Majsterkowanie

5 rzeczy o których warto pamiętać organizując warsztat lub garaż

5 rzeczy o których warto pamiętać organizując warsztat lub garaż

Garaże i warsztaty to przestrzenie służące z jednej strony do przechowywania rzeczy, a z drugiej do pracy. W jednym i drugim warto zachować ład i porządek. W bałaganie ani nie da się skupić na wykonywanym zadaniu, ani znaleźć potrzebnych rzeczy. Oto pięć wskazówek, jak dobrze zorganizować swój garaż lub warsztat:

1. Miejsce na opony 

Skoro masz garaż lub warsztat, zapewne masz też pojazd silnikowy, a skoro masz pojazd silnikowy, masz do niego opony. Najpewniej nie jedne – i motor, i samochód wymagają co najmniej dwóch zestawów opon – letnich i zimowych. Te drugie trzeba gdzieś trzymać poza sezonem, w którym są użytkowane. Warto o tym pamiętać podczas urządzania garażu czy warsztatu – kąt na opony powinien znaleźć się w każdym z nich. Producenci palet na opony oferują przeróżne regały, haki i inne rozwiązania pozwalające bezpiecznie przechowywać różne opony – warto sprawdzić ich ofertę. 

2. Łatwo dostępne narzędzia

Warsztat służy do majsterkowania, a do majsterkowania potrzebne są narzędzia. Może nie zawsze korzystamy z wiertarki udarowej, jednak młotek czy śrubokręt powinny być zawsze pod ręką. Organizując garaż zwróć uwagę na to, czy najbardziej podstawowe narzędzia są łatwo dostępne. Bodaj najlepszym rozwiązaniem byłoby powieszenie ich na specjalnych haczykach na ścianie nad stołem warsztatowym czy przestrzenią roboczą, jednak równie dobrze może sprawdzić się szybko dostępna skrzynka z narzędziami. 

3. Zostaw przestrzeń 

Choć zabrzmi to kuriozalnie, nie zapomnij zostawić przestrzeni na samochód. Pamiętaj o tym, żeby zostawić kilkadziesiąt centymetrów zapasu, byś nie tylko ty, ale również twoja żona, mąż czy dziecko, które ledwo co zrobiło prawo jazdy dało radę zaparkować. Nie zastawiaj wszystkiego regałami przemysłowymi, bo nie będziesz mógł się do nich dostać, by cokolwiek z nich zdjąć – i najlepiej zaplanowany system legnie w gruzach w zderzeniu z rzeczywistością. 

4. Pod sufitem też jest miejsce 

Najczęściej niewykorzystaną przestrzenią w garażu jest przestrzeń podsufitowa. Przy ścianach czy nad drzwiami z powodzeniem można powiesić duże półki, na których trzymać będziemy rzadziej używane przedmioty: ozdoby choinkowe, rowerki dziecięce, z których dzieci wyrosły, a wnuki jeszcze nie dorosły czy nawet letni płyn do spryskiwaczy zimą. Dostępność takiej półki nie jest wielka – trzeba przynieść stołek albo drabinę, by cokolwiek z niej ściągnąć, ale raz czy dwa na rok spokojnie można to zrobić.

5. Utrzymuj porządek 

Organizując garaż stwórzy swój własny system przechowywania rzeczy. Przydadzą się do tego pojemne pudełka, jakaś taśma i marker, by owe pudełka opisać. Choć teraz twierdzisz, że przecież będziesz wszystko pamiętać, zrób listę, bo kiedy za pół roku na gwałt potrzebny będzie kluczyk ampułowy numer siedem, nie będziesz pamiętał, gdzie go schowałeś i przerzucisz kilkadziesiąt pudeł, nim w końcu go znajdziesz. I najważniejsze – trzymaj się ustalonych reguł! Nie odkładaj narzędzi gdziekolwiek, nie po to je układałeś, by później i tak rzucać je gdzie popadnie. 

Similar Posts