Meble

Jak wybrać wygodny fotel wypoczynkowy? Podpowiadamy

Tak jak stół stanowi centrum kuchni, tak wygodny fotel jest centralnym miejscem w salonie. Służy do czytania, oglądania telewizji, rozmów z bliskimi albo popołudniowej drzemki. W jaki sposób wybrać wygodny fotel wypoczynkowy? Podpowiadamy w artykule.

Dobry fotel powinien być przede wszystkim komfortowy, ale również solidnie wykonany, odpowiednio miękki i dopasowany wizualnie do reszty wyposażenia.

Jaki wymiary musi mieć idealny fotel?

Aby mebel był wygodny, sprzyjał relaksowi, a równocześnie nie szkodził kręgosłupowi, powinien mieć odpowiednie wymiary. Minimalna głębokość siedziska wynosi 40 cm, ale im jest ona większa, tym lepiej. Optymalna głębokość siedziska to 58 cm, z kolei szerokość wynosi 50 cm. Dzięki tym parametrom kręgosłup zostanie odciążony, a całe ciało zyska odpowiednie podparcie.

Ważnym parametrem jest też odpowiednio wysokie oparcie. Najlepiej, by miało ono ok. 70 cm, dzięki czemu zapewni komfortowe ułożenie pleców oraz odpoczynek dla napiętej, zmęczonej szyi. Dobrze również, aby fotele wypoczynkowe zostały wyposażone w podłokietniki. Kiedy przedramiona będą swobodnie oparte, to wezmą na siebie część ciężaru ciała, który zazwyczaj spoczywa na kręgosłupie. Dzięki temu kręgosłup zostanie dodatkowo odciążony, co wpłynie na jego komfort i zdrowie.

Funkcjonalny fotel wypoczynkowy

Dobrej jakości fotel wypoczynkowy powinien cechować się funkcjonalnością. To przejawia się m.in. tym, że siedząc w nim, można nie tylko poczytać wygodnie gazetę albo pooglądać telewizję, ale nawet zjeść posiłek. Szczególnie polecany jest fotel rozkładany jednoosobowy, na którym komfortowo urządzisz sobie drzemkę, bez obaw o to, że po wypoczynku wstaniesz z bólem kręgosłupa.

Wygodny fotel wypoczynkowy powinien też stać na niezbyt wysokich nóżkach i powinien być jak najbardziej rozłożysty, co pozwoli ci się na nim usadowić w każdej pozycji.

Fotel z podnóżkiem

Polecaną propozycją są również fotele z podnóżkami. Wyżej uniesione nogi zapewniają lepsze krążenie, co zapobiega żylakom i opuchliźnie. Solidny, a przy tym odpowiednio miękki podnóżek gwarantuje relaks nogom. Ponadto może stać się bardzo eleganckim dodatkiem we wnętrzu. W dobrych sklepach dostępne są podnóżki kwadratowe, okrągłe oraz tzw. ławki.

Stylistyka fotela

Fotel w salonie może stanowić również wspaniały element dekoracyjny. Wybierając go, warto wziąć pod uwagę aspekt wizualny. Fotel powinien bowiem pasować do reszty wystroju pomieszczenia albo przeciwnie – wyróżniać się ciekawym kształtem bądź kolorem.

Do cieszących się szczególną popularnością mebli należą fotele tapicerowane. Pasują one znakomicie zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Fotele ze skóry naturalnej lub ekologicznej prezentują się natomiast najlepiej w tradycyjnych, eleganckich pomieszczeniach. Dają wrażenie luksusu we wnętrzu, ale wybrane modele mają możliwość rozłożenia siedziska, dzięki czemu są także bardzo funkcjonalne.

Do nowoczesnych salonów świetnie nadają się fotele wiszące, które stały się prawdziwym hitem ostatnich sezonów. Zaskakują one swym oryginalnym wyglądem, wnoszą do wnętrz nowoczesny design, a przy tym są bardzo wygodne.

Similar Posts