Porady

Co to jest głowica frezarska i jak się ją wykorzystuje?

Co to jest głowica frezarska i jak się ją wykorzystuje?

Frezowanie to chyba jedna z najpopularniejszych form obróbki skrawaniem. Nie da się ukryć, że to właśnie frezowanie wykorzystywane jest przy realizacji wielu, różnorodnych projektów. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to najprostsza usługa. Wraz z rozwojem technologii i nowoczesnych narzędzi, frezowanie stało się jednak o wiele bardziej efektywne. Ogromną rolę w całym procesie odgrywa głowica frezarska. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego specjalisty od frezowania. Jednak czym ona jest i jak się z niej korzysta?

Co warto wiedzieć o głowicy frezarskiej?

Głowica frezarska to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie frezowania. Wykorzystywana jest ona głównie przez doświadczonych specjalistów. Do jej obsługi potrzebna jest nie tylko wiedza czy umiejętności, ale także dość solidnie rozbudowany park maszynowy. Głowica frezarska działa w bardzo prosty sposób. Przede wszystkim jej podstawę stanowią płytki skrawające. Są one mocowane w specjalnych gniazdkach. Głowicę frezarską wykorzystuje się głównie do planowania, a także do obróbki powierzchni bocznych. Niemniej jednak bardzo dużo zależy od tego, w jaki sposób zostanie dobrany model głowicy frezarskiej. Stosuje się je zarówno w obróbce zgrubnej, ale także w obróbce średnio dokładnej. Co więcej, głowica frezarska sprawdza się również w momencie wykończenia konkretnej płaszczyzny.

Jakie głowice frezarskie można wyróżnić?

Głowica frezarska to jedno z podstawowych narzędzi do frezowania. Z pewnością znajduje się ona w każdym, profesjonalnym warsztacie i zakładzie. Jednak warto wiedzieć, że głowica frezarska może być:

• lewoskrętna

• prawoskrętna

Oczywiście parametr ten należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Niemniej jednak głowica frezarska musi być również idealnie dopasowana do frezowanego materiału. W tym zakresie można wyróżnić następujące oznaczenia głowic frezarskich:

• P- to głowica frezarska do stali

• M- to model do stali nierdzewnej

• K- to głowica frezarska przeznaczona do żeliwa

• N- to z kolei głowica do stopów nieżelaznych

• S- model do frezowania stopów żaroodpornych

• H- to głowica frezarska do obróbki materiałów hartowanych

Wydajność głowic frezarskich

Głowica frezarska jest narzędziem niezwykle wydajnym. Niemniej jednak musi ona zostać wykonana z materiałów najwyższej jakości. Dzięki temu będzie ona zapewniała możliwie najkrótszy czas obróbki. To z kolei przełoży się na skrócenie czasu pracy potrzebnego na realizację danego projektu. Dzięki takiemu urządzeniu, pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki bardziej efektywnie.

Similar Posts