Porady

Co to znaczy, że wiertarka ma udar?

Co to znaczy, że wiertarka ma udar?

W sklepach z narzędziami znajdziemy różnorodne wiertarki elektryczne. To rozbudowany katalog sprzętu różniącego się od siebie nie tylko mocą działania, ale także sposobem zasilania oraz oferowanymi przez siebie funkcjami. Aktualnie na rynku bez problemu znajdziemy tego typu narzędzia w wersji sieciowej i akumulatorowej, i duża ich część będzie narzędziami wyposażonymi w funkcję udaru. Co to znaczy w praktyce?

Co to jest udar mechaniczny?

To specjalny system, w jaki wyposaża się wiele modeli wiertarek i specjalistycznych młotów wyburzeniowych, by łatwiej wiercić w twardych materiałach lub je kruszyć. Udar to rytmiczne uderzanie przekazywane na narzędzie, co w przypadku elektronarzędzi realizowane jest mechanicznie, dzięki pracy silnika elektrycznego – w narzędziach pneumatycznych udar wyzwalany jest przez sprężone powietrze, a w specjalistycznych, dużych maszynach wyburzeniowych bardzo często przez układ hydrauliczny. Elektryczne wiertarki udarowe mają udar mechaniczny i są sprzętem przeznaczonym do wiercenia w twardych materiałach, takich jak beton.

Rodzaje wiertarek udarowych

Zdecydowana większość wiertarek uniwersalnych w standardzie wyposażona jest w funkcję udaru, którą w razie potrzeby można wyłączyć – gdy zamierzamy wiercić w miękkim materiale, takim jak drewno, gdy wiercimy w metalu lub kruchym materiale ceramicznym. Na stronie https://ingar.pl/produkty/elektronarzedzia/wiertarki,2,144 prezentowanych jest wiele rodzajów tego typu narzędzi. Oczywiście na rynku znaleźć można również specjalistyczne urządzenia udarowe przeznaczone wyłącznie do wiercenia w twardych materiałach, które w zdecydowanej większości przypadków charakteryzują się znacznie większą mocą niż wiertarki uniwersalne. Część z nich to tzw. młoty udarowe wykorzystywane do kruszenia ścian i posadzek. W związku z tym, że skuteczny udar wymaga dość dużej mocy, zdecydowana większość wiertarek udarowych to sprzęt sieciowy. W ostatnich latach, w sprzedaży pojawiły się jednak również narzędzia zasilane z akumulatora. Alternatywą dla elektronarzędzi są wydajne wiertarki pneumatyczne. Taki sprzęt ma dużą moc, ale wymaga dostępu do kompresora sprężającego powietrze.

Gdy wiercisz w betonie, nawet najlepszej jakości wiertło może okazać się niewystarczające, by zagłębić się w twardym materiale na pożądaną głębokość. Wybierając wiertarkę udarową, wiercenie staje się znacznie łatwiejsze. Rytmiczne uderzenia sprawiają, że nawet lekko stępione wiertło szybko wgryza się w twardy materiał, stopniowo go krusząc i tym samym przyspieszając pracę związaną z wierceniem otworów.

Similar Posts