Porady

Beton na kuchennej ścianie – zalety i wady

Beton na kuchennej ścianie - zalety i wady

Beton na ścianach to trend, który towarzyszy nam już kilka sezonów i z obserwacji wynika, że nieprędko przejdzie do lamusa. Na początku elementy betonowe pojawiały się tylko w salonach, ale coraz częściej można zauważyć ich obecność również w pozostałych pomieszczeniach domu. Z tego artykułu dowiesz się, czy warto zdecydować się na betonową ścianę w kuchni oraz poznasz plusy i minusy tego przedsięwzięcia.

Rodzaje betonu architektonicznego

Beton na kuchennej ścianie możesz zaimplementować na kilka sposobów, używając do tego różnych rozwiązań. Pierwszym z nich są tynki i masy dekoracyjne, będące imitacją betonu. Nakłada się je szpachlą i ich niewątpliwą zaletą jest łatwe dopasowanie do stylu kuchni, ponieważ występują w wielu kolorach. Kolejnym pomysłem jest wykorzystanie płyt i paneli dekoracyjnych, które wyglądem niemal nie różnią się od prawdziwego betonu. Na rynku znajdziesz płyty w wielu rozmiarach i fakturach. Ich minusem jest wytrzymałość mechaniczna oraz trudność w uzyskaniu jednakowego efektu pod względem tonacji kolorystycznej. Najdroższym rozwiązaniem jest zalanie szalunków betonem. Kształt tak utworzonej ściany będzie odwzorowaniem wykorzystanych szablonów i niestety efekty nie do końca mogą być zgodne z oczekiwaniami, dlatego lepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Pamiętaj również, by zastosowany beton był dobrej jakości, dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że coś pójdzie nie tak. W tym celu polecamy sprawdzić beton Radom, który cieszy się dobrą opinią.

Czy beton w kuchni jest praktyczny?

Beton dekoracyjny ma kilka właściwości, dzięki którym w 100% sprawdzi się w kuchni. Przede wszystkim jest odporny na zabrudzenia, które – jeśli już występują – łatwo usunąć używając mokrej ściereczki. Poza tym jest odporny również na zarysowania, wodę i promienie słoneczne, a jego niektóre odmiany także na działanie bakterii i grzybów. Z pewnością więc nadaje się do miejsc, gdzie trudniej utrzymać czystość, na przykład nad zlewozmywakiem. Poza wysoką odpornością, beton jest dobrym izolatorem i z łatwością oddzieli hałasy z pozostałych pomieszczeń w domu. Aby cieszyć się jego właściwościami dłużej, można użyć środków do impregnacji, które skutecznie zabezpieczą powierzchnię. 

Jak zaaranżować wnętrze, by pasowało do betonowej ściany?

 

Betonowe ściany pasują do nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych wnętrz. Korzystnie prezentują się w połączeniu z gładkimi i klasycznymi frontami mebli, czarnymi, metalowymi wykończeniami oraz drewnem, które ociepli ich zimny charakter. Możesz połączyć je również z rustykalnymi, jak i z retro ozdobami – rattanową doniczką, makramą i kwiatami. Dzięki temu nadasz swojej kuchni niepowtarzalnego stylu. Możesz też wybrać konkretny kolor betonu – obecnie jest on dostępny niemal w każdej barwie. Jeśli masz już urządzoną kuchnię i planujesz remont, pozwoli to na łatwiejsze dopasowanie do posiadanych mebli i elementów dekoracyjnych, zmniejszając tym koszty związane z wymianą frontów czy innych, niepasujących do betonu rzeczy. Możliwości jest naprawdę wiele i z pewnością warto poświęcić parę chwil, by zaplanować, a potem stworzyć dokładnie taką kuchnię, o jakiej marzysz. Powodzenia!

Similar Posts