Porady

Czym się kierować, wybierając kostkę brukową?

Czym się kierować, wybierając kostkę brukową?

Kostka brukowa stanowi nieodłączny element krajobrazu posesji. Z jednej strony wpływa na ukształtowanie ogrodu, z drugiej strony znacząco poprawia funkcjonalność otoczenia domu. Wybierając konkretny jej rodzaj, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość materiału, lecz nie można zapominać także o swoich własnych preferencjach.

Wysoka jakość na długie lata

Zakup kostki brukowej to inwestycja nie na kilka sezonów, lecz na wiele lat. Należy więc zwrócić uwagę na wysoką jakość, która zapewnia dużą trwałość. Kostka brukowa narażona jest na liczne uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, jakimi są:

  • niskie temperatury,

  • promieniowanie słoneczne,

  • grad,

  • opady kwaśnych deszczów.

Dobre jakości materiał nawet po kilku latach użytkowania będzie wyglądał efektownie i doda posesji elegancji. Niemniej jednak są i kostki, które po paru sezonach będą nadawały się wyłącznie do wymiany, na przykład ze względu na liczne uszkodzenia. Dlatego też, wybierając konkretny model, kierujmy się przede wszystkim rekomendacjami oraz renomą producenta. Wydaje się, że kostki brukowe różnią się jedynie wyglądem, jednak ważnym aspektem jest także jakość.

Praktyczność i względy estetyczne

Każdy z nas ma zupełnie inny gust, przez co nieco inaczej wyobraża sobie wygląd podjazdu czy ścieżek w ogrodzie. Obecnie producenci przygotowali dla swoich klientów różnorodną ofertę, dzięki czemu bez względu na preferencje z pewnością znajdziemy idealne rozwiązanie. Niemniej jednak zwróćmy uwagę także na praktyczność poszczególnych. Dobrym przykładem jest zastosowanie jasnej kostki brukowej na podjeździe. Pięknie prezentuje się ona jedynie w ciągu pierwszych kilku sezonów, natomiast później bardzo trudno ją doczyścić. Z tego też powodu lepszym rozwiązaniem będzie ciemniejsza kostka brukowa w miejscu, które narażone jest na znacznie większe zabrudzenia. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że tego rodzaju kostka również może prezentować się bardzo efektownie, a do tego jest łatwiejsza w utrzymaniu.

Rekomendacje producentów

Wybierając kostkę brukową, powinniśmy kierować się także rekomendacjami producentów. Dotyczą one w przeważającej mierze miejsc, w których dany rodzaj materiału można zastosować. Inna bowiem kostka brukowa nadaje się do wyłożenia często uczęszczanych parkingów, inna do wyłożenia ścieżek spacerowych w ogrodzie. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku, gdy wybieramy kostkę brukową na podjazdy, drogi czy wspomniane parkingi. Jednocześnie materiały wytrzymalsze będą miały wyższą cenę, która zwykle nie jest czynnikiem obojętnym dla inwestora. Pamiętajmy jednak, że taki zakup to inwestycja na lata, zatem nie warto oszczędzać, wybierając tańsze, ale też często mniej praktyczne rozwiązania.

Similar Posts