Kupujemy coraz więcej. Wraz ze wzrostem konsumpcji, bez względu na to, czy kupujemy w sieci, czy w sklepach stacjonarnych, nasz krajobraz zmienia się za sprawą wielkich hal magazynów i centrów logistycznych.
Czym różnią się magazyny od innych hal wielkopowierzchniowych?
Hale magazynowe to obiekty wielkopowierzchniowe przeznaczone do składowania towarów. Różnią się od hal budowanych z myślą o przeznaczeniu na obiekty użyteczności publicznej. Przede wszystkim temperatura panująca w magazynach musi być dostosowana do towarów, jakie będą w nich przechowywane. Inaczej wyposażone są bowiem hale, w których przechowuje się żywność, inaczej te o przeznaczeniu na artykuły przemysłowe, a jeszcze inaczej magazyny materiałów budowlanych.
Projektowanie hal magazynowych jest bez wątpienia bardzo różnorodną gałęzią architektury wielkopowierzchniowej. Istnieją biura, które specjalizują się szczególnie właśnie w projektowaniu hal magazynowych – zarówno niskiego, jak i wysokiego składowania. Taka specjalizacja gwarantuje inwestorowi, że w zamawianym przez niego projekcie, znajdą się rzeczywiście najnowocześniejsze rozwiązania dla powierzchni przeznaczonych na składowanie jego towarów.
Wielkie hale magazynowe w których mieszczą się nowoczesne centra logistyczne, muszą też posiadać strefy pickingu. Bardzo ważne jest umieszczenie tych stref w projekcie i nie tylko określenie odpowiedniej wielkości, ale też uwzględnienie dróg dojazdowych dla wózków i dostępu dla pracowników. Od tego zależy nie tylko późniejszy komfort pracy pickerów, ale też terminowość przygotowywania i wysyłki zamówień. Idąc dalej – od odpowiedniego zaprojektowania hali zależy przyszły wizerunek i funkcjonowanie firmy.
Magazyny wysokiego i niskiego składowania
Inwestorzy zamawiający projekty hal magazynowych mają różne potrzeby nie tylko w zakresie dostosowania magazynu do rodzaju przechowywanych towarów, ale też do wielkości planowanych zapasów.
Małe magazyny dla firm handlowych to powierzchnie o wielkości co najmniej 500 m2. Wysokość składowania wynosi od 5,4 do 7,2 m. Magazyny halowe o podobnym przeznaczeniu, to wysokość nawet do 12 m. To wciąż jeszcze nie są magazyny wysokiego składowania, ponieważ w takich magazynach wysokość może wynosić nawet do 45 metrów. Znacznie powiększa to powierzchnię użytkową magazynu. Tak ogromne powierzchnie przewidziane są dla magazynów zapewniających ciągłość dostaw towarów do wielu firm.
W magazynach wysokiego składowania, wraz z bryłą budynku projektuje się również regały. Ich słupy stanowią bowiem wsporniki i są elementem konstrukcyjnym całości. Już na etapie projektu budynku powstaje również ramowy plan zagospodarowania powierzchni. Dlatego tak ważne jest projektowanie hal magazynowych, zwłaszcza hal wysokiego składowania, z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań informatycznych umożliwiających wizualizację projektu jeszcze przed rozpoczęciem realizacji budowy.
Dzięki wizualizacjom 3D łatwiej jest ustalić z klientem, czy projekt na pewno spełnia jego oczekiwania i jest dostosowany do potrzeb.