Porady

Jak uzyskać dotacje na pompę ciepła z programu Czyste Powietrze

Jak uzyskać dotacje na pompę ciepła z programu Czyste Powietrze

Aby uzyskać oszczędności, właściciele domów jednorodzinnych szukają alternatywnych źródeł energii. Często decydują się oni na instalację paneli fotowoltaicznych pozwalających zmniejszyć rachunki za prąd. Dodatkowo rezygnują z przyłączenia nieruchomości do gazu oraz montują pompy ciepła, które zapewniają bieżącą ciepłą wodę użytkową oraz ogrzewają mieszkanie. Mogą oni na to otrzymać również dotację – między innymi z programu Czyste Powietrze.

Czym są pompy ciepła?

Osoby chcące ograniczyć swoje rachunki za ciepłą wodę oraz ogrzewanie często decydują się na montaż pompy ciepła. Charakteryzuje się ona dużymi możliwościami, a także długoletnią bezawaryjnością. Samo urządzenie wytwarza energię poprzez pozyskanie jej z otoczenia budynku w tym z powietrza, wody oraz gruntu. Następnie przetwarza ją i przesyła dalej, dzięki czemu możliwe jest zasilanie budynku w sposób ekologiczny i tani.

Poza samym ogrzewaniem mieszkania oraz wody, pompa ciepła ma także inne zastosowania. Dzięki niej możliwe jest również chłodzenie wnętrza nieruchomości, a także często stosowana jest przy basenie do zapewnienia odpowiedniej temperatury wody do kąpieli.

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

Chcąc obniżyć swoje rachunki za dostarczenie ciepła do mieszkania, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Pompy ciepła nie należą do najtańszych urządzeń, jednak ze względu na potencjalnie niższe opłaty, koszt inwestycji może się zwrócić już po kilku latach. Dzieje się tak ze względu na fakt, że takie instalacje są praktycznie bezawaryjne.

Dodatkowo można się także postarać o uzyskanie dotacji z programu Czyste Powietrze na pompę. Wysokość dopłat wynosi aż do 27 000 zł. Do otrzymania takiej kwoty nie trzeba spełniać wielu wymogów. Wystarczy złożyć wniosek, gdzie należy podać wszystkie niezbędne informacje. Komisja rozpatrująca dokument oceni czy dotacja się należy, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.

Gdzie należy złożyć wniosek o dotację z programu Czyste Powietrze?

Żeby uzyskać dotację z programu Czyste Powietrze, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Jednak nie ma potrzeby udawać się osobiście do urzędu. Taki dokument można złożyć między innymi w firmie, w której dokonało się zakupu pompy ciepła.

Takie usługi pośrednictwa w uzyskaniu dotacji świadczy między innymi firma Airconomic. Klient, decydując się na pompę ciepła, może poprosić przedsiębiorstwo o reprezentowanie go w urzędzie. Zakład sam wtedy zajmuje się wszelkimi formalnościami, a uzyskane środki obniżą całkowitą wartość złożonego zamówienia.

Similar Posts