Porady

Podnośniki przegubowe – niezbędny sprzęt w branży budowlanej i remontowej

Podnośniki przegubowe – niezbędny sprzęt w branży budowlanej i remontowej

Prace budowlane i remontowe potrafią być problematyczne, zwłaszcza gdy konieczne jest przeprowadzenie ich na znacznych wysokościach. Z tego powodu firmy z tej branży dysponują zwykle skomplikowanymi sprzętami. Wśród nich warto wyróżnić podnośniki przegubowe. Do czego wykorzystuje się je w budownictwie i remontach?

Montaż instalacji a podnośniki przegubowe

Instalacje doprowadzające media czy zapewniające oświetlenie zwykle prowadzone są w suficie lub ścianach. W przypadku wysokich hal przemysłowych umieszczenie ich w odpowiednim miejscu bez podnośnika przegubowego bywa problematyczne. Urządzenie to wynosi pracowników na dużą wysokość, gdzie przeprowadzają oni montaż.

Podnośnik przegubowy a naprawy

W trakcie remontu często konieczne jest przeprowadzenie napraw. Mowa tu zarówno o instalacjach, jak i elementach ścian czy konstrukcji. W tym celu warto zastosować podnośnik przegubowy, który pomoże dostać się na odpowiednią wysokość pracownikom wraz ze sprzętem i niezbędnymi materiałami. Sprawdzi się zarówno w budynku, jak i poza nim, bez względu na warunki pogodowe.

Podnośnik przegubowy składa się ze specjalnego ramienia i kosza. Pozwala on na wyniesienie pracowników nie tylko w górę, lecz także na kilka lub kilkanaście metrów do przodu. To bardzo korzystna cecha w sytuacji, gdy pojazd nie ma możliwości podjechania bezpośrednio pod punkt, w którym będą wykonywane prace – mówi specjalista z firmy Gizo oferującej podnośniki przegubowe i inne zwyżki.

Podnośnik przegubowy do prac przy elewacji

Podnośnik przegubowy jest nieocenioną pomocą w trakcie prac dotyczących naprawy lub tworzenia elewacji. Mowa tu zarówno o pokrywaniu jej specjalną, kolorową powłoką, jak i rekonstrukcjach. Często urządzenie tego typu jest wykorzystywane podczas drobnych napraw, np. zdobień na kamienicach czy pokryć dachowych znajdujących się nad wejściem do klatki czy górnymi oknami. Wówczas nie ma konieczności rozkładania całego rusztowania, co wymaga udziału specjalisty dysponującego odpowiednimi uprawnieniami.

Podnośniki przegubowe w trakcie budowy

Żółte podnośniki przegubowe

W trakcie budowy podnośniki przegubowe mogą ułatwiać transportowanie narzędzi i lżejszych przedmiotów do pracowników znajdujących się na wysokościach. Przydają się także do prac z zewnętrznej strony budynku, dzięki czemu nie trzeba montować całego rusztowania. Podnośniki są znacznie bardziej mobilne, dlatego sprawdzą się np. w trakcie kładzenia przewodów na całej długości ściany. Nie zastępują one dźwigów, ale zwiększają komfort i bezpieczeństwo prac na wysokościach.

Podnośniki przegubowe wewnątrz i na zewnątrz budynku

Podnośniki przegubowe mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wszystko zależy jednak od zastosowanego napędu. W środku można bowiem używać tylko modeli zasilanych energią elektryczną lub tych, które mają specjalne filtry. Modele spalinowe sprawdzą się natomiast poza budynkiem. Wybór odpowiedniego wariantu zawsze powinien więc zależeć od tego, gdzie mają być prowadzone prace. W sytuacji, gdy pojazd ma znajdować się zarówno w budynku, jak i poza nim, najlepiej sprawdzi się model elektryczny lub spalinowy z odpowiednim filtrem.

Similar Posts