Budowa

Płyty EPS – wady i zalety materiału

Płyty EPS – wady i zalety materiału

Płyty z polistyrenu ekspandowanego, oznaczanego w skrócie jako EPS, są znane w budownictwie od lat. Mimo że proces produkcji jest stale ulepszany i coraz to nowe typy tego materiału pojawiają się na rynku, oprócz oczywistych zalet, styropian ten ma także wady. Wynikają one z ograniczeń samego materiału i jego właściwości fizyko-chemicznych. Zdarza się też, że w wyniku domieszek przejmuje tak plusy, jak i mankamenty dodatków.

Zalety EPS

Z racji tego, że 98% objętości styropianu EPS to powietrze, materiał ten jest niezwykle lekki. Dzięki temu nie obciąża konstrukcji, a ponadto łatwo nim manewrować na placu budowy. Dzięki swojej strukturze może być docinany i obrabiany bardzo prostymi narzędziami. Powyższe cechy sprawiają, że prace z jego wykorzystaniem wykonuje się bardzo szybko, dzięki czemu można oszczędzić koszty wynajmowania ekipy montażowej. Jako materiał niemający negatywnego wpływu na zdrowie, nie wymaga od wykonawcy konieczności inwestowania w specjalną odzież roboczo-ochronną.

Polistyren ekstrudowany nie jest materiałem atrakcyjnym dla grzybów i pleśni, a cecha ta powiązana jest dodatkowo z jego wysoką odpornością na zawilgocenie. W niektórych wypadkach i rodzajach produkt jest całkowicie odporny na wodę. W stosunku do swoich zalet jest jednym z najtańszych materiałów izolacyjnych na rynku. Mimo że ma niską klasę reakcji na ogień, jest tworzywem samogasnącym i po ograniczeniu jego kontaktu z ogniem natychmiast wygasa. Bardzo ważną cechą pozytywną styropianu jest to, że właściwości, którymi się odznacza, pozostają niezmienione podczas eksploatacji. Materiał ten nie gnije, nie butwieje i jest odporny na działanie promieniowania UV, chociaż nie zaleca się eksponowania go na słońce dłużej niż przez kilka miesięcy.

Styropian EPS łatwo poddaje się mieszaniu z innymi pierwiastkami – jak choćby grafit. Stworzone za pomocą dokładania domieszek grafenu płyty charakteryzują się jeszcze lepszymi parametrami izolacji cieplnej, niż ich biali kuzyni. Wystarczy spojrzeć na właściwości płyt fasadowych EPS 031 Fasada Grafit, by stwierdzić, że jest to styropian wysokiej klasy do specjalnych zadań termoizolacyjnych. Dzięki wyspecjalizowanym procesom produkcji płyty EPS doskonale „trzymają” wymiar i zapewniają powtarzalność układania ociepleń bez konieczności ich częstej korekcji.

Wady polistyrenu ekspandowanego

Bardzo często negatywne opinie dotyczące styropianu nie są wynikiem wad samego materiału, ale złego wykonywania izolacji za jego pomocą. Złe dobranie kleju lub nieoczyszczenie powierzchni izolowanych powoduje odpadanie płyt, ale nie ma to związku z ich specyfikacją. Długi czas borykano się ze złą opinią dotyczącą szarych płyt styropianu grafitowego, po czym okazało się, że zazwyczaj wynikało to ze zbyt słabej jakości kleju, nieprzeznaczonego do tego typu płyt. Podobnie uporano się z zarzutem, jakoby płyty nie nadawały się do ociepleń ścian zewnętrznych. Po rozpatrzeniu wszystkich tych spraw wyszło na jaw, że przeważnie ocieplano ściany nasłonecznione, bez zastosowania odpowiedniego zacienienia, a ciemne płyty grafitowe są bardzo reakcyjne w stosunku do światła słonecznego. Czy jako wadę można zasądzać to, że płyty wymagają bardzo dokładnej obróbki? Raczej nie. Podobnie trzeba się rozprawić z mitem, jakoby styropian powodował zawilgocenie i zbieranie się wody pod warstwą izolacji. Jeżeli występują takie sytuacje, jest to z reguły winą złej wentylacji pomieszczeń, bowiem ściany ocieplane styropianem odprowadzają bez problemu nawet 97% wilgoci z mieszkania.

Dojść trzeba raczej do wniosku, że styropian jest materiałem przewidzianym do większości termoizolacji w budownictwie, ale oczywiście nie wszystkich. Są inne materiały, których używa się tam, gdzie płyty styropianowe się nie sprawdzą i tak należy ten materiał traktować – jako bardzo dobrą izolację, w przewidzianych przez producentów zastosowaniach.

Ważną rzeczą jest również zaopatrywanie się w produkty styropianowe u doświadczonych i sprawdzonych dostawców, którzy oferują produkty najlepszej jakości w atrakcyjnych cenach. Solidny sklep jest gwarancją spokoju inwestora i pewności, że płaci się za produkt pełnowartościowy i profesjonalną obsługę nie tylko przed zakupem, ale również po dokonaniu transakcji. Takim dostawcą jest właściciel sklepu internetowego Styropianonline.pl, w którym znaleźć można styropian EPS, XPS oraz płyty PIR w atrakcyjnych cenach i w stałej dostępności. Warto zapoznać się z całą ofertą klikając w poniższy link.

Link do sklepu -> https://styropianonline.pl/

Similar Posts