„Szkło wulkaniczne” to jedno z określeń, jakie wykorzystuje się w stosunku do perlitu. Z dumą wkroczył on do wielu dziedzin przemysłu, pokazując swoje liczne właściwości. Mówią o nim ogrodnicy, a nawet budowlańcy. Co to jest perlit? Gdzie go można wykorzystać? Sprawdźmy!
Wiele branż poszukuje coraz nowszych rozwiązań, a także materiałów. Cel jest jeden – mają zwiększać efektywność procesów oraz ich jakość. To spowodowało, że wzrosło zainteresowanie perlitem. Okazuje się bowiem, że jego właściwości pozwalają na wykorzystanie w wielu dziedzinach, zarówno przemysłu, jak i życia codziennego. ”Popcorn wulkaniczny”, jak się go również określa, charakteryzuje się także niską ceną, co jeszcze bardziej wpłynęło na jego popularność.
Co to jest perlit?
Wspomniane już wcześniej określenia perlitu, dość konkretnie mogły zasugerować jego pochodzenie. Perlit to naturalnie występujący minerał, który powstał w wyniku hydratacji stygnącej lawy wulkanicznej. Wydobywa się go w postaci rudy, a w jego składzie znajdziemy: dwutlenek krzemu, tlenek glinu, sodu, potasu, żelaza, magnezu, wapnia oraz wodę. Poddany ekspandacji, czyli obróbce termicznej, znacząco zwiększa swoją objętość. Wtedy to znajdująca się w perlicie woda, próbuje się z niego wydostać, stąd jego rozszerzenie. Efektem ekspandacji są granulki o ciekawych właściwościach. Ich powierzchnia jest porowata, a zarazem czysta.
Gdzie jest wykorzystywany perlit?
Wiele osób zwraca uwagę na charakterystykę perlitu. Jego liczne właściwości sprawiają, że chętnie jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Szczególne znaczenie ma jednak dla ogrodników oraz budowlańców.
Perlit w ogrodnictwie
Stosowany w uprawach perlit ogrodniczy, cieszy się ogromną popularnością. Dlaczego? Ogrodnicy wskazują, że jest on bardzo bezpieczny dla roślin, a przy tym wspomaga ich rozwój. Wymieszany z podłożem dba o jego strukturę, a konkretnie o jej rozluźnienie i spulchnianie. To sprawia, że uprawy mogą lepiej oddychać. Kiedy przyjrzymy się granulkom, pierwsze, na co zwrócimy uwagę, to ich waga. Perlit jest bowiem bardzo lekki. Ma w sobie jednak bardzo przydatną właściwość, czyli gromadzenie wody. Dzięki temu nawet jeśli zapomnimy podlać rośliny, ich korzenie pobiorą ją sobie z tych małych granulek. Przy takim kontakcie uprawy nie będą narażone na żadne choroby oraz szkodniki – perlit jest bardzo sterylny. Korzyści z jego stosowania w ogrodnictwie są zatem duże.
Perlit w budownictwie
Perlit ekspandowany znalazł również zastosowanie w budownictwie. W tej gałęzi przemysłu wykorzystuje się głównie jego lekkość, niepalność, a także właściwości izolacyjne – termiczne oraz akustyczne. Tak zaadaptowano perlit do tworzenia tynków gipsowych oraz zapraw cementowo-wapiennych. Jednocześnie zastąpił on ważny składnik, czyli piasek. To pozwoliło na uzyskanie materiałów zapewniających komfort cieplny, chroniących przed zawilgoceniem. Ponadto stanowią one doskonałą barierę akustyczną. Perlit posłużył również do tworzenia perlitobetonu, wykorzystywanego do wylewek posadzkowych. Producenci elementów izolacyjno-konstrukcyjnych zaczęli go stosować do pustaków wentylacyjnych, a także obudów kominów spalinowych.
Podsumowanie
Dzięki licznym cennym właściwościom perlit stał się bardzo popularny w ogrodnictwie oraz budownictwie. Jest on przede wszystkim bardzo bezpieczny, a także niepalny. Granulki perlitu ogrodniczego mieszane są z podłożem w celu zadbania o jego strukturę, a zarazem wzrost roślin. Budowlańcy z kolei wykorzystują ten materiał jako składnik tynków gipsowych i zapraw cementowo-wapiennych, zastępując jednocześnie piasek.