Agregator prądotwórczy to specyficzne urządzenie, które znajduje zastosowanie w wielu miejscach. Jak działa tego typu sprzęt? Gdzie najczęściej jest używany? Jakie zalety ma wynajem generatora prądotwórczego?
Jak działa generator prądotwórczy?
Generator prądotwórczy posiada silnik spalinowy wewnętrznego spalania. Bazuje on na tym, ze zamienia energię powstała w trakcie spalania paliwa w energię mechaniczną za pomocą wprowadzenia w ruch wirnika prądnicy. Wirnik natomiast ulega obracaniu, co z kolei generuje siłę elektromotoryczną. W obwodzie stojana dochodzi do wytworzenia prądu elektrycznego, co związane jest ze zmianą strumienia obracającego się wirnika. Co ciekawe, działanie agregatu prądotwórczego porównać można do alternatora samochodowego, z tą różnicą, że prądnica nie ulega napędzaniu paskiem, tylko głównym wałem źródła napędu.
Jeśli chodzi o agregaty prądotwórcze trójfazowe, działają one na podobnej zasadzie, przy czym w tym przypadku urządzenie posiada trzy osobne uzwojenia, które generują prąd. Kolejną ważną kwestią jest rozruch agregatu, który może być:
- automatyczny,
- ręczny,
- z użyciem szarpaka.
Warto zauważyć, że rozruch automatyczny działa pobierając energię startową z akumulatora.
Najpopularniejsze obszary zastosowania agregatów prądotwórczych
Prąd elektryczny jest potrzebny w wielu miejscach – korzysta z niego szereg urządzeń przemysłowych i budowlanych. W tym przypadku zastosowanie agregatów jest konieczne na placach budowy. Mogą one działać jako awaryjne zasilanie lub są na szeroką skalę wykorzystywane w trakcie pierwszych etapów budowy. Warto podkreślić, że nie tylko w tej branży stosuje się agregaty prądotwórcze. Korzystają z nich także przedstawicieli branży drzewnych, czy też serwisanci, który wykonują pracę na niedostępnym terenie. Maszyny tego typu posiadają wysokoprężne silniki, które podlegają zasilaniu ogólnodostępnym paliwem, co z pewnością da komfort użytkownikowi.
Generator prądotwórczy znajduje zatem zastosowanie tam, gdzie potrzebne jest wykorzystanie alternatywnego źródła energii innego niż to, które jest pobierane z energetycznej sieci. Spotykany jest w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu z sieci, przykładowo podczas imprez plenerowych, a także w miejscach, gdzie dochodzi prąd. Stanowi wtedy rezerwowe zasilanie, które jest ratunkiem w przypadku niespodziewanej przerwy w dostawie energii elektrycznej (szpitale, szkoły, a nawet domy i mieszkania).
Zalety wynajmu generatora prądotwórczego w wypożyczalni
Poszukując generatora prądotwórczego warto odwiedzić stronę https://www.bm-rent.pl/pl/warszawa/nasza-flota/generatory-pradotworcze/detailinfo. Znajdziemy tutaj unikalne rozwiązania, które bazują na kompleksowej obsłudze i najwyższej jakości proponowanych urządzeń. Wynajem tego sprzętu ma szereg zalet, które są związane głównie z oszczędnością kosztów. Awaria w dostawie prądu sieciowego może skutecznie zahamować naszą pracę, co z kolei wiąże się ze sporymi kosztami. Wypożyczenie agregatora prądotwórczego zapewni nam pozbycie się problemu. Ponadto, skorzystać możemy ze sporego wyboru sprzętu i minimum formalności w trakcie zawierania transakcji.
Za pomocą wynajętego sprzętu zyskujemy szansę na zwiększeniu zakresu działania swojej firmy. Dzięki temu możemy wykonywać prace, które do tej pory były niedostępne ze względu na techniczne przeszkody. W tym przypadku nie musimy martwić się ryzykiem związanym z zakupem i sporymi kosztami utrzymania generatora prądotwórczego. Początkowo możemy wybrać wypożyczenia na kilka dni, aby sprawdzić, czy potrzebne będzie dłuższe skorzystanie z urządzenia.