Zapotrzebowanie na dobrej jakości stal jest bardzo duże. Szczególne znaczenie mają tutaj profile ocynkowane, które zabezpieczono ochronną warstwą przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Doskonale sprawdzają się choćby przy produkcji ogrodzeń i tworzeniu konstrukcji stalowych. Warto przy tym lepiej poznać charakterystykę tego rodzaju produktów.
Dobrej jakości profile ocynkowane są gotowymi elementami z blachy, które poddaje się ocynkowaniu dla ochrony przed niszczącym działaniem wilgoci. Tak przygotowane metalowe profile mogą być wystawione na ekspozycję opadów atmosferycznych. Wykonane w ten sposób części ogrodzeń czy konstrukcji metalowych nie ulegają rdzewieniu. Co jeszcze warto o nich wiedzieć, zanim odwiedzi się hurtownię stali?
Jak powstają profile ocynkowane?
Profile ocynkowane to produkty stalowe, które powstają w wyniku nadawania odpowiedniego kształtu blasze i pokrywaniu jej powierzchni ochronną warstwą ocynku. Najczęściej pierwszą fazą ich tworzenia jest gięcie blachy na zimno wykonywane przez specjalistyczne maszyny. Następnie występuje etap zgrzewania profili. Alternatywną metodą produkcji może być walcowanie na gorąco.
Oba typy profili ocynkowanych różnią się między sobą jeśli chodzi o właściwości. Stal walcowana na gorąco ma jednorodną strukturę i jest bardziej plastyczna od profili zimnogiętych. Profile gorącowalcowane są mają też grubsze ścianki. Zaletą profili tworzonych na zimno jest za to większa wytrzymałość. Dlatego mogą mieć cieńsze ścianki.
Oczywiście ostatni etap powstawania profili odbywa się w ocynkowni. Metal jest tam pokrywany warstwą zabezpieczającą, która zapobiega powstawaniu rdzy. Dzięki temu takie profile mogą być wystawione na działanie czynników atmosferycznych bez szkody dla stali.
Rodzaje profili ocynkowanych i ich zastosowanie
Jakie są podstawowe rodzaje profili ocynkowanych i kształtowników? Poza sposobem powstania istotny jest kształt poszczególnych elementów a właściwie ich przekrój. Wyróżnia się więc:
-
profile zamknięte;
-
kątowniki w kształcie litery L;
-
zerowniki;
-
teowniki;
-
ceowniki;
-
dwuteowniki stalowe.
Największą wytrzymałość mają profile zamknięte. Mogą one występować w różnych przekrojach. Będą to wymiary:
-
80×80 mm przy ściance grubości 2 lub 3 mm;
-
80×20 mm przy ściance grubości 1,2 mm;
-
40×40 mm przy ściance 1,5, 2 lub 3 mm;
-
100×20 mm przy ściance 1,2 mm.
Poszczególne przekroje i grubości ścianek profili stalowych mogą być wybierane do różnych zastosowań. Duży wybór produktów sprawia, że można korzystać z materiału w optymalny sposób.
Bardzo często takie wyroby stalowe są wykorzystywane do produkcji bram wjazdowych i budowy ogrodzeń. Jednocześnie jest to ważny materiał w produkcji maszyn i przede wszystkim w budownictwie. Dzięki ich wykorzystaniu tworzy się różne konstrukcje przestrzenne i stelaże. Zaletą takich profili jest również możliwość ich malowania na różne kolory. Dzięki temu o wiele lepiej prezentują się zwłaszcza w przypadku ogrodzeń.