Porady

Jakie palenisko ogrodowe najlepiej wybrać?

Jakie palenisko ogrodowe najlepiej wybrać?

Paleniska to okazja na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego też możliwość posiedzenia na świeżym powietrzu w gronie bliskich to lubiany sposób spędzania czasu. Jednak nie każde palenisko nadaje się do ogrodu. Jakie zatem mamy rodzaje palenisk i które z nich warto wybrać? Sprawdźmy.

Paleniska ogrodowe żeliwne 

Palenisko ogrodowe żeliwne jest na ogół szerokie, aczkolwiek nisko położone – ma krótkie nóżki. Dzięki posiadaniu przykrywy jest niebywale odporne na czynniki atmosferyczne. Jednakże jego największym atutem jest to, że wydziela mniej dymu aniżeli inne typy palenisk. Co ciekawe, paleniska ogrodowe żeliwne występują w wielu wariantach. Znajdziemy takie w kształcie misy czy palenisko kominek. Koło takiego można nawet w chłodniejsze wieczory i nieco się ogrzać. Tym bardziej że to dobre źródło ciepła. Nie musimy się obawiać, bowiem ryzyko rozprószenia ognia w takim palenisku ogrodowym jest zdecydowanie niższe.

Palenisko ogrodowe z rusztem jako alternatywa dla tradycyjnego ogniska

Tradycyjne ognisko składa się na ogół z kamieni, chrustu i płomienia. To doskonały sposób na to, by się rozgrzać i przygotować prosty posiłek, np. kiełbaski z ogniska. Jednak rozpalenie ognia na ogół trwało mnóstwo czasu, a mogło ono zostać szybko ugaszone przez wiatr lub deszcz. Natomiast paleniska ogrodowe są bezpieczną konstrukcją, dzięki której można rozpalić ogień, np. aby rozświetlić ogród oraz odstraszyć komary i inne owady. Takim paleniskiem jest palenisko z rusztem. Większość nowoczesnych palenisk posiada ruszt, na którym możemy wykonać coś do przekąszenia. 

Palenisko ogrodowe kwadratowe na grill

Palenisko kwadratowe to wizualnie ciekawa alternatywa dla okrągłych palenisk. Co ciekawe, na wielu takich rusztach można przyrządzić ogrodowego grilla. Jednak te kwadratowe grille są bardzo atrakcyjne, gdyż mają interesujący kształt. Jeżeli interesuje nas przenośne palenisko, takie z kwadratowym rusztem często występuje w takim modelu. Większość z kwadratowych palenisk ogrodowych jest masywnych i odpornych na pogodowe warunki, dlatego przez cały rok mogą stać w ogrodzie. Jednak jeśli chcemy, aby zimą przetrwało śnieg i przymrozki warto wybrać porządną przykrywę, która ochroni je przed chłodem czy lodem. Taka pokrywa zmniejszy również ryzyko zaprószenia ognia i sprawi, że na naszym tarasie lub w ogrodzie, drewno nie wystrzeli na trawnik iskier płomieni. Zapewni to bezpieczeństwo dla tarasu, ogrodu oraz naszych bliskich. Jest to niebywale ważne, gdyż źle użytkowane palenisko może stanowić niebezpieczeństwo rozprószenia ognia. 

Paleniska ogrodowe mają mnóstwo zalet i zastosowań. Choć większości kojarzą się jedynie z czymś na kształt domowego kominka, który ma wydzielać ciepło i rozpalać ognień, paleniska mają też dodatkowe możliwości wykorzystania. Osoby mające zmysł projektancki i smykałkę do dekoracji z pewnością wybiorą atrakcyjny model, który postawią w centralnym punkcie ogrodu i być może użyją jako źródła światła. Dzięki temu nawet wieczorem wraz z bliskimi będą mogli spokojnie posiedzieć na dworze i np. pograć w grę planszową. Jest to zatem idealny sposób na spędzenie miło czasu w najlepszym gronie. Tym bardziej że płomienie i ciepło odstraszają owady, które przeszkadzają nam spędzić czas na świeżym powietrzu. Wystarczy zainwestować w dodatkowy zapach, który je przepędzi i pozwoli nam spokojnie wypocząć. 

Similar Posts