Porady

Kiedy instalacja fotowoltaiczna nam się opłaca?

Kiedy instalacja fotowoltaiczna nam się opłaca?

Stale wzrastająca popularność fotowoltaiki w Polsce sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup własnej instalacji fotowoltaicznej. Kiedy możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd i co wpływa na opłacalność montażu fotowoltaiki?

Zalety posiadania fotowoltaiki

Własna instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim gwarancja niezależności energetycznej w dobie wciąż wzrastających cen za prąd. Kolejnym istotnym plusem fotowoltaiki jest jej ekologiczność. W przeciwieństwie do eksploatacji konwencjonalnych źródeł energii jakim jest np. węgiel, wykorzystanie energii słonecznej nie wiąże się z emisją niebezpiecznych gazów do atmosfery. Fotowoltaika odpowiada na indywidualne zapotrzebowanie energetyczne i jest praktycznie bezawaryjna, a co za tym idzie – nie musimy się obawiać nagłej utraty dostępu do prądu

Własna instalacja fotowoltaiczna dla domu

Średnia moc fotowoltaiki dla domu waha się między 4 a 10 kW, jednak aby dowiedzieć się, jaką moc powinna mieć nasza instalacja należy przeprowadzić tak zwany audyt fotowoltaiczny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie obliczyć potrzebną moc oraz przełożyć to na do tej pory opłacane rachunki za prąd. Wpływ na to, czy fotowoltaika będzie dla nas opłacalna ma również wielkość naszego gospodarstwa domowego oraz położenie dachu lub dostępność gruntu, na którym będą montowane panele fotowoltaiczne. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że panele nie mogą być zacienione.

Fotowoltaika dla firm i rolników

Rolnictwo staje się coraz bardziej zautomatyzowane, jednak to generuje generuje coraz większe rachunki za prąd. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną dla rolników zmaksymalizuje zyski oraz pozwoli na zaoszczędzenie budżetu na kolejne unowocześnienia w gospodarstwie. 

Nowelizacja OZE wprowadziła Pakiet Prosumencki, dzięki któremu przedsiębiorcy mają możliwość posiadania fotowoltaiki i rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii w korzystnym systemie opustów. Firmy mogą skorzystać z opcji leasingu fotowoltaiki dla firm.

W obu przypadkach państwo przygotowało ulgi i programy dofinansowujące, z których warto skorzystać.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

W koszt instalacji fotowoltaicznej wchodzą panele krzemowe, które przekształcają światło słoneczne w energię, inwerter przekształcający prąd stały w jego zmienny odpowiednik oraz licznik dwukierunkowy, który mierzy ilość wyprodukowanego przez instalację prądu. Dodatkowo musimy doliczyć system mocujący i okablowanie do podłączenia instalacji. Cena całej inwestycji może znacznie zmaleć jeśli skorzystamy z któregoś z dofinansowań z programów unijnych lub rządowych (np. program Mój Prąd), które wspierają rozwój odnawialnych źródeł energii. Całościowo fotowoltaika w ciągu kilku lat spłaci się i obniży nasze rachunki za prąd niemal do zera.

Similar Posts