Porady

Własny ogródek warzywny – gdzie go zakładać?

Własny ogródek warzywny – gdzie go zakładać

Aby mieć własny ogródek warzywny nie trzeba mieć duże przestrzeni wokół domu. Miejsca wystarczy naprawdę niewiele. Należy jednak zapewnić właściwe warunki, aby warzywa rozwijały się prawidłowo i dawały plony.

Jak zaplanować ogródek warzywny

Na każdej ogrodowej powierzchni – małej i dużej – można wygospodarować trochę miejsca na kilka ogrodowych grządek pod własne zdrowe warzywa, lub aromatyczne zioła. Zanim jednak odmierzymy kawałek gruntu i zaczniemy go przekopywać, powinniśmy starannie zaplanować nasz przyszły ogródek.

Warzywa posadzone w niewłaściwym miejscu , nieprawidłowa aranżacja warzywnego ogródka sprawią, że cała praca i nadzieje na własne zdrowe jarzyny, pójdą na marne.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę projektując ogród z miejscem na grządki warzywne? Oczywiście nie tylko wielkość poletka, ale też wewnętrzną organizację, jaką będzie miał nasz ogródek warzywny, odpowiedni dobór roślin rosnących w sąsiedztwie oraz usytuowanie grządek warzywnych względem reszty ogrodu i kierunków

Najlepiej jest po prostu rozplanować i narysować wszystko na zwykłej kartce. Na spokojnie dokładnie określimy jego rozmiary i położenie, Optymalnie zaplanujemy wielkość grządek tak, aby dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń

Gdzie umieścić ogródek warzywny

Powierzchnia warzywniaka, to jedna z dwóch najważniejszych kwestii, jakie powinny być brane przy jego organizacji. Przy określeniu powierzchni liczą się oczywiście najbardziej nasze potrzeby i wielkość ogrodu, w którym będzie się mieścił warzywniak. Jeśli lubimy świeże, ekologiczne warzywa i mamy dzieci, nasze potrzeby mogą być spore. Pamiętajmy jednak, że im większy warzywniak, tym więcej pracy przy jego pielęgnacji i więcej czasu potrzebnego, aby wydobyć z niego to, co najlepsze.

Optymalną powierzchnią ogródka warzywnego będzie 30-50 metrów kwadratowych, które nie wycisną z nas wszystkich sił, a w znacznym stopniu zaopatrzą naszą rodzinę w zdrowe warzywa i zioła.

Drugą istotną kwestią jest zadbanie o to, by ogródek warzywny był odpowiednio usytuowany. Przede wszystkim chodzi o odpowiednie nasłonecznienie miejsca, gdzie będą rosły nasze warzywa.

Jeśli w naszym ogrodzie rosną drzewa, pamiętajmy, ze nie będą one dobrym sąsiedztwem dla warzyw i ziół. Zasłonią słońce, ale też będą „podkradać” warzywom cenne składniki mineralne i wodę z gleby

W miarę możliwości trzymajmy nasze warzywa z dala od ulicy. Jeśli to jedyne miejsce, akie możemy poświęcić na ogródek warzywny, lepiej z niego zrezygnować. Warzywa z dodatkiem metali ciężkich pochłanianych ze spalin, nie są zdrowe – mówiąc oględnie.

Kiedy już wiemy, gdzie będą rosły nasze warzywa i zioła, czas na rozplanowanie wielkości i kształtu grządek. Najpopularniejsza i najefektywniejsza jest uprawa rzędowa, gdzie grządki liczące po kilka rzędów warzyw i ziół oddzielone są od siebie ścieżkami. Pozwala to na hodowanie obok siebie tych roślin, które mają na siebie nawzajem dobry wpływ. Jednocześnie ogranicza przenoszenie się chorób.

Similar Posts