Porady

Garaż blaszany na co zwrócić uwagę

Są trwałe i funkcjonalne, a ich budowa nie kosztuje wiele. Garaże blaszane to świetny sposób na przechowywanie. Na co zwrócić uwagę, decydując się na postawienie takiego obiektu? Podpowiadamy.

Blaszak dla każdego

Garaże blaszane to popularne konstrukcje, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Mogą służyć jako miejsce do parkowania samochodu, będąc skutecznym sposobem na zabezpieczenie auta przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych lub kradzieżą. Świetnie nadają się na magazyn i sprawdzają jako przechowalnie różnych przedmiotów, także tych o sporych gabarytach. Pełnią funkcję warsztatów i miejsc do majsterkowania. Wykorzystywane są także na placach budowy, służąc do składowania materiałów budowlanych.

Dlaczego warto postawić garaż blaszany? To prosta w budowie konstrukcja, która prezentuje się estetycznie. Jest jednocześnie lekka i solidna. Montaż garażu blaszanego trwa zaledwie kilka godzin, a jeszcze szybciej możemy go rozebrać. Budowa takiego obiektu nie jest też kosztowną inwestycją. Prosty blaszak jesteśmy w stanie postawić w cenie kilku tysięcy złotych.

W wielu przypadkach do budowy garaży blaszanych nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wystarczy, że powierzchnia takiego obiektu nie przekroczy 35 m2 . W takim przypadku należy jedynie zgłosić zamiar wzniesienia takiej konstrukcji w starostwie powiatowym.  Jeśli nie wpłynie sprzeciw, możemy bez obaw przystąpić do budowy.

Wybierz rozmiar i rodzaj konstrukcji

Na co zwrócić uwagę decydując się na budowę garażu blaszanego? Jedna z najważniejszych spraw to powierzchnia i kubatura takiego obiektu. Standardowy rozmiar garażu, w którym zaparkujemy jeden samochód to 3×5 metrów. Jego wysokość powinna wynosić no najmniej 2,2 m. Warto pamiętać, że im wyższy garaż budujemy, tym jego konstrukcja musi być mocniejsza, co z kolei wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji. Możemy też zdecydować się na garaż dwustanowiskowy, garaż z dodatkową wiatą lub inny wariant. Wszystko zależy od przeznaczenia naszego obiektu

Równie istotna sprawa to  rodzaj konstrukcji, na której będzie zbudowany nasz garaż. Takie obiekty budowane są w oparciu o stalowe słupy, zabezpieczone przed korozją farbą proszkową. Konstrukcja dachu wykonana jest zwykle ze stalowych kątowników. Możemy zdecydować się na dach jedno lub dwuspadowy. Wypełnienie ścian wykonywane jest najczęściej z blachy trapezowej o grubości od 0,5 do 0,7 mm. Połączenia poszczególnych elementów są nitowane. Blacha może być ocynkowana, co skutecznie zabezpieczy ją przed korozją, lub pomalowana farbą akrylową, dostępną w różnych kolorach. Estetycznym rozwiązaniem jest też drewnopodobna okleina. Niekiedy na blaszane ściany nakłada się też tynk akrylowy, co dodatkowo wycisza i izoluje konstrukcję.


blaszak firmy Garaże Interstal

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej firmy Interstal Garaże.

Warto zwrócić uwagę, by blaszany garaż był wykonany z solidnych i trwałych materiałów. To ważne zwłaszcza podczas zimy oraz niekorzystnych warunków pogodowych. Zbyt słaba konstrukcja oraz niskiej jakości okładziny dachu i ścian mogą bowiem nie wytrzymać pod naporem silnego wiatru i znacznych ilości ciężkiego śniegu.

Brama, ocieplenie i podłoże

Blaszak możemy wyposażyć w okna, drzwi i bramy. W przypadku bram najczęściej stosuje się konstrukcje rozwierane dwuskrzydłowe, choć spotyka się też garaże z wrotami uchylnymi i segmentowymi. Montaż dodatkowych drzwi i rzadziej stosowanych okien to dodatkowy wydatek.

Garaże blaszane można też ocieplić. Taką izolację termiczną wykonuje się od wewnątrz poprzez ułożenie na ścianach warstwy styropianu np. o grubości 3 cm. Do wyboru mamy też garaże z płyt warstwowych. To konstrukcje wykonane  z dwóch arkuszy blachy z umieszczonym między nimi styropianem. Garaż możemy też izolować przy użyciu wełny mineralnej.

Budowę garażu należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża, na którym zostanie on postawiony. Zwróćmy uwagę, by podłoga była równa, stabilna i utwardzona. Najlepszym rozwiązaniem jest jej wybetonowanie. Można też zdecydować się na ułożenie kostki brukowej lub płyt betonowych. Warto pamiętać, że podłoże musi mieć powierzchnię kilkadziesiąt centymetrów większą od powierzchni, którą będzie zajmował blaszak. Jego zewnętrzny fragment powinien mieć spadek w kierunku gruntu, by woda nie w

pływała pod garaż. 

Konstrukcja garażu blaszanego musi zostać oparta na fundamentach lub na masywnych betonowych bloczkach. Sam garaż powinien być fachowo zakotwiczony, czyli przytwierdzony do podłoża, by nie zwiał go wiatr. Najlepiej zrobić to mocując jego elementy do betonowego podłoża za pomocą kołków rozporowych lub korzystając z kątowników.

Gotowy czy wykonany samodzielnie?

Garaż blaszany możemy zamówić u producenta lub zdecydować się na jego samodzielną budowę. Warto korzystać z tej pierwszej opcji. Mamy wówczas pewność, że garaż powstanie zgodnie z obowiązującymi standardami. Dzięki temu będzie trwały, solidny i bezpieczny. To także bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Za gotowy garaż wraz z montażem zapłacimy mniej, niż w przypadku wykonywania poszczególnych elementów samodzielnie lub na zamówienie. Oszczędzamy też czas oraz pieniądze, które trzeba by było wydać na narzędzia.

Jak kupić garaż blaszany i zamówić jego montaż? Szereg atrakcyjnych ofert znajdziemy w internecie. By wybrać najkorzystniejszą, najlepiej wysłać e-mail do kilku dostawców takich usług, w którym zamieścimy informacje o interesującej nas usłudze z prośbą o wycenę. Na e-mail zwrotny z pewnością nie będziemy musieli długo czekać. Teraz wystarczy jedynie porównać złożone nam oferty, wybrać najlepszą i złożyć zamówienie.  

Similar Posts