Porady

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie?

Oświetlenie w salonie odgrywa bardzo ważną rolę. Nie tylko rozświetla pomieszczenie, ale także jest bardzo istotnym elementem aranżacji całego wnętrza. Odpowiedni dobór rodzaju oświetlenia pozwala stworzyć przytulny klimat salonu. Dlatego też planując je, należy pamiętać o tym, że nowe punkty świetlne wymagają doprowadzenia nowej instalacji elektrycznej, co dodatkowo wiąże się z naruszeniem ścian, kuciem i późniejszym uzupełnieniem ubytków i malowaniem.

(Sprawdź przykłady oświetlenia – https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/)

Planowanie oświetlenia jest więc bardzo ważnym zadaniem i powinno być przeprowadzone z głową, najlepiej już na wczesnym etapie budowy domu, czy mieszkania.

Jaki rodzaj oświetlenia wybrać?

Przed jakimkolwiek planowaniem warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje oświetlenia i które będzie najodpowiedniejsze do salonu. Na rynku do wyboru klientów są:

  • – oświetlenie sufitowe – żyrandole, lampy i plafony
  • – oświetlenie ścienne – kinkiety
  • – oświetlenie podłogowe
  • – oświetlenie stolikowe

Coraz większą popularność zyskują także listwy LED, które do niedawna nie były stosowane w domach i mieszkaniach. Dzięki ich uniwersalności, można je zastosować praktycznie wszędzie, w zależności od kształtu ścian, czy sufitu. Będą one także świetnym dodatkiem we wnękach, a także w listwach podłogowych. Jedynym warunkiem jest ich odpowiednie zamaskowanie – w taki sposób, aby nie były widoczne.

Jaki rodzaj światła wybrać?

Oświetlenie do salonu może być kierunkowe lub rozproszone. Ponadto można je jeszcze rozróżniać ze względu na ostrość plam światła, kąt padania światła, a także intensywność barwy. Obecnie w małych pokojach dziennych bardzo rzadko stosuje się tradycyjne oświetlenie w postaci żyrandoli. Zamiast tego, znacznie częściej wykorzystuje się światło rozproszone o ciepłej barwie, które zazwyczaj wybiera się do kinkietów i listew LED.

W małych salonach bardzo dobrze sprawdzi się również oświetlenie punktowe, jak na przykład halogeny, które można ustawiać niezależnie od siebie. Ponadto dzięki nim można oświetlić wybrane punkty w salonie, tworząc przy tym charakterystyczny nastrój. Najważniejszą zasadą jest to, aby światło nie raziło domowników w oczy.

Dostosowanie oświetlenia do potrzeb

Obieranie oświetlenia w salonie powinno być nie tylko przemyślane pod kątem ewentualnych remontów, ale także pod względem potrzeb domowników. Jeśli w pokoju będzie znajdował się nawet mały stolik, warto go dodatkowo doświetlić. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór lampy sufitowej, która będzie przede wszystkim rzucać światło na powierzchnię mebla. Lampa musi więc zawisnąć na takiej wysokości, aby osoby spożywające przy stole posiłek mogły się dobrze widzieć, a światło nie powinno ich razić w oczy.

Im stół będzie większy, a także salon i jadalnia, tym mocniejsze światło musi być użyte. Można więc wybrać albo minimum jeden duży żyrandol, albo kilka mniejszych lamp sufitowych. Dodatkowo warto zaplanować oświetlenie na ścianie, które doda nieco rozproszonego światła okalającego stół. Podczas kolacji wystarczy wybierać światło górne, natomiast podczas wieczornych rozmów idealnie sprawdzi się nastrojowe i rozproszone źródło światła.

Istotnym elementem aranżacji będą także lampy podłogowe i stolikowe, które najczęściej wybiera się do czytania. Ustawione w okolicy narożnika lub sofy dodatkowo urozmaicą cały wystrój salonu i będą funkcjonalne. Bez względu na to, jakie oświetlenie się wybierze do pokoju dziennego, należy pamiętać, aby było odpowiednio dopasowane do wymagań domowników.

Similar Posts