Ogród

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe

Lato to doskonała pora, aby spędzać wolne chwile relaksując się w przydomowym ogródku. Nieodłącznym elementem wyposażenia każdego tarasu są meble ogrodowe. Dzięki nim wypoczynek na świeżym powietrzu jest przede wszystkim komfortowy. Zestawy ogrodowe to inwestycja na długie lata pod warunkiem, że zostaną one odpowiednio zabezpieczone, w szczególności przed działaniem czynników atmosferycznych. Jak zatem prawidłowo chronić meble ogrodowe? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Konserwacja i ochrona drewnianych mebli ogrodowych

Drewniane meble ogrodowe to jedne z najczęściej wybieranych zestawów wyposażenia ogrodu. Swoją popularność zawdzięczają znakomitej estetyce, trwałości oraz solidności. Meble ogrodowe z drewna doskonale wpisują się w aranżację każdej przydomowej strefy wypoczynkowej. Przy tym prezentują się niezwykle efektownie i elegancko. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się rodzime gatunki drzew, do których należą między innymi dąb, sosna, olcha czy buk. Na rynku dostępne są również meble ogrodowe z drewna egzotycznego teak. To świetna opcja szczególnie dla inwestorów, którzy nade wszystko cenią sobie ekologię. Odpowiednio dostosowana pielęgnacja sprawia, że zestawy ogrodowe mogą przetrwać nawet pokolenia, zachowując swój pierwotny wygląd.

Drewniane meble ogrodowe wystawione na zewnątrz są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wysoka temperatura, nadmierne promieniowanie UV, deszcz, wilgoć, grzyb i owady stanowią główne zagrożenie dla drewnianych zestawów do ogrodu. Warto również pamiętać o właściwym zabezpieczeniu mebli na zimę. Na rynku dostępne są preparaty do ochrony drewna (impregnat lub lakierobejce). Kluczowa jest jednak należyta impregnacja mebli drewnianych. Proces ten nie tylko zabezpiecza materiał przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, ale również zapobiegają blaknięciu koloru. Efekt jest niesamowity!

drewniane meble ogrodowe

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe krok po kroku?

Przed przystąpieniem do malowania mebli ogrodowych powinniśmy dokładnie sprawdzić, jakie drewno zostało wykorzystane w produkcji wybranego przez nas zestawu. Niektóre z gatunków drzew, szczególnie te egzotyczne wymagają wyłącznie olejowania. Natomiast te rodzime, typu buk, dąb czy sosna dodatkowo wymagają zastosowania impregnatu. Dzieje się tak, ponieważ są mniej odporne na wilgoć.

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przy zabezpieczeniu drewnianych mebli ogrodowych jest przygotowanie powierzchni. Powinna być ona sucha, gładka i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. W przypadku, gdy na drewnie zauważymy miejsca zatłuszczone lub pokryte żywicą należy przemyć je benzyną ekstrakcyjną. Następnie powierzchnię trzeba przeszlifować drobnym papierem ściernym. Pamiętajmy, aby zabieg ten przeprowadzić równomiernie, ponieważ wtedy uzyskamy jednolity kolor powierzchni drewna. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie mebli z pyłu. Najlepiej zrobić to za pomocą szmatki. Pozostało już tylko rozprowadzić wybrany preparat do impregnacji i pozostawić do wyschnięcia. Warto dodatkowo pokryć meble olejem przeznaczonym do danego gatunku drewna. Po upływie około 30 minut czystą szmatką wycieramy nadmiar oleju i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Zabieg ten należy przeprowadzać raz w roku, po zakończeniu sezonu wakacyjnego.

Jak dbać o meble ogrodowe z rattanu?

Doskonałe uzupełnienie każdego przydomowego ogródka stanowią meble ogrodowe z rattanu. Tworzywo to wyróżnia naturalny wygląd, lekkość i wygoda. Meble z rattanowej plecionki zachwycają swoją elegancją i prostotą wykonania. Są także bardzo przyjemne w dotyku. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników natury, gdyż rattan to materiał, którego eksploatacja w żadnym stopniu nie wpływa na środowisko. Najistotniejsze właściwości tworzywa, czyli sprężystość i elastyczność umożliwia wykonanie ekologicznych mebli ogrodowych. Oczywiście rattan, podobnie jak każdy inny materiał wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, aby mógł posłużyć nam wiele sezonów.

