Jak zabezpieczyć ściany piwnic i fundamentów przed szkodliwym działaniem wody? Którą z dostępnych na rynku technik wybrać dla uszczelniania elementów konstrukcji budowlanych stykających się z gruntem? Jakie właściwości powinna posiadać dobra masa uszczelniająca i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze hydroizolacji. W czym masa bitumiczna Superflex 10 przewyższa inne rozwiązania?
Uszczelnianie ścian fundamentowych – rodzaje materiałów izolacyjnych
Rynek budowlany oferuje szeroką gamę produktów uszczelniających. Wyróżnia się kilka grup materiałów, które wykorzystywane są do izolacji konstrukcji budynków:
- materiały w rolach – wykonane z papy lub tworzyw sztucznych,
- materiały bezszwowe – mineralne,
- masy bitumiczne,
- płynne folie i membrany.
Nie wszystkie produkty będą jednak odpowiednio skuteczne dla izolacji fundamentów i piwnic. Masa bitumiczna weber.tec Superflex 10 jest materiałem specjalnie stworzonym do zabezpieczeń ścian fundamentowych, piwnicznych i garaży podziemnych. Jest to polimerowo-bitumiczna masa uszczelniająca, która potrafi ośmiokrotnie zmniejszyć nasiąkliwość uszczelnianych nią materiałów, co udowadnia test, który można zobaczyć na filmie:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=110&v=BFqfdpVJI-c
Cechy izolacji bitumicznej do fundamentów – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Przyjmuje się, że dobrej jakości masę bitumiczną powinien cechować wysoki współczynnik pozostałości masy suchej – nie powinien on wynosić mniej niż 80%. Co to oznacza? Jeśli na ścianę fundamentów nałoży się masę o grubości 2 mm, to po jej wyschnięciu grubość powłoki cząsteczek stałych powinna wynosić nie mniej niż 1,6 mm. Masa bitumiczna Superflex 10 odznacza się 90-procentowym współczynnikiem pozostałości cząstek stałych. Jest to bardzo dobry wynik, ponieważ wysoki parametr pozostałości masy suchej przekłada się na niskie zużycie masy uszczelniającej i wysoką ekonomiczność wykorzystywanego materiału.
Właściwości zaprawy uszczelniającej – wysoka elastyczność powłoki
Inną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, decydując się na izolację fundamentów w formie masy bitumicznej, jest zdolność do mostkowania rys. Produkty dobrej jakości odznaczają się wysoką elastycznością, która pozwala mostkować rysy o szerokości powyżej 2 mm, przy założeniu, że grubość powłoki masy bitumicznej wynosi 3 mm. Wysoka elastyczność pozwala utrzymać szczelność powłoki i zapewnia jej trwałość podczas osadzania się budynku.
Obok wysokiej zdolności do mostkowania Superflex 10 wyróżnia się również dobrą przyczepnością do podłoża. Nie zawiera rozpuszczalników – masa jest przyjazna środowisku. Nie jest też podatna na szkodliwe działanie występujących w gruncie substancji agresywnych. Co więcej produkt nie traci z upływem czasu właściwości hydroizolacyjnych.
Superflex 10 – nie tylko izolacja do ścian fundamentowych i piwnic
Superflex 10 to masa uszczelniająca wykorzystywana do izolacji elementów konstrukcji mających styczność z gruntem. Przeznaczona jest do uszczelniania nie tylko ścian fundamentowych, ale też stropów garaży podziemnych, płyt fundamentowych oraz ścian piwnic. Izolacja bitumiczna może być także stosowana do uszczelnień międzywarstwowych (pod jastrychem), w miejscach, które szczególnie narażone są na kontakt z wodą, np. na tarasach lub balkonach, a nawet do pomieszczeń mokrych.
Ponadto produkt może być śmiało wykorzystywany do montażu płyt izolacyjnych styropianowych, płyt wykonanych z wełny mineralnej lub sytroduru. Wyróżnia go uniwersalność – nie ma znaczenia, z jakiego materiału wykonana jest konstrukcja, ponieważ masa będzie dobrze współpracować z powierzchnią z cegieł ceramicznych, silikatowych bloczków, betonu (w tym komórkowego) czy cementowo-wapiennych tynków.
Superflex 10 – łatwość aplikacji
Masa do izolacji jest dwuskładnikowa – przed aplikacją składniki należy połączyć ze sobą za pomocą wiertarki z mieszadłem. Czynność mieszania należy wykonywać do momentu uzyskania jednorodnej masy. Po wymieszaniu gotowy produkt należy zużyć w przeciągu 1-2 godzin. Aplikacja nie jest skomplikowana. Masę uszczelniającą nakłada się za pomocą pędzla lub szpachelki. Ważną kwestią jest również odpowiednio przygotowane podłoże – powinno być suche i dokładanie oczyszczone z luźnych, nie związanych ze sobą cząstek. Superflex 10 po nałożeniu na elementy konstrukcji zyskuje odporność na szkodliwe działania warunków atmosferycznych już po godzinie. To bardzo dobry rezultat! Pełne związanie produktu następuje po 72 godzinach.
Warunki gruntowo-wodne a grubość powłoki
W zależności od tego, w jakich warunkach gruntowo-wodnych położony jest budynek, należy wykonać innej grubości powłokę. Jeżeli grunty nie są spoiste i woda nie zalega na ścianach fundamentów, wystarczy, że wykona się dwie warstwy o grubości 3 mm. W sytuacji gdy budynek ulokowany jest na podłożu mokrym, co może skutkować zaleganiem wody na ścianach lub gdy izolowane elementy poddawane są ciśnieniu wody, nałożyć należy dwie warstwy masy o grubości 4 mm. Przy czym w tym rozwiązaniu zaleca się umieścić (zatopić) pomiędzy warstwami siatkę wykonaną z włókna szklanego.
Masa bitumiczna Superflex 10 zapewnia uniwersalne zastosowanie, dobrą przyczepność do podłoża oraz zdolność do mostkowania rys. Co najistotniejsze zmniejsza nasiąkliwość materiału aż ośmiokrotnie – zapewni szczelność fundamentów na wiele lat. Produkt ten znajdą Państwo pod poniższym linkiem:
https://www.realbud.com/pl/weber-superflex-10-deitermann-30l-2505.html