Porady

Piec na pellet do nowego domu jednorodzinnego? Jak najbardziej!

Piec na pellet do nowego domu jednorodzinnego? Jak najbardziej!

Każdy inwestor budujący własny dom jednorodzinny musi stanąć przed wyborem systemu grzewczego. Decyzja nie jest taka prosta, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę zarówno dostępny budżet, jak i koszty ogrzewania, jego efektywność, wygodę oraz względy środowiskowe. Wbrew pozorom najlepszą opcją wcale nie musi być pompa ciepła czy kocioł gazowy. Wiele osób decyduje się wybrać do nowego domu jednorodzinnego piec na pellet. Kontrowersyjne? Nie, gdy uwzględnimy zalety tego źródła ogrzewania. Najważniejsze z nich znajdziesz w naszym artykule.

Nowoczesny sposób ogrzewania domu

Piece na pellet nie mają wiele wspólnego z tradycyjnymi kotłami na paliwo stałe. Przede wszystkim ich praca jest już w znacznym stopniu zautomatyzowana. Nie trzeba się więc obawiać ani uciążliwej obsługi, ani konieczności ciągłego zaglądania do kotłowni. Pod tym względem zapewniają one o wiele wyższy komfort niż np. wciąż popularne kotły na tzw. ekogroszek. Ciekawe porównanie obu urządzeń grzewczych znajdziesz w artykule na stronie https://biooze.pl/aktualnosci/piec-na-pellet-czy-ekogroszek-sprawdz-co-przemawia-na-korzysc-tego-pierwszego.html.

Niskie koszty ogrzewania

Wybierając system grzewczy do domu jednorodzinnego zawsze należy zwrócić uwagę nie tylko na obecne, ale również przyszłe koszty jego eksploatacji. Tutaj inwestorzy mają sporą zagwozdkę, ponieważ trudno jest przewidzieć ceny poszczególnych nośników energii. Pewną wskazówkę da nam jednak analiza poprzednich lat.

Ta pokazuje wyraźnie, że gaz ziemny, płynny, olej opałowy, a także węgiel mocno w ostatnim czasie zdrożały – nie wspominając już o prądzie potrzebnym do zasilania pompy ciepła. Wyjątkowo stabilnie na tym tle zachowują się natomiast ceny pelletu, który pod względem ekonomicznym może stanowić alternatywę dla gazu. Choć ogrzewanie domu pelletem wciąż jest nieco droższe niż węglem, to gdy weźmiemy pod uwagę komfort oraz względy środowiskowe, to łatwo dojdziemy do wniosku, że ta różnica nie jest aż tak istotna.

Piec na pellet to wybór osób świadomych ekologicznie

Wybieranie ekologicznych systemów grzewczych z jednej strony wymuszają obowiązujące przepisy (w tym lokalne), a z drugiej zdrowy rozsądek. W interesie nas wszystkich jest poprawa jakości powietrza, a to można osiągnąć wyłącznie rezygnując ze spalania paliw kopalnych w domowych piecach.

Jak pod tym względem wypada pellet? Jest to paliwo stricte ekologiczne, ponieważ biomasa (a do niej zaliczamy pellet) jest w pełni odnawialna. Jej spalanie powoduje uwalnianie do atmosfery tylko takiej ilości dwutlenku węgla, jaką wcześniej wchłonęły rośliny, z których ją wyprodukowano – mówimy więc tutaj o tzw. zamkniętym obiegu CO2.

Wygodny system grzewczy dla zabieganych

Większość osób budujących dom jednorodzinny nie narzeka na nadmiar wolnego czasu, dlatego celuje w taki system ogrzewania, który będzie bezobsługowy. Czy piec na pellet spełnia to kryterium? Zdecydowanie tak.

Nowoczesne piece zasilane pelletem są wyposażone w pojemne zasobniki paliwa oraz podajniki, dzięki czemu nie ma potrzeby częstego uzupełniania pelletu (stałopalność w sezonie grzewczym może wynieść nawet 10 dni). Okresowo trzeba jedynie wybierać popiół, co zajmuje kilka chwil – popiół ten można również wykorzystać w ogrodzie, ponieważ stanowi cenny nawóz.

Jak widać piec na pellet może być dobrym wyborem do nowego domu jednorodzinnego, dlatego warto wziąć go pod uwagę na etapie podejmowania ostatecznej decyzji. Szeroki wybór nowoczesnych, bezobsługowych i bardzo wydajnych urządzeń grzewczych zasilanych pelletem znajdziesz w ofercie firmy Biooze (https://biooze.pl/), która dostarcza piece czołowych producentów hurtowniom instalacyjnym oraz nabywcom indywidualnym.

Similar Posts