Kiedy hale stalowe pojawiły się na rynku, były traktowane głównie jako rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w konkretnych przedsięwzięciach biznesowych. Z pomocą konstrukcji stalowych budowano więc głównie różnego rodzaju magazyny i hangary. Jednakże na przestrzeni lat niewątpliwe zalety budownictwa stalowego sprawiły, że obecnie z powodzeniem wykorzystuje się je również w konstruowaniu innych obiektów reprezentujących różnorodne gałęzie gospodarki oraz branże.
Uniwersalność hal stalowych i ich zastosowanie
Podstawowym argumentem, który przemawia do inwestorów, jest rzecz jasna aspekt finansowy. Hale stalowe są tańsze w budowie niezależnie czy mamy na myśli projekt, czy materiały. Ponadto ich budowa przebiega szybciej i wymaga mniejszego nakładu pracy z racji modułowych rozwiązań. A mniej pracy oznacza również mniej ewentualnych błędów.
Wstępnie prefabrykowane elementy połączone w zestawy dostarczane są bezpośrednio na plac budowy, gdzie nie wymagają już spawania ani cięcia co znacząco przyspiesza cały proces. W ten sposób przygotowywane są zarówno elementy szkieletu hali stalowej, jak i np. obudowy ścian. W takiej sytuacji dłużej trwają tylko prace związane z przygotowaniem fundamentów czy posadzek. Jednak nawet wliczając te działania całość budowy, trwa ona w tym przypadku znacznie krócej, niż kiedy mamy do czynienia z halą budowaną w sposób tradycyjny, czyli halą murowaną.
Jednak to nie wszystko
Inwestorzy doceniają również to, że tego typu obiekt jest tańszy w eksploatacji i bieżącym utrzymaniu, a to już są oszczędności liczone w latach. Ponadto, jeśli zaistnieje potrzeba zmiany przeznaczenia hali stalowej, to można ją łatwo modyfikować. Tak więc dobrze zaprojektowana hala przemysłowa może w przyszłości z powodzeniem stać się magazynem dla branży logistycznej, halą produkcyjną czy zostać zmieniona w ujeżdżalnie. Co ważne można przeprowadzić taką zmianę bez poważnych nakładów finansowych i zaawansowanych prac budowlanych. To przemawia do wyobraźni szczególnie w tak dynamicznych czasach, jak obecne. Hala stalowa ma wszystkie zalety hali murowanej, jednak jest pozbawiona jej wad. I to stanowi klucz do jej popularności nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie.
Czy jeden inwestor jest lepszy niż wielu?
Bez wątpienia tak. Jeden inwestor oznacza, że halą stalową od projektu, przez produkcję komponentów, na montażu kończąc, zajmuje się jedna firma. To właściwie eliminuje możliwość zaistnienia opóźnień, które najczęściej wynikają z poślizgów na linii dostawca – wykonawca. W tym przypadku kiedy wszystko dzieje się w obrębie jednego przedsiębiorstwa będącego generalnym wykonawcą terminy można wyznaczyć bardzo precyzyjnie i dzięki temu hala zostaje oddana w zaplanowanym czasie.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że kontakt z jedną firmą jest znacznie prostszy niż z kilkoma lub w skrajnym przypadku kilkunastoma podmiotami odpowiedzialnymi za poszczególne elementy procesu wykonania hali stalowej. To zmniejsza ilość czasu przeznaczonego na przedsięwzięcie po stronie inwestora i eliminuje niepotrzebny stres. Na szczęście na rynku znaleźć można specjalistów, którzy są w stanie wybudować nam halę stalową o przysłowiowego A do Z. Jedną z nich jest szwedzka firma Borga, która od ponad 40 lat wykonuje hale stalowe na terenie całej Europy. To bez wątpienia partner, któremu można zaufać.