Estetyczne wykończenie sufitu staje się coraz popularniejsze i na przestrzeni ostatnich lat stanowi ważny element aranżacji wnętrz. Atrakcyjnie wyglądający sufit to priorytet nie tylko w domach, ale również w obiektach użytkowych np. kinach, klubach, restauracjach, operach czy kawiarniach. Dla osób znudzonych tradycyjnym, białym sufitem stoi szereg możliwości aranżacyjnych, a coraz częstsze staje się wykonywanie sufitów podwieszanych i napinanych. Obydwa sufity wyglądają bardzo efektownie, ale także różnią się od siebie znacznie. Każdy z nich zaskarbił sobie swoich zwolenników, jak również przeciwników. Jak wygląda montaż obydwu z nich? Sprawdź, który sufit w większym stopniu spełnia Twoje wymagania i wybierz odpowiedni rodzaj do swojego wnętrza.
Sufity napinane i sufity podwieszane
Napinany sufit często nazywany jest również lustrzanym, to rodzaj sufitu podwieszanego, wykonany jest z membrany, powstałej z folii PVC. Pod wpływem ciepła folia zyskuje elastyczność, dzięki temu jest rozciągnięta na całej długości i szerokości sufitu. Przymocowana jest za pomocą odpowiednich zaczepów, które przytwierdza się do sporządzonego wcześniej stelaża, zamontowanego wzdłuż obwodu ścian.
Sufity podwieszane wykonane są z płyt gipsowo- kartonowych, które po uprzednim docięciu są przykręcane do stelaża (najczęściej z aluminiowych profili). Następnie sufit musi zostać odpowiednio wykończony. Pomiędzy elementami z płyt, gdzie występują ich łączenia – niezbędne okażą się szpachlowanie, gładzenie i naniesienie preferowanego koloru.
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej firmy Brilliance Ceilings.
Jak wygląda montaż?
Jeśli chodzi montaż sufitu napinanego i podwieszanego, pojawiają się znaczące różnice, szczególnie dotyczące czasu. Montażu sufitu napinanego można dokonać w jeden dzień, mocując adekwatne profile, a następnie rozciągając membranę. Czas montażu takiego sufitu jest ściśle zależny od rodzaju wybranego modelu, specyfikacji danego zamówienia, jak również wymiarów pomieszczenia. W przypadku sufitu napinanego nie ma potrzeby angażowania większej liczby osób, zazwyczaj wystarczy dwóch wykwalifikowanych pracowników, w dodatku podczas montażu nie musimy martwić się odpadkami materiałów budowlanych nieestetycznie zaśmiecających wnętrze. Do montażu sufitu podwieszanego potrzebujemy znacznie więcej materiałów. Sufit umieszczany jest na odpowiedniej konstrukcji, która niejednokrotnie wymaga zastosowania większej liczby profili, kołków, wkrętów etc. Należy również pamiętać, że każda z płyt g-k w razie potrzeby musi zostać właściwie przycięta i estetycznie przytwierdzona do konstrukcji (najczęściej stalowej, aluminiowej). Jeśli nie posiada się doświadczenia w wykonywaniu takich prac, lepiej jest skorzystać z pomocy fachowców, zamiast ryzykować niepoprawnie wykonaną pracę, której trwałość z pewnością będzie krótsza. Warto pamiętać także o tym, że przy montażu sufitu podwieszanego, musimy wynieść z pomieszczenia wszelkie przedmioty, lub solidnie je zabezpieczyć. W czasie prac nieuniknione jest pylenie, osiadanie kurzu i unoszenie się drobnych odpadków budowlanych, jak również trzeba pomyśleć o tym, że wnętrze, gdzie będzie montowany sufit, musi przez kilka dni zostać wyłączone z użytku.
Sufit napinany czy podwieszany?
Sufit napinany jest opcją lżejszą, co może generować większe możliwości do wykorzystania we wnętrzach o różnych rozmiarach. Membrana z folii PVC jest cienka, więc nie zajmie nam tyle przestrzeni, ile rozwiązanie z płyt g-k. Sufity podwieszane znacznie lepiej odnajdą się w wyższych pomieszczeniach, dlatego też często są narzędziem do obniżenia stropu, aby ograniczyć zużycie ogrzewania. Sufit podwieszany jest cięższą opcją, a co za tym idzie, warto wówczas zapoznać się z wielkością, materiałem i grubością stropu. Na podstawie takich danych, osoba montująca sufit podwieszany, będzie w stanie dokonać optymalnego i bezpiecznego wyboru, obliczając dopuszczalne obciążenie (w starym budownictwie jest to niezwykle ważne). Sufit, który będzie obciążony nadmiernie może kruszyć się, pękać, a nawet załamać. Opcjonalnie pomiędzy sufitem podwieszanym a stropem istnieje możliwość zastosowania izolacji termicznej (np. z mineralnej wełny).
