Porady

Co to jest inteligentny budynek?

Co to jest inteligentny budynek?

Rosnąca popularność technologii smart home sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inteligentny budynek. Czym jest tego typu rozwiązanie? Jaką może mieć funkcjonalność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest inteligentny budynek?

Inteligentny budynek to dom, w przypadku którego zastosowane systemy (np. ogrzewanie, oświetlenie, automatyka bram i rolet, klimatyzacja) są ze sobą zintegrowane dzięki czemu mogą się wzajemnie komunikować optymalizując swoje działanie. Całą funkcjonalnością można natomiast wygodnie sterować z poziomu dedykowanej aplikacji/wizualizacji, która umożliwia zarządzanie systemami nie tylko z wnętrza budynku, ale dzięki łączności internetowej z dowolnego miejsca na ziemi. W tym miejscu warto również podkreślić, że inteligentny budynek to nie tylko inteligentny dom, ale również inteligentne mieszkanie, które może znajdować się w budynku wielorodzinnym.

Z czego składa się inteligentny budynek?

Jakie możliwości daje technologia smart home zastosowana w inteligentnych budynkach? Funkcjonalność tego typu rozwiązań stale się poszerza, jednak obecnie absolutną podstawą jest inteligentne sterowanie ogrzewaniem, które z reguły zostaje zintegrowane z klimatyzacją, czy rekuperacją. W taki oto sposób powstaje system oszczędzania energii, który pozwala zoptymalizować jej zużycie, a co za tym idzie zredukować wysokość rachunków. Wspomaga to również inteligentne oświetlenie, którym można wygodnie zarządzać z poziomu aplikacji. Praktycznie każdy projekt inteligentnego domu obejmuje także automatyczne rolety. Bezpieczeństwo w budynku podnosi również zintegrowany alarm i monitoring, a system kontroli dostępu uzupełniają automatyczne bramy. Co jeszcze może obejmować inteligentny budynek? Ciekawym rozwiązaniem jest z pewnością system multiroom audio, który pozwala odtwarzać muzykę w każdym pomieszczeniu z jednego, wspólnego źródła. Warto również wspomnieć także o funkcjonalnościach, które można zastosować na zewnątrz budynku. Przykładem może być sterowanie oświetleniem zewnętrznym, czy ogrodowymi zraszaczami, które można zaprogramować w taki sposób, by uruchamiały się o określonej porze.

Inteligentny budynek – koszty

Ile może kosztować inteligentny budynek? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ decydująca w tej kwestii jest zastosowana automatyka domowa. Cena inteligentnego domu może zatem wynieść zarówno kilkaset złotych, jak i kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto jednak podkreślić, że chcąc zastosować technologię smart home można początkowo zainstalować podstawy, które następnie będą poszerzane o dodatkowe funkcjonalności. W związku z tym warto dokładnie zastanowić się nad tym, jaki system wybrać, ponieważ powinien on umożliwiać rozbudowę oraz integrowanie kolejnych urządzeń. W efekcie koszty jakie należy ponieść na inteligentny budynek zostaną rozłożone na raty.

Podsumowując należy stwierdzić, że inteligentny budynek to technologia, która dzięki swoim zaletom staje się coraz bardziej powszechna. Pozwala bowiem nie tylko podnieść komfort użytkowania domu, czy mieszkania, ale również zoptymalizować zużycie energii, czy podnieść poziom bezpieczeństwa w budynku.

Similar Posts