Produkt ten to środek, którego zadaniem jest izolacja od wody. Główny składnik tej substancji stanowi asfalt ponaftowy. Oprócz tego w składzie można znaleźć środki emulgujące i obniżające temperaturę zamarzania wody oraz inhibitory korozji. Jest jedną z lepszych form ochrony przed wodą oraz bardzo łatwo się go stosuje. Oprócz tego substancja ta jest też niezwykle przystępna cenowo.
Do czego służy dysperbit?
Właściwość izolacji przed wodą znajduje swoje zastosowanie głównie przy budowie domów. Dysperbit wykorzystuje się na początku podczas stawiania fundamentów oraz na końcu kiedy kładziony jest dach. W ten sposób zabezpiecza się budynek przed deszczem i wodą gruntową. Na tym jednak możliwe scenariusze do zastosowania tej substancji się nie kończą. Hydroizolacja, jaką charakteryzuje się dysperbit znajdzie zastosowanie również przy wykonywaniu izolacji wodnych w kuchni, łazience czy pralni. Oprócz tego świetnie sprawdzi się przy poziomej i pionowej izolacji ścian budynku. Inną przydatną właściwością tej substancji jest również antykorozyjność. Dzięki temu produkt ten można z powodzeniem używać do izolacji metalowych elementów konstrukcji. Natomiast produkt zmieszany z wodą w proporcjach jeden do jednego świetnie sprawdza się wewnątrz budynku np. do gruntowania posadzki.
Jak stosować?
Łatwość w użyciu tego produktu jest, obok jego wszechstronności, jedną z głównych zalet i powodów, dla których ludzie tak chętnie po niego sięgają. By właściwie użyć tą substancję, wystarczy nanieść ją gęstym pędzlem lub pacą na wybraną powierzchnię. Warstwa powinna mieć około 1 milimetr grubości. Następnie trzeba poczekać chwilę, aż produkt wyschnie i zmieni kolor na czarny. Wtedy można nanieść kolejną warstwę o tej samej grubości. Zaraz po naniesieniu ostatniej warstwy powłokę hydroizolacyjną należy wzmocnić, używając do tego posypki dachowej. W bardzo podobny sposób należy zabezpieczyć wszelkie wystające ponad dach zakończenia instalacji wentylacyjnej. Substancją tą należy również pokryć wszystkie powierzchnie znajdujące się do wysokości ok. 10 cm ponad płaszczyzną dachową. Ważne jest, by wszelkie prace prowadzić w czasie wystąpienia sprzyjających warunków atmosferycznych. Rozumie się przez to temperaturę, która nie przekracza 10 ºC. Prac zewnętrznych nie powinno się również prowadzić podczas opadów deszczu. Dopiero kiedy masa wyschnie, można mieć pewność, że nabrała pełni swoich właściwości, a warstwa hydroizolacyjna stanie się odporna na działania wszelkich niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym temperatury w zakresie od -30º do 100 ºC.
Dlaczego właśnie dysperbit?
Produkt ten jest bardzo wydajny. Jego zużycie wynosi 0,8-1,1 kg na m2. Nie wymaga również dodatkowej obróbki przed użyciem jak np. smoła, którą trzeba podgrzać przed naniesieniem. Dysperbit nadaje się do użycia już w momencie otwarcia pojemnika. Jedyne, o czym należy pamiętać to, żeby nie przechowywać niewykorzystanego lub gotowego do użycia dysperbitu w zbyt niskiej temperaturze. Jest to niezwykle ważne, ponieważ preparat zawiera wodę. Kiedy ta zamarznie, może to doprowadzić do gwałtownego pogorszenia się właściwości masy. Jeśli chodzi o ceny produktu, to wahają się one od 60 zł do 80 zł za 20 kilogramów. Jedno takie opakowanie pozwala pokryć średnio aż 22 m2 powierzchni płaskiej. Istnieje oczywiście możliwość zakupu opakowań o innej gramaturze. Najczęściej spotykane to 10 i 20 kilogramów, ale równie popularne są również produkty o pojemności 5 i 25 kilogramów.