Jeśli minimalizm i filozofia „mniej znaczy więcej” są Ci bliskie, a jednocześnie podążasz za nowymi trendami, to wybór stylu japandi do salonu będzie dla Ciebie odpowiedni. Jest to swoiste połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego. Obydwa bazują na osiągnięciu harmonii wewnętrznej. W stylu skandynawskim to hygge wyznacza kierunek, z kolei japońskie wnętrza i ich użytkownicy czerpią z filozofii wabi-sabi. Warto dowiedzieć się, jak urządzić salon w stylu japandi, jakie są jego założenia, a także jak może wyglądać przykładowa aranżacja.
Stylistyka japandi – przestrzeń i geometria
Filozofia wabi-sabi pozwala cieszyć się codziennością w przestronnych i minimalistycznych wnętrzach. Jest swoistym odrzuceniem konsumpcjonizmu. Wnętrza oddające ducha tej filozofii mają być oparte na materiałach zaczerpniętych wprost z natury. Pewnie Ci to coś przypomina? Rzeczywiście, Duńczycy mają podobne podejście do życia, a jego wyznacznikiem jest hygge, czyli harmonia i równowaga, które można odnaleźć w prozaicznym życiu. Tu radość czerpie się z drobnych rzeczy, także otaczania się funkcjonalnymi elementami codziennego użytku, które jednocześnie wprowadzają do życia więcej estetyki. Nic zatem dziwnego, że styl skandynawski i japoński zostały połączone w styl japandi. Tu również króluje przestrzeń, minimalizm, a także geometryczne kształty. Zarówno w wykończeniu wnętrz, jak i wyposażeniu stosuje się naturalne materiały takie jak drewno, kamień, rattan czy bambus. Dodatki, jeśli w ogóle występują, to są pojedyncze. Przestronne wnętrze nie ogranicza, gwarantuje swobodę, ergonomię, nie rozprasza i pozwala się zrelaksować. Czy można wyobrazić sobie lepszy wybór do salonu?
Wykończenie ścian i podłóg w salonie w stylu japandi
Skoro już znasz założenia stylu japandi, to czas zaproponować, jak może prezentować się Twój salon. Stronimy od wszelkich sztucznych dodatków, zatem najlepiej sprawdzą się płytki podłogowe kamienne albo drewniane. Jeśli chodzi o te pierwsze, to trawertynowe albo marmurowe będą elegancko się prezentować. Wnętrze powinno być bowiem stosunkowo jasne, w kolorach ziemi. Można stawiać zatem na beże, szarości, złamaną biel, rozbielone odcienie brązu. Z naturalnych materiałów można wybrać także panele, a mianowicie panele korkowe. Są one wyjątkowe, gdyż zapewniają dobrą izolację termiczną, akustyczną, są łatwe do utrzymania w czystości i można je montować bezspoinowo.
Z kolei na ścianach będą królowały lamele ścienne. To listewki, które montowane są pod kątem i zapewniają efekt 3D. Można instalować je bezpośrednio na ścianie albo na specjalnych listwach montażowych. W drugim przypadku najpierw przy użyciu wkrętów mocuje się listwy, a następnie przykleja lamele. Mogą być wykonane z drewna dębowego, ale i sosnowego, bukowego czy też jesionowego.
Jakie meble i dodatki wybrać, łącząc styl skandynawski ze stylem japońskim?
Jeśli chodzi o meble, to na pewno sprawdzą się geometryczne sofy i narożniki. Można wybrać sofę rattanową albo tapicerowaną z dużymi, pikowanymi poduszkami. Dodatkowe jaśki z motywacyjnymi napisami będą ukłonem w stronę stylu skandynawskiego. Na pewno w salonie powinien pojawić się jeszcze stolik kawowy, który może być wykonany z włókna bambusowego. Drewniane regały nie powinny być ozdobione bibelotami. Można na nich wyeksponować książki i stworzyć biblioteczkę. Alternatywą będą szafki wiszące zamykane, gdyż elementy w nich przechowywane nie będą widoczne na pierwszy rzut oka. W ten sposób zachowa się minimalistyczny charakter wnętrza i przestronność. Zamiast umieszczać we wnętrzu salonu szafkę RTV, lepiej zawiesić telewizor w specjalnie przygotowanej geometrycznej wnęce.
Stroni się tu od wielu dodatków. Można jednak pokusić się o jeden doniczkowy kwiat w rattanowej osłonie doniczkowej. Oczywiście powinna być to roślina orientalna. Można zdecydować się na karłowate drzewko bonsai. W tym przypadku sprawdzi się gatunek liściasty lub iglasty – fikus benjamina albo cyprysik. Jeśli nie chcesz wstawiać donicy z kwiatkiem, to odpowiedni będzie duży, minimalistyczny wazon. W nim umieścisz świeże, cięte kwiaty, najlepiej ułożone zgodnie ze sztuką ikebany.
Oświetlenie do salonu w stylu japandi – co wybrać?
Bardzo ważne w stylistyce japandi jest oświetlenie. To ono świetnie podkreśla przestronność wnętrza, a jednocześnie zapewnia ciepłą barwę światła. Wśród opraw oświetleniowych warto zdecydować się na kinkiety, najlepiej drewniane, rattanowe lub bambusowe, tak by pasowały do aranżacji. Sprawdzą się także minimalistyczne i geometryczne plafoniery. Obok fotela rattanowego może stanąć też prosta, geometryczna lampa stojąca z rattanowym abażurem.