Parowanie okien w domu jest często mylnie kojarzone z wadami technicznymi wynikającymi ze złego stanu stolarki okiennej lub błędów montażowych. Przyczyny tego stanu rzeczy bywają jednak najczęściej prozaiczne i związane z naturalnymi procesami fizykochemicznymi zachodzącymi w otoczeniu. Wcale nie oznacza to, że musimy pogodzić się z zaciekami powstającymi na zawilgoconych szybach. Co zrobić, żeby okna nie parowały? Poniżej przedstawiamy proste, a zarazem skuteczne sposoby na pozbycie się tego problemu.
Jaki jest powód zaparowanych okien?
Parujące okna w mieszkaniu są najczęściej spowodowane dużą różnicą między temperaturą panującą na zewnątrz i wewnątrz domu. Efekt ten wzmaga się dodatkowo przy wysokim stopniu wilgotności powietrza oraz niewłaściwej wentylacji pomieszczeń.
Parowanie okien od wewnątrz
Okna parują od wewnątrz przeważnie w sezonie jesienno-zimowym. Wówczas temperatura na zewnątrz jest niska, w przeciwieństwie do ocieplonego wnętrza mieszkania. Ciepłe, wilgotne powietrze próbując opuścić pomieszczenie, napotyka na przeszkodę w postaci zimnej tafli szyby. Różnica temperatur powoduje skraplanie się pary wodnej i parowanie okna od wewnątrz. Czynniki wpływające na zwiększenie wilgotności powietrza w domu takie jak gotowanie, suszenie prania czy kąpiele wzmagają intensywność parowania okien w danym pomieszczeniu.
Parowanie okien od zewnątrz
Okno paruje od zewnątrz z powodu skraplającego się powietrza. Zjawisko to ma najczęściej miejsce wiosną, kiedy ciepłe powietrze z roślin, gleby czy pobliskich zbiorników wodnych paruje, a następnie wieczorową porą ochładza się i kondensuje na powierzchni okien. Problem dotyczy głównie estetyki – parujące okno dachowe, na którym utrzyma się część kropli wody, będzie wymagać czyszczenia powstałych w ten sposób zacieków.
Parowanie okien między szybami
Wcześniejsze przyczyny parowania okien były zjawiskiem naturalnym. Kiedy jednak okna parują między szybami, powodem prawdopodobnie jest ich nieszczelność, co ma często miejsce w przypadku starej, drewnianej stolarki okiennej. Jednak wewnętrzna przestrzeń nowoczesnych okien z zespolonymi pakietami szybowymi jest wypełniona gazem szlachetnym chroniącym przed parowaniem. Jeśli więc na wewnętrznej powierzchni szyb pojawiają się krople, oznacza to, że gaz ten się ulatnia, a okna są nieszczelne.
Co ma do tego współczynnik przenikania ciepła?
Współczynnik przenikania ciepła okna określa zdolność przenikania ciepła przez okno. Standardy prawne wymagają stosowania rozwiązań gwarantujących wysoką szczelność, a co za tym idzie, oszczędność energii. Jeżeli okna parują między szybami, można mieć pewność, że wartość parametru dla danego pakietu szybowego jest znacznie obniżona.
Czy da się zapobiec parowaniu okien?
Parowanie okien w domu jest przeważnie zjawiskiem normalnym, niewymagającym skomplikowanych interwencji. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Jakich?
Sposoby na zaparowane okna od wewnątrz
Najlepszym sposobem na okna parujące od wewnątrz jest zadbanie o dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. W tym celu należy regularnie wietrzyć mieszkanie. Jednak jak rozszczelnić okna, żeby nie parowały w zimowym sezonie? Aby uniknąć zbytniego wychłodzenia mieszkania, warto zaopatrzyć swoje okna w nawiewniki okienne. To pasywne rozwiązanie zapewnia stałą wymianę powietrza i automatyczną regulację jego wilgotności, a jednocześnie nie wpływa na obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Warto również pamiętać o włączaniu okapu kuchennego podczas gotowania, wyciągu łazienkowego po kąpieli oraz utrzymywaniu w należytym stanie kratek wentylacyjnych.
Sposoby na zaparowane okna od zewnątrz
Okna parują na zewnątrz z powodu różnicy temperatur, na którą nie mamy zbytniego wpływu. Sposobem, który może zmniejszyć stopień skroplenia wody na szybach, jest utrzymywanie w mieszkaniu stałej temperatury i dbanie o odpowiednią cyrkulację powietrza.
Porady na okna parujące między szybami
Okna parujące między szybami oznaczają wadę techniczną, co wiąże się przeważnie z koniecznością ich wymiany. Zacieki powstałe wewnątrz pakietu powodują pogorszenie widoczności, a ich umiejscowienie uniemożliwia dokładne umycie szyb. Jedyne, co można w takim przypadku zrobić, to uchronić się przed ponownym rozszczelnieniem okien. W tym celu warto wybrać solidne okucia do okien PCV lub okucia do okien drewnianych, dzięki czemu unikniemy kolejnych problemów związanych z powstawaniem nieszczelności.
Podstawowe metody
Bez względu na to, czy okna w mieszkaniu parują od wewnątrz, na zewnątrz czy też od środka, warto pamiętać o kilku podstawowych metodach, które pozwolą uniknąć problemu parujących okien. Przede wszystkim należy w miarę możliwości ustawić okno w sposób umożliwiający swobodną cyrkulację powietrza. W ciepłym sezonie możemy je regularnie otwierać na oścież lub pozostawić rozszczelnione, w zimnym sezonie natomiast wykorzystać opcję, jaką są nawiewniki okienne. Jeśli to niemożliwe, warto zadbać o szybkie obniżenie temperatury i usunięcie wilgotnego powietrza poprzez krótkie przewietrzenie pomieszczenia. Dobrym sposobem może być również utrzymywanie stałej temperatury w mieszkaniu, co zniweluje efekt parujących okien wynikający z dużych wahań temperatur. Najlepszą metodą jest oczywiście wyposażenie mieszkania w solidne, szczelne okna. W ten sposób uchronimy się przed powstawaniem nieszczelności i problematycznym parowaniem okien między szybami.