Porady

Co to jest światłowód i jak działa?

Co to jest światłowód i jak działa?

Czym właściwie są światłowody? To nic innego jak przezroczyste włókno szklane, dodatkowo zawierające mieszankę tworzyw sztucznych. Przesył danych w tym układzie odbywa się w oparciu o falę światła widzianego.

Brzmi mocno techniczne, prawda? No to upraszczając – światłowód to rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie światła do przesyłania danych. W porównaniu z innymi metodami, jest o wiele szybszy – działa z prędkościami, które nieosiągalne są dla innych technologii. Co jeszcze ważniejsze, sygnał transmitowany przez instalacje światłowodowe jest praktycznie niewrażliwy na działanie czynników zewnętrznych. Kiepskie warunki meteorologiczne czy też inne tego typu elementy, które mogły wpłynąć na stabilność połączenia w przypadku tradycyjnych sieci, nie są tu już problemem! 

Światłowody dzielimy na:

  • Jednomodowe
  • Wielomodowe

To najprostszy podział, ale wyróżnia się również światłowody w oparciu o rodzaj materiału (np. szklany) czy współczynnik załamania (gradientowy, skokowy).

Instalacje światłowodowe to rozwiązania, które stosować można do przesyłu wszelkiego rodzaju danych. Większości osób pojęcie “światłowód” kojarzy się głównie z internetem, ale warto podkreślić, że to rozwiązanie zapewnia też przesył danych telewizji czy sieci telefonicznej.

Historia światłowodu

Pierwsze rozwiązania, które można określić mianem światłowodu pojawiły się jeszcze w latach 30 ubiegłego wieku. Za pomysłodawcę tej technologii uznaje się Niemca, Henricha Lamma. Dzięki jego pomysłowi, opierającym się o wykorzystanie włókien optycznych do przekazywania obrazu żarnika żarówki na odległość, możliwy stał się rozwój instalacji światłowodowych. Przełomowym momentem w historii światłowodów były też lata 50. Wtedy do wynaleziono fibroskop, oparty o elastyczne włókna ze szkła. To rozwiązanie, które umożliwiało przesyłanie spójnego obrazu, praktycznie bez przerw.

Największą rewolucję w dziedzinie instalacji światłowodowych stanowił rozwój technologii Fiber to the Home (czyli FTTH ). Więcej o technologii https://wartel.pl/ffth/. Co było w niej tak przełomowego? Otóż pozwalała ona na doprowadzenie instalacji bezpośrednio do domu. To rewolucyjne rozwiązanie wprowadzone zostało w latach 90.

A kiedy światłowód pojawił się w Polsce? Cóż, wzglednie późno, bo dopiero w latach 80 ubiegłego wieku. Warto tutaj dodać, że mieliśmy własną fabrykę kabli do tego rodzaju instalacji. Działała ona w Lublinie, po transformacji przejęta została przez Telekomunikację Polską, a potem przez Orange. Jeżeli zatem zastanawialiście się, dlaczego ten operator tak silnie reklamuje swoją usługę światłowodu – to macie już odpowiedź.  

Budowa i zasady działania

Co to jest światłowód i kiedy pojawił się na świecie – już wiemy. Teraz warto powiedzieć kilka słów na temat tego, jak w ogóle zbudowane są instalacje światłowodowe. Samo włókno szklane będące podstawą całego systemu znajduje się w specjalnej warstwie izolacyjnej, której rolą jest zapewnienie mu szczelności. To właśnie ten element pozwala na zatrzymanie wilgoci, powietrza czy też innych zanieczyszczeń. Te, w kontakcie z włóknem, mogą zwyczajnie je uszkodzić. Generalnie, o ile warstwa ochronna nie zostanie uszkodzona, to sama instalacja światłowodowa pracuje bez żadnych awarii przez 20-25 lat. Potem, konieczny może być przegląd wykonany przez certyfikowanego serwisanta.

O działaniu światłowodu przeczytasz też: https://wartel.pl/swiatlowody-co-to-jest-i-jak-dziala/

Niezawodna szybkość przesyłania danych?

Firmy, które oferują instalacje światłowodowe często podkreślają, że największą zaletą takich rozwiązań jest niespotykana nigdzie indziej prędkość przesyłu danych, czyli komfort korzystania z internetu. Czy to jedyny atut? A może są jeszcze jakieś wady światłowodu? Przekonajmy się!

Oprócz prędkości działania, instalacje światłowodowe zapewniają też doskonałą niezawodność działania łącza. Stabilność połączenia jest szczególnie ważna tam, gdzie internet wykorzystywany jest choćby do pracy. W przypadku coraz bardziej popularnego modelu home office, instalacje tego rodzaju mogą być świetnym rozwiązaniem. Doprowadzenie światłowodu do domu pozwala bowiem na szybki przesył danych, ale jednocześnie eliminuje ryzyko różnych awarii.

Jakie wady mają światłowody? Jakiś czas temu problemem była na pewno niska wytrzymałość kabli. Zdarzało się, że zwyczajnie ulegały zgnieceniu czy też zagięciom. To dlatego tak istotne jest, aby budowa sieci oraz podłączenie światłowodu robione były przez doświadczonych wykonawców. Każda taka realizacja musi być poprzedzona badaniami optotelekomunikacyjnymi.

Pewnym problemem może być kiepska dostępność samych światłowodów. O ile w dużych miastach czy ich bezpośrednich okolicach nie ma z tym problemu, o tyle wciąż znajdziemy miejsca w naszym kraju, dokąd światłowody jeszcze nie dotarły. Dobra wiadomość jest jednak taka, że sieć jest stale rozwijana.

Podłączenie światłowodu powinny rozważyć przede wszystkim:

  • firmy
  • wspólnoty mieszkaniowe

Instalacja światłowodowa daje wyraźną przewagę w postaci szybkiego Internetu. Firmie – usprawni wewnętrzne procesy wymagające korzystania z Internetu. Z kolei szybkie połączenie z siecią zainstalowane przez wspólnotę mieszkaniową daje danemu osiedlu czy budynkowi kolejną przewagę konkurencyjną nad  innymi. A właściwie – za kilka lat światłowody nie będą już przewagą, lecz raczej standardem. W czasach, gdy coraz więcej osób pracuje zdalnie, niezawodne połączenie z Internetem to podstawa.

Similar Posts