W każdej branży istnieją specyficzne wymagania dotyczące ubioru roboczego, które związane są z zagrożeniami wynikającymi z wykonywanej pracy. Właściwe ubranie ochronne nie tylko chroni pracownika, ale również wpływa na efektywność i bezpieczeństwo wykonywanych zadań. Ponadto należy też wiedzieć, że ubranie robocze i jego posiadanie przez pracowników wynika z przepisów pracy.
Ubranie robocze – po co jest potrzebne?
Najważniejszym powodem, dla którego pracodawca musi zapewnić odzież roboczą, jest bezpieczeństwo pracowników. Praca w nieodpowiedniej odzieży może narażać pracowników na kontuzje, poparzenia czy też przedostawanie się szkodliwych substancji do organizmu. W zależności od branży, w której pracownik działa, ubranie robocze może być wyposażone w specjalne zabezpieczenia, takie jak elementy odblaskowe, kaptury czy też zabezpieczenia przed uderzeniami, czy przecięciami.
Ponadto, jak wspomniane już było wcześniej, pracodawca musi zapewnić odzież ochronną. W zależności od branży, istnieją specyficzne przepisy, które określają wymagania, jakie musi spełniać odzież robocza. Może być to odzież niepalna albo kwasoodporna. Wszystko zależy tak naprawdę od podstawowych zagrożeń w miejscu pracy.
Pamiętajmy, że strój roboczy dla pracownika powinien zawierać wszystkie elementy, od obuwia, aż po ochronę twarzy lub głowy.
Czym się różni ubranie robocze od zwykłego?
Odzież robocza jest projektowana z myślą o zapewnieniu pracownikowi bezpieczeństwa i ochrony podczas pracy. W zależności od wymagań specyficznych branż może być wykonana z różnych materiałów, takich jak np. bawełna, poliester czy też kevlar (kevlar to wyjątkowo mocne, ale lekkie tworzywo często wykorzystywane w przedmiotach narażonych na różne niebezpieczne czynniki). Ubranie robocze może być również wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak zintegrowane kieszenie, dla łatwości i bezpieczeństwa sięgania na przykład po narzędzia na wysokościach, taśmy odblaskowe przy pracach drogowych czy budowlanych, czy też podpinkę termiczną.
Ubranie robocze a efektywność pracownika
Istotnym powodem, dla którego dodatkowo pracodawca musi zapewnić odzież ochronną najwyższej jakości, jest poprawa wydajności pracy i komfortu pracownika. Należy brać pod uwagę nie tylko to, czy ubranie robocze zapewni pracownikami ochronę przed niebezpieczeństwami, ale czy na przykład nie będzie mu za zimno lub za gorąco. Dlatego dobry pracodawca może wyjść poza przepisy i na przykład ekipom remontowym i budowlanym zakupić bieliznę termiczną w zimniejszych porach roku. Przełoży się to na ich zdrowie i dobre samopoczucie.