Projektując dom, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników i podjąć mnóstwo praktycznych decyzji. W ich natłoku można łatwo zapomnieć o przyjemnościach. Marzy ci się sauna w domu? Czemu by nie spełnić tego marzenia!
Fińska czy parowa?
Na początku musimy zdecydować się na jeden z trzech rodzajów sauny – fińską, parową lub ruską banię. Wybór może zależeć od tego, jaka temperatura i wilgotność powietrza bardziej nam odpowiada. W łaźni fińskiej powietrze jest najbardziej suche, a temperatura może sięgać 110°C. Przy niewielkiej kabinie instalowanej przez profesjonalną firmę powinniśmy liczyć się z wydatkiem rzędu 4-5 tysięcy złotych. Koszty te można obniżyć do ok. 2 tysięcy złotych, jeśli poszczególne elementy zakupimy i zamontujemy we własnym zakresie.
Tym, którym bardziej odpowiada wilgotny klimat i niższe temperatury, na poziomie 40-60°C, przypadnie do gustu sauna parowa. Dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest również zamykana od góry kabina z prysznicem z funkcją sauną parową. Gotowe rozwiązania zaczynają się w tym przypadku już od 3 tysięcy złotych.
Jeśli myślimy o wolnostojącym rozwiązaniu czy ruskiej bani, również powinniśmy przeznaczyć na ten cel przynajmniej kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od jej wielkości, rodzaju pieca oraz materiałów, które wybierzemy do wykończenia.
Kluczowa sprawa – izolacja
W każdym z tych przypadków musimy pamietać o termoizolacji. Gdy sauna znajduje się wewnątrz budynku mieszkalnego, jest to szczególnie ważne. Przegrzewanie ścian bez odpowiedniej izolacji może prowadzić do ich uszkodzenia, a nawet pożaru. Odpowiednią izolację termiczną zapewni wełna skalna odporna na ogień, temperaturę i wilgoć. Co więcej wełna skalna zapewnia właściwą izolację termiczną, co sprawi, że nie będziemy narażeni na przesadne wydatki. Inną ważną, której nie można zaniedbać, jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, w którym znajduje się sauna.
A może basen?
Wydawałoby się, że basen to jedynie opcja dla najbogatszych. Jednak na rynku znaleźć można gotowe produkty, takie jak nadmuchiwane, rozporowe czy stelażowe baseny. Większym wyzwaniem jest basen wewnętrzny, kryty. O takim rozwiązaniu trzeba pomyśleć już na etapie projektu, bo będzie wymagało sporo miejsca, a zaadaptowanie gotowych pomieszczeń będzie kosztowne i bardzo trudne.
Jednak jeśli ograniczymy swe potrzeby do niewielkiej sauny czy rozporowego basenu zewnętrznego okaże się, wówczas, że własne spa nie musi kosztować majątku.
Więcej informacji o tym, jak zbudować saunę w domu, ile może kosztować domowe jacuzzi albo basen znajdziecie na Ocieplamy Życie: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/sauna-w-domu-odrobinka-luksusu/