Porady

Ozonowanie pomieszczeń a efekty

Ozonowanie pomieszczeń a efekty

Ozon to jeden z naturalnie występujących związków o najsilniejszym działaniu dezynfekcyjnym. Wykorzystuje się go coraz częściej do usuwania niebezpiecznych drobnoustrojów, alergenów, roztoczy i grzybów z ogólnodostępnych pomieszczeń. Można stosować go także w pojazdach oraz do czyszczenia klimatyzacji. Z tego powodu ozonowanie stało się jedną z popularniejszych metod dezynfekcji.

Ozonowanie pomieszczeń – zalety

Główną zaletą dezynfekcji za pomocą ozonu jest wysoka skuteczność. Ozon efektywnie zwalcza wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie, roztocza i alergeny. Dzięki niemu można usunąć nawet groźne drobnoustroje o wysokim wskaźniku zakaźności, które szybko przenoszą się z człowieka na człowieka. Ozonowanie pomieszczeń może być dzięki temu wykorzystywane w szpitalach, budynkach użyteczności publicznej, hotelach i galeriach handlowych. Trójatomowe cząsteczki tlenu są rownież wykorzystywane do zapewniania sterylności na basenach, gdzie drobnoustroje z powodu wilgotności i wysokiej temperatury mają znakomite środowisko do rozwoju. Ozonowanie jest zatem metodą uniwersalną, którą można wykorzystywać niemalże w każdym wnętrzu.

Kolejnym atutem ozonowania pomieszczeń jest zwalczanie brzydkich zapachów. Cząsteczki ozonu rozbijają związki odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnych aromatów. Dzięki temu każde pomieszczenie wypełnia się świeżym, czystym powietrzem. Ozon jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, dlatego niedługo po zakończeniu dezynfekcji możliwe jest ponowne korzystanie z wszystkich pomieszczeń. 

Dzięki ozonowaniu dom, szpital lub hotel stają się przyjazne dla alergików. Dzieci i dorośli uczuleni na roztocza lub inne alergeny wziewne mogą bezpiecznie przebywać w pomieszczeniach, w których zastosowano ozon. Ponadto pomieszczenia stają się przyjazne dla osób, które mają osłabioną odporność i zapadają na różne choroby po kontakcie z niewielką ilością patogenów.

 

Gdzie jeszcze można wykorzystać ozonowanie?

Ozonowanie służy nie tylko do dezynfekcji pomieszczeń. Równie dobrze z jego pomocą usuwa się grzyby, pleśń i nieprzyjemne zapachy z klimatyzacji w samochodzie. Ponadto można zastosować go do dezynfekowania karetek, taksówek, tramwajów, autobusów lub pociągów. Ozon jest dzięki temu uniwersalnym związkiem, który dodatkowo nie wymaga zabezpieczenia mebli i sprzętów przed rozpoczęciem ozonowania. Jest to zatem metoda usuwania drobnoustrojów i alergenów, która cechuje się: łatwością zastosowania, wysoką skutecznością, bezpieczeństwem dla ludzi i szybkością działania.

Similar Posts