Własny ogródek warzywny – gdzie go zakładać?

Aby mieć własny ogródek warzywny nie trzeba mieć duże przestrzeni wokół domu. Miejsca wystarczy naprawdę niewiele. Należy jednak zapewnić właściwe warunki, aby warzywa rozwijały się prawidłowo i dawały plony.

Jak zaplanować ogródek warzywny

Na każdej ogrodowej powierzchni – małej i dużej – można wygospodarować trochę miejsca na kilka ogrodowych grządek pod własne zdrowe warzywa, lub aromatyczne zioła. Zanim jednak odmierzymy kawałek gruntu i zaczniemy go przekopywać, powinniśmy starannie zaplanować nasz przyszły ogródek.

Warzywa posadzone w niewłaściwym miejscu , nieprawidłowa aranżacja warzywnego ogródka sprawią, że cała praca i nadzieje na własne zdrowe jarzyny, pójdą na marne.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę projektując ogród z miejscem na grządki warzywne? Oczywiście nie tylko wielkość poletka, ale też wewnętrzną organizację, jaką będzie miał nasz ogródek warzywny, odpowiedni dobór roślin rosnących w sąsiedztwie oraz usytuowanie grządek warzywnych względem reszty ogrodu i kierunków

Najlepiej jest po prostu rozplanować i narysować wszystko na zwykłej kartce. Na spokojnie dokładnie określimy jego rozmiary i położenie, Optymalnie zaplanujemy wielkość grządek tak, aby dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń

Gdzie umieścić ogródek warzywny

Powierzchnia warzywniaka, to jedna z dwóch najważniejszych kwestii, jakie powinny być brane przy jego organizacji. Przy określeniu powierzchni liczą się oczywiście najbardziej nasze potrzeby i wielkość ogrodu, w którym będzie się mieścił warzywniak. Jeśli lubimy świeże, ekologiczne warzywa i mamy dzieci, nasze potrzeby mogą być spore. Pamiętajmy jednak, że im większy warzywniak, tym więcej pracy przy jego pielęgnacji i więcej czasu potrzebnego, aby wydobyć z niego to, co najlepsze.

Optymalną powierzchnią ogródka warzywnego będzie 30-50 metrów kwadratowych, które nie wycisną z nas wszystkich sił, a w znacznym stopniu zaopatrzą naszą rodzinę w zdrowe warzywa i zioła.

Drugą istotną kwestią jest zadbanie o to, by ogródek warzywny był odpowiednio usytuowany. Przede wszystkim chodzi o odpowiednie nasłonecznienie miejsca, gdzie będą rosły nasze warzywa.

Jeśli w naszym ogrodzie rosną drzewa, pamiętajmy, ze nie będą one dobrym sąsiedztwem dla warzyw i ziół. Zasłonią słońce, ale też będą „podkradać” warzywom cenne składniki mineralne i wodę z gleby

W miarę możliwości trzymajmy nasze warzywa z dala od ulicy. Jeśli to jedyne miejsce, akie możemy poświęcić na ogródek warzywny, lepiej z niego zrezygnować. Warzywa z dodatkiem metali ciężkich pochłanianych ze spalin, nie są zdrowe – mówiąc oględnie.

Kiedy już wiemy, gdzie będą rosły nasze warzywa i zioła, czas na rozplanowanie wielkości i kształtu grządek. Najpopularniejsza i najefektywniejsza jest uprawa rzędowa, gdzie grządki liczące po kilka rzędów warzyw i ziół oddzielone są od siebie ścieżkami. Pozwala to na hodowanie obok siebie tych roślin, które mają na siebie nawzajem dobry wpływ. Jednocześnie ogranicza przenoszenie się chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *