Porady

Jak wybrać białą listwę przypodłogową do wnętrza?

Jak wybrać białą listwę przypodłogową do wnętrza?

Do tej pory traktowaliśmy je raczej po macoszemu. Pora z tym skończyć! Listwa przypodłogowa, biała w szczególności, to element, który uzupełni przemyślaną aranżację. O czym należy pamiętać podczas projektowania białych listew we wnętrzu? Sprawdź nasz poradnik!

Jak dobrać ją do pomieszczenia? Czy pasuje do ciemnych drzwi? Jaki kolor ścian będzie tu dobrze wyglądał? Ten niewielki element rodzi zaskakująco dużo pytań i wątpliwości. Na szczęście białe listwy przypodłogowe to wyjątkowo uniwersalny detal, który można stosować we wnętrzach o przeróżnym charakterze.

Co wziąć pod uwagę, wybierając białe listwy przypodłogowe?

Białe listwy przypodłogowe doskonale prezentują we wnętrzach w zasadzie bez względu na ich styl. O ile, oczywiście, zostaną prawidłowo dopasowane. Jakie czynniki warto uwzględnić?

  • Podłogę

Zwyczajowo listwy dobieramy do podłogi. Stanowią one przedłużenie parkietu lub posadzki, dlatego często zaleca się tu zachowanie spójności. Tym samym listwa przypodłogowa biała dobrze wypada zestawiona z białą podłogą. Nie oznacza to jednak, że stosuje się je tylko przy jasnych posadzkach.

  • Stolarkę okienną i drzwiową

Białe listwy przypodłogowe na pewno pasują do białych drzwi i okien. Z kolei ciemne drzwi i ramy dobrze komponują się z ciemnymi listwami. Z drugiej strony, aby osiągnąć interesujący efekt, warto odejść od tej zasady.

  • Ściany

Kolor ścian ma ogromny wpływ na wybór listew przypodłogowych. Białe ściany i białe listwy – to klasyczne, bardzo uniwersalne rozwiązanie, niezależnie od odcienia podłogi. W towarzystwie szarych ścian będą kojarzyć nam się ze stylem glamour albo prowansalskim. Zestawione z ciemnym, mocnym kolorem wyglądają zaś nowocześnie i odważnie.

Przypodłogowe białe listwy z MDF czy drewna?

Listwy produkuje się przede wszystkim z MDF oraz drewna. MDF to nic innego jak sprasowane i łączone na specjalny klej wióry drewniane. Elementy z MDF są trwałe i wytrzymałe. Ich gładka powierzchnia wygląda subtelnie, a przy tym bardzo elegancko. Dla uzyskania konkretnego efektu i do wnętrz w danym stylu można wybrać listwy frezowane lub zdobione. MDF idealnie imituje drewno, jego dużym atutem jest też stosunkowo niska cena.

Miłośnicy naturalnych rozwiązań chętnie sięgają po białe listwy przypodłogowe z drewna. Prawidłowo zabezpieczone drewno wyróżnia się dużą odpornością na wilgoć oraz uszkodzenia. Dobrze komponuje się z drewnianą podłogą.

Jaka wysokość i grubość listwy przypodłogowej w bieli?

Wymiary listew przypodłogowych wynikają z kilku czynników. O optymalnej grubości decydują tu kwestie techniczne. Listwy mają za zadanie ukryć szczelinę dylatacyjną, czyli przerwę pomiędzy parkietem czy posadzką a ścianami. To ona decyduje o grubości deski. Standardowa grubość, czyli kilkanaście milimetrów, w większości przypadków w zupełności wystarczy, aby spełnić to zadanie.

Z kolei wysokość to już kwestia bardzo indywidualna – można ją dobierać zupełnie dowolnie. Wysokość listew przypodłogowych wynika zazwyczaj ze stylu i charakteru pomieszczenia. We wnętrzach w stylu glamour czy nowoczesnym doskonale wyglądają wyższe listwy. Sięgamy po nie także we wnętrzach skandynawskich oraz retro.

Czy przypodłogowe listwy białe łatwo utrzymać w czystości?

Czy listwy przypodłogowe w białym kolorze to praktyczne rozwiązanie? To zależy m.in. od ich faktury. Kurz osiada przede wszystkim na powierzchni o wyczuwalnej fakturze, np. na drewnie. Z kolei utrzymanie w czystości gładkiego MDF jest bardzo proste i szybkie. W obu przypadkach liczy się systematyczność. Należy pamiętać o regularnym usuwaniu kurzu za pomocą specjalnej miotełki. Listwy warto przecierać również dobrze wyciśniętą szmatką z odrobiną delikatnego detergentu.

Listwy dobieramy do koloru ściany, drzwi lub podłogi. Jednocześnie należy się kierować stylem wnętrza. Kluczowe są indywidualne preferencje. Jak widać, panuje tu spora dowolność.

Similar Posts