Współczesna aranżacja wnętrz coraz częściej stawia nowoczesne produkty i technologie, które w wielu sytuacjach ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Dobrym tego przykładem są lustra ze zintegrowanym podświetlenie w technologii LED. Decyduje się na nie sporo osób, dostrzegając ich olbrzymie zalety.
Czy rzeczywiście takie rozwiązania są korzystne? Jakie są największe korzyści, a jakie mankamenty? Gdzie zawiesić takie zwierciadła? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Praktyczne lustro LED – jak działa?
Lustra LED to zwierciadła o wysokim stopniu funkcjonalności. Oprócz tego, że zapewniają taflę dopasowaną do konkretnych potrzeb użytkowników oraz charakteru wnętrza, wyróżniają się ciekawym designem, wpisującym się w wiele modnych aranżacji – od nurtów minimalistycznych i nowoczesnych, po klasyczne i vintage. Wystarczy tylko zdecydować się na odpowiedni kształt i ramę. Lustra LED to jednak znacznie więcej. To zintegrowane oświetlenie, które ułatwia korzystanie z produktu, bez konieczności instalowania dodatkowych źródeł światła.
Lustra LED występują w dwóch wariantach – w zależności od sposobu zamontowania oświetlenia. Do dyspozycji użytkowników są zatem lustra:
- frontlight – światło wydobywa się przez wypiaskowane fragmenty lustra (np. ramki, pasy, okręgi),
- backlight – podświetlenie montowane jest z tyłu lustra, np. w formie taśmy LED na krawędziach, co daje delikatne i rozproszone światło o sporych walorach estetycznych.
Wybór rozwiązania zależy zatem od miejsca montażu oraz tego, do jakich celów dane zwierciadło ma być na co dzień używane.
Lustra LED w domu – gdzie je zawiesić?
Lustra typu frontlight, dostępne choćby na: LED-Lustra.pl, to idealne produkty do wykonywania nawet bardzo precyzyjnych czynności, wymagających mocniejszego strumienia światła. Chętnie montuje się je nad umywalką w łazience (modele odporne na zalanie wodą i wysoką wilgotność powietrza). Przydają się w garderobach czy przedpokojach, gdzie dobiera się elementy garderoby, co wymaga odpowiedniego poziomu doświetlenia strefy przed lustrem.
Efektowne zwierciadła backlight zazwyczaj mają bardziej ozdobny charakter, choć również potrafią pełnić praktyczne funkcje we wnętrzach. Idealnie sprawdzają się jako dodatkowe lustro w sypialni czy przedpokoju. Z ich pomocą da się optycznie powiększyć salon lub inne pomieszczenie o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym.
Jakie są zalety i ograniczenia luster ledowych?
Dlaczego warto zdecydować się na nowoczesne lustra LED? Ich największą zaletą jest olbrzymia funkcjonalność. Uzyskuje się odpowiednio doświetloną taflę – bez cieni i odbłysków światła, co ułatwia wykonywanie rozmaitych zabiegów czy dobieranie stroju. Produkty LED występują w wielu wariantach, dzięki czemu można uzyskać neutralne światło, o wysokim współczynniku oddawania barw, ale też delikatne i ciepłe podświetlenie. Co więcej, takie rozwiązania są niezmiernie energooszczędne i wyróżniają się żywotnością. Dzięki temu zmniejsza się wysokość domowych rachunków, przy zachowaniu optymalnego poziomu oświetlenia danej przestrzeni, bez konieczności instalowania dodatkowych lamp (np. kinkietów na ścianie). Wiele modeli posiada także dodatkowe funkcjonalności, jak ekrany dotykowe, radio czy warstwa zmniejszająca zaparowywanie lustra np. podczas kąpieli.
Nie można zapominać o tym, że lustra LED wyróżniają się ciekawymi walorami estetycznymi. Świetnie sprawdzają się pomieszczeniach nowoczesnych, choć da się je zamontować też w innych miejscach. Wpisują się w całościowe aranżacje – zdobią, dopełniają przestrzeń, wprowadzają do niej więcej światła.
Czy tego typu produkty mają mankamenty? Trzeba zwrócić uwagę na ich nieco wyższą cenę oraz konieczność podłączenia instalacji oświetleniowej. Nie zapominajmy o tym, że nawet przy zastosowaniu produktów najwyższej trwałości, uszkodzenie oświetlenia zintegrowanego najczęściej oznacza konieczność wymiany całego zwierciadła.
Modne wnętrza z efektownymi lustrami ledowymi – podsumowanie
Nowoczesne lustra LED zyskują na popularności jako praktyczne rozwiązania do różnych domowych wnętrz. Warto im się przyjrzeć i sprawdzić, czy nie sprawdzą się także w naszych przestrzeniach.
Artykuł sponsorowany.