Porady

Okna dachowe, a upalne lato – jak uniknąć nagrzewania się poddasza

Okna dachowe, a upalne lato – jak uniknąć nagrzewania się poddasza

Domy z poddaszem użytkowym cieszą się niesłabnącą popularnością. Nadal wielu inwestorów wybiera takie właśnie projekty. Poddasze ma bowiem swój fajny klimat, którego na próżno szukać w domach z piętrem czy domach parterowych.

Latem szukamy na poddaszu wytchnienia od upału i słońca. By cieszyć się przyjemnym chłodem warto pomyśleć o odpowiednich rozwiązaniach.

Właściwa temperatura na poddaszu

Właściwa temperatura w domu warunkuje nasze dobre samopoczucie. Na poddaszu bardzo często zorganizowana jest strefa sypialniana. Tym bardziej ważne jest by zadbać tam o właściwą temperaturę. Przegrzane pomieszczenia znacząco obniżają komfort snu, wpływając na nasze samopoczucie w ciągu dnia, a w dłuższej perspektywie również na nasze zdrowie.

Bardzo ważne jest to zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci. U nich przegrzanie, zarówno w dzień jak i w nocy może znacząco wpłynąć na odporność. W pokoju, w którym śpią dzieci temperatura nie powinna przekraczać 18-19 stopni Celsjusza. To samo dotyczy dorosłych.

Dlatego tak ważne jest to by zapewnić sobie odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, w których śpimy. Tylko jak to zrobić gdy za oknem przez cały dzień upał, a słońce przez wiele godzin zagląda na poddasze przez nasze okna dachowe.

Rolety zewnętrzne

Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie rolet zewnętrznych. Nie tylko mają funkcję antywłamaniową, ale również zapewnią odpowiednią ochronę przed słońcem. Można je również zamontować na okna dachowe. System rolet zewnętrznych jest w pełni zautomatyzowany, odsłania się je i zasłania przy użyciu pilota, przy czym nie trzeba zasłaniać całego okna, można zasłonić tylko jego część. Rolety dają przyjemny cień w ciągu dnia, a w czasie nieobecności gospodarza w domu skutecznie odstraszą złodziei.

Markizy

Kolejne trafne rozwiązanie, które zapobiegnie docieraniu promieni słonecznych do szyby. Mogą być montowane w każdym pomieszczeniu, również na poddaszu. Co ważne markizy nie ograniczają widoku za oknem i blokują dostępu światła. Natomiast skutecznie chronią przed nagrzewaniem się pomieszczenia.

Rolety wewnętrzne

Trzecim rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę są rolety wewnętrzne. Różnią się sposobem montażu, bo montowane są po wewnętrznej stronie okna. W przeciwieństwie do rolet zewnętrznych dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu mogą też być fajnym elementem dekoracji pomieszczenia. Również z powodzeniem możemy je montować na oknach dachowych, sprawiając, że dociera tam mniej promieni słonecznych, które podnoszą temperaturę w środku.

Które rozwiązanie wybierzesz do swojego domu?  Potrzebujesz więcej porad? Znajdziesz je na fachowydekarz.pl

Similar Posts