Budowa

Nie tylko dachówka ceramiczna – wytrzymałe pokrycia dachowe

Nie tylko dachówka ceramiczna - wytrzymałe pokrycia dachowe

Dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Na domach stanowi on nie tylko zabezpieczenie, ale pełni również funkcję ozdoby, która nadaje spójność całej nieruchomości. W konstrukcjach ze stali najważniejszą jego cechą będzie trwałość, którą musi zapewniać w każdych warunkach pogodowych. Jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych jest dachówka ceramiczna, która jest bardzo chętnie wybierana do wykańczania domów jednorodzinnych. Są na rynku również inne pokrycia dachowe sprawdzające się zarówno na budynkach murowanych, jak i konstrukcjach ze stali czy drewna.

Dachówka ceramiczna – wytrzymałość i elegancja w jednym

Dachówki ceramiczne charakteryzują się bardzo eleganckim wyglądem oraz odpornością na różne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Między innymi dzięki tym cechom są one produktami długowiecznymi. Różnorodność wzorów i kolorów pozwala wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dla własnego domu. Takie pokrycie ma jednak pewne wady, do których przede wszystkim można zaliczyć ich ciężar (1 m² może ważyć ponad 70 kg). Choć ta cecha pozwala na niezmienianie położenia materiału nawet podczas silniejszych wiatrów, to sprawia ona, że więźba dachowa musi być masywna i ustawiona w mniejszych odstępach, co z kolei wiąże się z wymianą całej konstrukcji w wielu domach.

Pokrycie z dachówki betonowej

Dachówki betonowe występują w mniejszej ilości wzorów. Jest to również trwały i odporny na warunki pogodowe oraz uszkodzenia materiał. Bardzo dobrze odprowadza wodę i wymaga regularnej konserwacji z uwagi na możliwość powstawania zielonego nalotu i procesu szarzenia. Tego rodzaju dachówki są dużo lżejsze od ceramicznych (ok. 40 kg/m2), dlatego więźba dachowa może posiadać trochę mniejsze przekroje i większe odstępy.

Blachodachówka – uniwersalne i trwałe rozwiązanie

Pokrycia z blachy są bardzo popularnym rozwiązaniem, ponieważ mogą być układane praktycznie na każdej więźbie dachowej. Można ich używać jako pokrycia domów, budynków gospodarczych, garaży czy też obiektów produkcyjnych i magazynowych wykonanych w całości ze stali. Różnorodność wzorów i kolorów pozwala w łatwy sposób dobrać elementy do danej konstrukcji. Jednym z chętniej wybieranych wariantów są blachy trapezowe, które mogą mieć różną wysokość tzw. fal. Nadają się one do dachów dwuspadowych i są bardzo łatwe w montażu. Ponadto blachodachówki są najlżejszymi ze wszystkich materiałów używanych do wykonywania dachów – metr kwadratowy waży do 6 kg, dzięki czemu budynek nie jest nadmiernie obciążany. Obecnie wytwarzane blachy profilowane również cechuje wysoka jakość i wytrzymałość, co skutkuje otrzymywaniem przez inwestora 30 lat gwarancji na produkt. Dachy wykonane z blachodachówki muszą być mocno przytwierdzone do łat i zapewniają mniejszą izolację termiczną oraz akustyczną od dachówek ceramicznych i betonowych.

Przy montażu dachów i ścian ze stali używane są kształtowniki zimnogięte, które zapewniają m. in. linię prostą ścian. Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie we wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych, magazynowych czy garażowych wykonanych w całości ze stali. Profile typu Z (zetowniki) wykorzystywane są jako płatew dachowa, natomiast produkty oznaczone literą C (ceowniki) używane są jako rygle ścienne i dachowe. Na stronie https://www.komponentybudowlane.pl/, można zapoznać się szerzej np. z ofertą kształtowników standardowych oraz tych, produkowanych na specjalne zamówienie.

Similar Posts