Właściwe zabezpieczenie mebli rattanowych pozwoli cieszyć się nienagannym kolorem i trwałością nawet przez kilkadziesiąt lat. Rattan nie jest bardzo wymagającym materiałem – nie sprawia trudności w ogólnym czyszczeniu i pielęgnacji. Kluczowy jest jeden warunek, a mianowicie unikamy nadmiernego przesuszania, jak i przemaczania zestawu rattanowego. Ponadto należy pamiętać, aby na czas zimy odpowiednio zabezpieczyć meble i umieścić je w suchym miejscu. Pozostawienie zestawu na zewnątrz mogłoby doprowadzić do poważnych zniszczeń, ponieważ rattan nie jest odporny na działanie niskiej temperatury. Z kolei pozostawienie go na słońcu może prowadzić do blaknięcia koloru.

rattanowa sofa

Konserwacja mebli rattanowych

Meble ogrodowe z rattanu, podobnie jak te wiklinowe wymagają właściwej pielęgnacji. Narażone na niską temperaturę oraz wilgoć mogą się łamać i kruszyć. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom należy o nie odpowiednio dbać. Rattan to tworzywo, które nie lubi kurzu. Możemy skutecznie go usunąć za pomocą odkurzacza z cienką końcówką lub przecierając delikatną szmatką. Dodatkowo, przynajmniej raz na dwa tygodnie warto wykonywać czyszczenie plecionki. W tym celu świetnie sprawdzi się ciepła woda z mydłem. Pamiętajmy, że ściereczka, którą myjemy powinna być dokładnie wyciśnięta, ponieważ tworzywo to jest podatne na działanie wilgoci.

Co jakiś czas należy przeprowadzać również konserwację zestawu z rattanu. Na rynku dostępnych jest wiele wosków, olejów czy impregnatów dostosowanych do pielęgnacji naturalnych tworzyw. Odpowiednie środki chronią meble przed nadmiernym promieniowaniem UV, blaknięciem, wilgocią i zabrudzeniami. Konserwację zaleca się przeprowadzać raz w roku, tuż po zakończeniu sezonu. Pamiętajmy, aby na czas zimy przykryć meble specjalną folią i przechowywać je w suchym, zadaszonym miejscu. Dzięki temu na następny rok będziemy mogli cieszyć się znakomitym wyglądem mebli ogrodowych w świetnym stanie. Podobnie dba się o meble wykonane z technorattanu.

Jak dbać o meble żeliwne?

Wbrew pozorom meble ogrodowe żeliwne są bardzo praktyczne, solidne i trwałe. Wyróżnia je przede wszystkim wysoka odporność na działanie warunków atmosferycznych, tj. deszcz, śnieg, promieniowanie UV oraz wiatr. Doskonale wpasowuje się w aranżację ogrodu, czyniąc ją gustowną i elegancką. Jeśli odpowiednio zadbamy o żeliwny zestaw ogrodowy to z pewnością posłuży nam on wiele lat zachowując estetyczny wygląd.

Metal to materiał, który bardzo łatwo utrzymać w należytej czystości. Do pielęgnacji mebli ogrodowych z metalu należy wybierać środki pozbawione chloru. Do czyszczenia mebli z kurzu możemy z powodzeniem użyć nawet miękkiej, suchej ściereczki. Meble żeliwne powinno się od czasu do czasu czyścić na mokro. Jednak nie zbyt często, ponieważ nadmierna wilgoć może powodować korozję. Do konserwacji tego typu zestawu warto wybierać sprawdzone impregnaty. Gdy mamy do czynienia z korozją nalot wystarczy usunąć przy użyciu drucianej szczotki a następnie zabezpieczyć farbą, której celem jest stworzenie warstwy ochronnej. Metalowe meble mogą z powodzeniem stać na zewnątrz cały rok.

meble żeliwne

Pokrowce na meble

Doskonałą funkcję ochronną każdego rodzaju mebli ogrodowych pełnią pokrowce. Niewątpliwie mają one wiele zalet, do których należą: skuteczna ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, rdzą, odbarwieniami na skutek nadmiernego promieniowania UV, zabezpieczenie przed osiadaniem kurzu i zanieczyszczeniami, przeciwdziałanie powstawaniu pleśni i grzybów. Oprócz funkcji ochronnej naszego zestawu ogrodowego zapewniają również należyty komfort i wygodę dla użytkowników. Mnogość wzorów i kolorów oferowanych przez producentów sprawia, że pokrowce będą atrakcyjnym dopełnieniem przydomowej przestrzeni. Pokrowce na meble ogrodowe to z pewnością długotrwała inwestycja!

pokrowiec na meble
Takie i wiele innych pokrowcy znajdziesz na stronie https://www.meble-ogrodowe-dekkor.pl/pokrowce-na-meble-ogrodowe.

Podsumowanie

Meble ogrodowe znajdują się niemal w każdym przydomowym ogrodzie. W zależności od wybranego materiału wymagają nieco bardziej wnikliwej lub powierzchniowej impregnacji. Najbardziej wymagającym materiałem jest zdecydowanie drewno. Aby móc cieszyć się estetycznym wyglądem mebli ogrodowych należy szczególną uwagę zwrócić na ich konserwację. Równie świetnie prezentują się meble rattanowe, które z kolei nie są bardzo wymagające. Metal warto zabezpieczyć przed korozją. Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym będziemy mogli cieszyć się efektownym zestawem wypoczynkowym przez wiele lat, a jego zakup okaże się inwestycją na lata!

Similar Posts