego systemem gospodarczym, to jak nietrudno się domyślić koszty będą jeszcze wyższe. Zatem nowe mieszkania są dobrym wyborem, jeśli mamy spory budżet i zależy nam na szybkiej przeprowadzce.

Mieszkanie do gruntownego remontu

Przeglądając portale ogłoszeniowe, wydawać by się mogło, że można znaleźć bardzo ciekawe oferty mieszkaniowe. Jednak na miejscu okazuje się, że zazwyczaj mieszkanie nie jest do remontu, tylko do gruntownego remontu, który wiąże się nawet z wymianą instalacji czy wentylacji. Jednak zaletą jest niska cena. I tutaj pojawia się pytanie, czy warto zakupić takie mieszkanie i czy to się w ogóle opłaca. Nie można na nie jednoznacznie odpowiedzieć bez wykonania wcześniej kosztorysu prac. Musicie dokładnie policzyć, jakie wydatki będziecie musieli ponieść i czy to ma sens. Jeżeli macie możliwość zakupu mieszkania za bezcen, to jest to opcja jak najbardziej opłacalna. Jeżeli jednak cena mieszkania wcale nie jest tak niska, a dodatkowo zależy Wam na szybkiej przeprowadzce, to zdecydowanie nie warto kupować takiego mieszkania.

Mieszkanie wyremontowane, ale nie w naszym guście

Szukając mieszkania, czasami możemy natknąć się na ogłoszenia o lokalach, które nadają się do zamieszkania, gdyż są bezpośrednio po remoncie. Taka opcja jest bardzo wygodna, szczególnie jeżeli zależy nam na szybkiej przeprowadzce. Jednak często okazuje się, że mieszkanie owszem jest po remoncie, jednak gust poprzednich właścicieli pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za remont. Pamiętajcie jednak, by wyremontować tylko to, co najbardziej Wam się nie podoba. Wtedy nie poniesiecie zbyt dużych kosztów. Zatem na pewno niezbędna będzie wymiana mało gustownej tapety. Tutaj, poza odpowiednią ilością rolek bardziej nowoczesnej tapety, musicie zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Niezbędne będą wałki dociskowe do klejenia, dzięki którym cały proces będzie łatwiejszy i przy klejeniu nie powstaną nierówności czy spękania. Zwłaszcza tapety papierowe są trudne w klejeniu. Możecie jednak zaopatrzyć się w takie, które mają po jednej stronię dodatkową warstwę flizelinową. Dzięki niej klejenie, jak również ściągnięcie tapety źle położonej jest łatwiejsze. Zatem wałki dociskowe będą tu tylko dodatkiem, ale nie będą już pełniły kluczowej roli. Polecamy w szczególności tapety winylowe i z włókna szklanego. Oczywiście możecie po zdjęciu starej tapety zdecydować się po prostu na pomalowanie ścian, gdyż to najszybsza opcja remontu, pod warunkiem, że wybierzecie dobrze kryjące farby.

Rozłożenie kosztów, czyli zakup mieszkania wymagającego dużego nakładu pracy

Jeśli koniecznie chcecie zaoszczędzić na kupnie mieszkania i decydujecie się na takie, które wymaga sporej ilości prac remontowo-budowlanych, to możecie podzielić pracę na etapy. Najpierw robicie to, co absolutnie niezbędne, by móc wstawić do niego meble i w nim zamieszkać. A potem sporządzacie gruntowny plan, który zakłada remont krok po korku poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu całe mieszkanie nie będzie wyłączone z użytkowania, a Wy lepiej rozłożycie koszty w czasie, biorąc pod uwagę swój budżet.

Zarówno zakup mieszkania do remontu, jak i nowego ma wiele zalet, ale i wad. Przede wszystkim wszystko zależy od Waszych oczekiwań oraz budżetu. Zawsze najlepszym wyborem wydaje się zakup nowego mieszkania, gdyż możecie je urządzić naprawdę szybko, według własnego gustu, ale wybierając mieszkanie do remontu możecie sporo zaoszczędzić na samym początku. Zatem nie ma jednego dobrego wyboru i wszystko zależy od Waszej sytuacji.

Similar Posts