Porady

Czym charakteryzują się solarne lampy uliczne?

Czym charakteryzują się solarne lampy uliczne?

Gwałtowne zmiany klimatyczne i wciąż rosnące ceny za energię zmuszają do tego, by poszukiwać nowych rozwiązań – alternatyw dla prądu z sieci. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się solarne lampy uliczne pozyskujące energię ze słońca. Na czym polega ich fenomen?

Jakie są cechy solarnych lamp ulicznych?

Nowoczesne lampy solarne uliczne w połączeniu z energooszczędną technologią LED pozyskują energię ze słońca. Jest to możliwe dzięki panelowi fotowoltaicznemu wykonanemu z krzemu lub innego tworzywa. Lampy solarne uliczne są wyposażone w wydajny akumulator, który kumuluje w sobie energię. To rozwiązanie sprawdza się nie tylko w dużych miastach, ale także małych miejscowościach, gdzie nie można poprowadzić przewodów elektrycznych. Co więcej, lampy solarne uliczne, dzięki wspomnianemu akumulatorowi, mogą świecić przez cała noc. Czujnik zmierzchu sprawia, że lampy zapalają się, gdy tylko spadnie ilość światła słonecznego poniżej ustawionego wcześniej dopuszczalnego poziomu. 

Jakie są zalety solarnych lamp ulicznych?

Światło pozyskiwane za pomocą lamp solarnych ulicznych jest darmowe. Miasto decydując się na taką inwestycję, płaci tylko za ich montaż. Oczywiście samo przedsięwzięcie nie jest tanie, ale istnieje wiele programów, które zajmują się dofinansowaniami takich inwestycji (przykładem „Sowa-oświetlenie zewnętrzne”). Modernizacja oświetlenia to krok w stronę oszczędnego modelu życia, który promują nie tylko kraje należące do Unii Europejskiej. 

Lampy solarne są całkowicie przyjazne dla środowiska. Ogniwa fotowoltaiczne i sprawny akumulator pozwalają lampie świecić całą noc.

A jakie korzyści dla miasta przyniesie montowanie solarnych lamp ulicznych? Przede wszystkim wyeliminuje stałą opłatę za zużycie prądu (dzięki lampom miasto będzie go pozyskiwało na własną rękę). 

Gdzie sprawdzą się lampy solarne uliczne?

Lampy solarne uliczne są szansą dla małych miejscowości znajdujących się na obrzeżach dużych gmin. Rzadko kiedy są one na tyle przygotowane, by można było pociągnąć tam przewody elektryczne. Tego rodzaju oświetlenie doskonale sprawdzi się na skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych, przy przystankach autobusowych, w parkach miejskich. Może z nich skorzystać także prywatna firma i oświetlić budynek, parking, skład budowlany lub magazyn. Dodatkowo lampy solarne uliczne podniosą prestiż przedsiębiorstwa, ponieważ będą wskazywały, że jest ono proekologiczne i zależy mu na ochronie naszej planety. 

Dlaczego warto wybrać solarne lampy uliczne?

Systemy solarne nie są zasilane kosztowną energią elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne i wydajne akumulatory sprawiają, że lampy mogą długo świecić jasnym światłem. Jak już napisaliśmy, lampy solarne uliczne nie wymagają okablowania sieciowego, więc są dobrym rozwiązaniem w miejscach, gdzie  poprowadzenie przewodów elektrycznych jest niemożliwe. Montaż lamp nie jest trudny, nie wymaga kilkudniowego podpinania. Lampa może świecić od zaraz. Energia pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych jest zaliczana do OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Ten fakt nie jest bez znaczenia dla osób, które dbają o środowisko i są proekologiczne. 

Lampy solarne uliczne są ozdobą miasta  – świadczą o jego nowoczesności. Oryginalny design lamp sprawia, że mogą one stanowić ciekawy element dekoracyjny. Zwłaszcza kiedy są umieszczone w centrum lub w pobliżu rynku. 

Similar Posts