Jak w szybki i stosunkowo tani sposób zwiększyć funkcjonalność swoich urządzeń? Zadbać o to, aby, dzięki niewielkim nakładom finansowym stały się bardziej wielofunkcyjne! Pomoże w tym dodatkowy osprzęt do wózków widłowych! Różnorodność elementów oraz ich zastosowania – na pewno Was zaskoczy!
Wózki widłowe
Jak sama nazwa wskazuje wózki widłowe słyną głównie ze swoich charakterystycznych, zamontowanych na karetce wideł. Jednak z czasem transportowanie palet i innych ładunków przestało satysfakcjonować posiadaczy popularnych widlaków.
Duża wydajność wózków widłowych oraz ich udźwig niestety nie łączyły się z praktycznością tych urządzeń, które ograniczały np. brak możliwości przewożenia sypkich ładunków. Projektanci i producenci szybko dostrzegli ten problem – “wózki widłowe mogłyby więcej, gdyby wyposażyć je w odpowiednie do tego narzędzia”! I tak powstał osprzęt do wózków widłowych.
Nie tylko widłowe
Pomimo ogólnie przyjętego w branży określenia “osprzęt do wózków widłowych” – dodatkowych elementów nie montuje się wyłącznie na wózkach widłowych czołowych. A wręcz przeciwnie – największym powodzeniem cieszy się osprzęt do większych urządzeń typu: wózki terenowe czy ładowarki teleskopowe.
Te wydajne maszyny doskonale sprawdzają się w ciężkich i zaawansowanych pracach, do tego są stabilne i posiadają duży udźwig, co sprawia, że radzą sobie nawet w bardzo wymagających sytuacjach.
Dodatkowy osprzęt zwiększa tylko możliwości działań zarówno wózków terenowych, jak i ładowarek teleskopowych. W jaki sposób? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu!
Przed zakupem
Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rodzajów elementów osprzętu do wózków widłowych. Podczas ich wyboru należy skupić się głównie na:
- przydatności i możliwościach wykorzystania konkretnego osprzętu;
- jego długofalowym zastosowaniu;
- kompatybilnej do wózka konstrukcji i sposobie montażu.
Osprzęt do wózków widłowych jest opłacalną inwestycją, o ile wykorzystanie wózka z zamontowanym osprzętem nie koliduje z innymi zadaniami sprzętu, które musiałyby zostać zaniedbywane. A z drugiej strony – przed zakupem osprzętu do wózka widłowego, warto upewnić się, czy jest on na pewno potrzebny, czy nastąpiła jednorazowa konieczność jego wykorzystania.
W przypadku, gdyby do pracy niezbędne są zarówno wózek wyposażony w widły, jak i ten z innego rodzaju osprzętem – warto pomyśleć o powiększeniu posiadanej floty urządzeń (nawet jeśli nie o nowy, to chociaż o używany pojazd). Natomiast, gdy okaże się, że dodatkowy sprzęt potrzebny jest jednorazowo, a potem nie znajdzie już więcej zastosowań w firmie – warto pomyśleć o jego wypożyczeniu. Profesjonalne oferty wynajmu wózków widłowych można znaleźć na wielu stronach w sieci, np. tutaj.
Osprzęt do wózków – popularne elementy
Do najbardziej popularnych elementów osprzętu do wózków widłowych należą:
Chwytaki i czerpaki
Wykorzystywane głównie w branży rolniczej o transportowania różnego rodzaju trudnych w przewożeniu ładunków (np. siana), ale nie tylko! Chwytaki doskonale sprawdzają się także w pracach z zakresu przewozu beczek czy opon. Dlatego wachlarz zastosowań i branż, w których wykorzystuje się chwytaki oraz czerpaki jest bardzo szeroki – od pracy w winnicach, przez pomoc na farmach, po złomowiska itp.
Łyżki
Dzięki zastosowaniu tego typu osprzętu do wózków widłowych, w szybki sposób można zamienić zwykłe urządzenie transportu bliskiego w wydajną koparkę. Łyżki sprawdzają się oczywiście przede wszystkim w pracach budowlanych, ale także np. w ogrodnictwie.
Ich typ należy dobrać do potrzeb – mogą to być m.in. łyżki dwudzielne, podsiębierne czy skarpowe.
Wysięgniki
Zamontowane wysięgniki ułatwiają przewożenie dużych i nieforemnych ładunków – wystarczy zawiesić je na wysięgniku. Tego rodzaju osprzęt nadaje się do zamontowania na ramieniu wózka teleskopowego.
Tak samo jak w przypadku łyżek, czerpaków i chwytaków istnieją różne rodzaje tych elementów, o specjalistycznym lub bardziej szerokim zastosowaniu. Wysięgniki używane są głównie do transportu elementów budowlanych (belek, dźwigarow itp.).
Platformy i pomosty
Także w przypadku tych elementów, najczęściej montuje się je na ładowarkach teleskopowych, dzięki czemu zyskuje się możliwość zapewnienia swobody pracy na wysokościach pracownikom.
Platformy dla pracowników mogą mieć różną wielkość i mieszczą zazwyczaj od 1. do 3 osób.
Wykorzystywane są w różnego typu branżach – od prac rolniczych, przed sadownictwo, prace budowlane, konserwację budynków, aż po montaż świątecznych dekoracji na ulicach czy prace przy słupach i liniach wysokiego napięcia.
Zamiatarki i pługi śnieżne
Te dwa rodzaje osprzętów do wózków widłowych, jak łatwo się domyślić, służą pomocą przy utrzymaniu porządku. Wykorzystywane są na terenach przyzakładowych wielkich przedsiębiorstw, czy magazynów. Z powodzeniem radzą sobie także z zamiataniem oraz odśnieżaniem parkingów przed marketami, hipermarketami czy hurtowniami. A gdy zajdzie potrzeba zamiatarkę czy pług zamienia się na widły i można kontynuować rozładowanie zamówień.
Podsumowanie
Wykorzystanie w wózkach widłowych oraz ładowarkach teleskopowych dodatkowego osprzętu może okazać się bardzo korzystne i opłacalne. Prawidłowo dobrany, dobrej jakości osprzęt do wózków widłowych potrafi odmienić charakter urządzenia – zwiększając jego możliwości oraz liczbę potencjalnych zastosowań.
Szukasz dobrej jakości osprzętu? Sprawdź tutaj!