Budowa

Dachówki ceramiczne – co warto o nich wiedzieć?

Dachówki ceramiczne – co warto o nich wiedzieć?

Odpowiednio dobrane pokrycie umożliwia zabezpieczenie konstrukcji dachu. Ma też znaczenie dla ostatecznego wyglądu budynku jako całości. Czym najlepiej pokryć dach, by był trwały i estetyczny?

Warto wybierać takie materiały, które łączą w sobie wytrzymałość na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne oraz wysoką estetykę. Doskonałym przykładem są dachówki ceramiczne. Czym się one wyróżniają? Co warto wiedzieć na temat tego produktu?

Najważniejsze zalety dachówek ceramicznych – co je wyróżnia?

Dachówki ceramiczne znane i cenione są od setek lat. Dlaczego? Ponieważ są materiałem wysoce odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Jest to ważne także podczas montażu, kiedy przypadkowo może na nie spaść jakieś masywne narzędzie. Fakt ten ma jednak największe znaczenie podczas nagłych porywów wiatru, które mogą nieść przeróżne, nawet bardzo duże i ciężkie przedmioty. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dachówka ceramiczna jest stosunkowo ciężka w porównaniu z innymi materiałami wykorzystywanymi do krycia dachu. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko tego, że zostanie zerwana w czasie wichury. Z uwagi na sposób produkcji (dachówki wypalane są w temperaturze bliskiej 1000°C), są one również odporne na działanie promieniowania słonecznego, a także na bardzo niską temperaturę. Ich ogromną zaletą jest również niska nasiąkliwość. Co ciekawe, szacuje się, że wysokiej klasy dachówki ceramiczne mogą wytrzymać nawet setki lat w dobrym stanie. Ponadto modele glazurowane, czyli te o bardzo gładkiej powierzchni, są wysoce odporne na osadzanie się zanieczyszczeń czy zarastanie mchem. To sprawia, że są one stosunkowo łatwe w utrzymaniu w czystości.

Wskazuje się również, że pokrycie dachu wykonane z dachówki ceramicznej to większy komfort przebywania w domu – zapewnia lepszą akustykę pomieszczeń niż pokrycie z innych materiałów. Zastosowanie pokrycia ceramicznego pozwala także na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz obiektu, oczywiście w połączeniu z dobrze wykonaną izolacją cieplną.

Wysoka estetyka pokrycia dachowego – jaką dachówkę wybrać, aby pasowała do domu?

Dachówka ceramiczna to produkt silnie kojarzony z klasycznym budownictwem. Często można ją zobaczyć na obiektach zabytkowych, w tym sakralnych. Jednak bardzo chętnie stosuje się ją również w budownictwie jednorodzinnym. Jeżeli chcesz, aby twój dom nabrał klasycznego, rustykalnego stylu, wybierz dachówki, które mają charakterystyczną, nieco chropowatą powierzchnię (serie produktów rustykalnych). Szczególnie ciekawie w takiej stylistyce prezentują się tak zwane esówki, które mają falisty kształt.

Ceramiczne dachówki mogą być też wykorzystywane w nowoczesnych projektach. Dużą popularnością cieszą się uniwersalne dachówki renesansowe (które mają falisty kształt) oraz dachówki płaskie.

Similar Posts