Walory estetyczne
Na przestrzeni ostatnich lat, atrakcyjny i efektownie prezentujący się sufit zyskał na znaczeniu nie tylko w obiektach użytkowych, ale również w naszych domowych wnętrzach. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że na odpowiedniej aranżacji sufitu możemy jedynie zyskać. Jeśli mamy na myśli właśnie efektowne i oryginalne rozwiązania, z pewnością dostrzeżemy przewagę sufitu napinanego nad sufitem podwieszanym. Ze względu na bardzo szeroki asortyment sufitów, możemy dopasować adekwatny rodzaj do naszych wymagań i preferencji aranżacyjnych. Na membranę można nadrukować dowolny obraz. Bardzo popularne okazują się sufity matowe, perforowane, dwupoziomowe, satynowe, z nadrukiem, jak również dające lustrzany efekt. Dzięki sufitowi napinanemu wnętrze zyska przestronność, estetykę, czystość i elegancję.
Sufity podwieszane nie dają wprawdzie tak spektakularnego efektu, jak napinane, ale również mają swoje zalety estetyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wyeksponować np. drewnianą strukturę sufitu. Podwieszany sufit świetnie obudowuje te elementy, które są niepożądane i chcemy je zasłonić. W porównaniu do sufitów napinanych podwieszane pozwalają na zastosowanie nierównych faktur.
Oświetlenie
Zarówno sufit podwieszany, jak i napinany potrzebuje efektownego oświetlenia, które doda uroku wnętrzu, podkreśli je i w odpowiedni sposób wyeksponuje. Do takiego sufitu można zamontować wiele rodzajów oświetlenia LED np. punktowe, możemy również dokonywać zmian w kolorze oświetlenia. Jeśli chodzi o sufity napinane, możliwości oświetleniowe są nieco podobne. Istnieje szansa oświetlenia całej folii, jej krawędzi lub boków, a także instalacja opaski LED. Lampy w połączeniu z nieskazitelną taflą sufitu, efektownie rozświetlą pomieszczenie.
Dostępność sufitów
Sufity podwieszane wydają się być bardziej dostępne, ponieważ płyty kartonowo- gipsowe można znaleźć w niemal każdym budowlanym markecie, a firm świadczących usługi montażowe jest naprawdę sporo. Koszt może być niższy, ale instalacja takiej konstrukcji potrwa kilka dni, należy także pamiętać o bałaganie, który jest nieunikniony. Cena jest zależna od zastosowanych materiałów, stelażu, powierzchni i kosztów montażu, na którym nie należy oszczędzać, gdyż w perspektywie przyszłości warto cieszyć się efektami solidnej pracy jak najdłużej.
Sufity napinane zyskują na popularności, lecz nie są tak powszechnie znane jak podwieszane. Wybierając taki sufit, warto skorzystać z oferty profesjonalnej firmy Brilliance Ceilings, oferującej atestowane membrany, przygotowywane według indywidualnych preferencji klienta. Cena zależna jest od powierzchni, wybranego rodzaju sufitów napinanych. Samodzielny montaż sufitu nie jest w tym przypadku możliwy, ponieważ to zadanie dla wyspecjalizowanych profesjonalistów, którzy z najwyższą dbałością dokonają całego montażu od A do Z. Sufity napinane montowane są szybko, starannie, nie zostawiając przy tym żadnych odpadków budowlanych, za to w niedługim czasie oczekiwania, zyskujemy zupełnie odmienione wnętrze.
Sufity napinane wykazują większą odporność niż podwieszane. W budynkach użytkowych i domach to solidne i trwałe rozwiązanie. Kolorystyka sufitu nie ulega blaknięciu, więc nie wymaga konserwacji w postaci ponownego odmalowywania. Folie PVC są stanowczo bardziej odporne na wilgoć i zmiany temperatur. Nie kierujmy się niewiele wyższą ceną sufitów napinanych, ponieważ decydując się na podwieszany, musimy wliczyć także konserwację. Sufit napinany jest znacznie łatwiej czyścić, wymienić, czy zdemontować.